Mohlo by vás také zajímat
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
Proč tam, kde nejvíce řádili nacisté, dnes vzývají Putina? Odpověď dávají držitelé Nobelovy ceny za ekonomii
Lukáš Kovanda 14. října 2024Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson působící ve Spojených státech, a to za…
Kurzy sázkových kanceláří již preferují Trumpa. Tuší, kudy běží zajíc?
Jan Čermák 10. října 2024Za necelý měsíc by měl být znám nový prezident nebo prezidentka Spojených států amerických. Již to nebude Joe Biden, který…
- KOMENTÁŘ
Geopolitické vlivy mohou ze to, že dluhopisové trhy zůstávají pod tlakem
Vysoké výnosy na dluhopisových trzích ve Velké Británii i USA v kombinaci se strachem z inflace se nelíbí ani akciovým investorům. Analytik Jan Bureš komentuje aktuální dění na finančních trzích.
Je těžké si znovu vydobýt na trzích důvěru, když už ji jednou ztratíte. Opakovaně se o tom přesvědčuje britská premiérka Liz Trussová.
V pátek nepomohlo britský dluhopisům ani oznámení plánů na zvýšení korporátní daně (mělo by vynést 18 miliard liber) ani odvolání ministra financí Kwasi Kwartenga. Výnosy desetiletých britských dluhopisů tak vystřelily vzhůru o dalších 13bps na 4,31 procenta.
Vysoká americká inflace působí
Abychom byli spravedliví, tak špatná nálada převládala na většině klíčových dluhopisových trzích včetně USA.
Na trzích jednoduše doznívá efekt překvapivě vysoké americké inflace, kterou v pátek jenom podtrhl průzkum mezi spotřebiteli podle univerzity v Michiganu. Ten ukázal opětovný nárůst dlouhodobých inflačních očekávání v USA k 2,9 procenta.
Výnos desetiletého amerického dluhopisu tak vyskočil až ke čtyřem procentům. Zatímco americké výnosy se pohybují nejvýše od roku 2010, britské dokonce od roku 2008 (německé od roku 2011).
Negativní dopad i na akcie
A vysoké výnosy v kombinaci se strachem z inflace se samozřejmě nelíbí ani akciovým investorům.
Právě tyto obavy poslaly v pátečním obchodování opět dolů hlavní akciové indexy – S&P 500 poklesl o 2,4 procenta a za týden tak ve volatilním obchodování ztratil další 1,5 procenta.
GRAF: Vývoj akciového indexu S&P 500
Od začátku letošního roku, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Takové “počasí” je samozřejmě pro investory velmi složité. Od začátku roku ztratily americké akcie necelých 25 procent, zatímco dluhopisy více než 19 procent.
Klasické portfolio (60 procent dluhopisy, 40 procent akcie), ve kterém by diverzifikace mezi akciemi a dluhopisy měla snižovat rizikovost a volatilitu, v tomto roce jednoduše nefunguje.
Od začátku roku ztratilo jen o něco málo než čistě akciové investice (cca 21,5 procenta).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proč končí tolik emitentů dluhopisů v insolvenci a tak brzy?
Historický propad britské libry. Může za to „státní pomoc“ nové vlády
Britské jaderné bolení hlavy. Likvidace odpadu a starých elektráren za 260 miliard liber
V hlavní roli geopolitika
A trhy pravděpodobně zůstanou nervózní i nadále, kdy jimi na prvním místě bude stále hýbat geopolitika. Z počátku týdne bude nejvíce sledován sjezd čínské komunistické strany a pak bezesporu další vývoj konfliktu na Ukrajině (o víkendu podle posledních zpráv ruský odpor zesílil).
Vysoké geopolitické napětí a drahé ceny energií pravděpodobně nedopřejí rizikovějším aktivům výraznějšího oddychu…