Nízkoinflační éra zřejmě pomalu končí. Jaký vliv to bude mít na globální ekonomiku? Nabízejí se dva scénáře – optimistický a skeptický, nad nimiž se zamýšlí hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Globální inflace je na vzestupu. V Německu na konci roku zaznamenala historicky největší skok (na 1,7 %), v eurozóně vzrostla na 3,5letá maxima, stejně jako výrobní inflace v eurozóně (která je důležitým vstupem pro ČNB).
Inflace v USA je již druhý měsíc v řadě nad dvouletými maximy a i v tradičně deflačním Japonsku se po dvou letech vrátila do kladných hodnot, zatímco výrobní inflace v Číně zdolala nejvyšší hodnoty za posledních pět let.
Příští týden se pravděpodobně i česká inflace po čtyřech letech poprvé dostane do blízkosti 2% cíle ČNB.
GRAF: Vývoj inflace v Německu |
GRAF: Vývoj inflace v eurozóně |
|
|
GRAF: Vývoj inflace v USA |
GRAF: Vývoj inflace v Japonsku |
|
|
Zdroj: Tradingeconomics.com |
Optimistický scénář
Co se to děje? Optimistický scénář říká, že nízkoinflační éra pomalu končí a globální ekonomice to bude hrát do karet. V této verzi půjde inflace dál vzhůru nejen kvůli dražším energiím a potravinám, ale i díky tomu, že se především vyspělým ekonomikám daří a vylepšuje se situace na trhu práce.
Optimistický obrázek doplňuje víra v rychlejší rozpočtové výdaje (a daňové škrty) v USA pod taktovkou nového prezidenta Donalda Trumpa i v uvolněnější rozpočtovou politiku v Evropě.
Optimista očekává, že vyšší inflace přinese vzestup globální ekonomiky.
Přirozeně větší poptávka ve vyspělém světě navíc v očích optimisty vylepšuje vyhlídky problematických rozvíjejících se trhů, především Číny.
To vše zvyšuje šance, že se světová ekonomika vyrovná s přísnější měnovou politikou, která bude jen logickým důsledkem sílících přirozených inflačních tlaků. Na konci roku 2017 bychom se měli pohybovat v prostředí vyšších výnosů a silnějších akcií.
Pohled skeptika
Skeptik tvrdí pravý opak. Upozorňuje na to, že v řadě případů je inflační skok zatím čistě dovezený a neodráží tolik sílící domácí poptávku. Například jádrová inflace v eurozóně je skutečně zatím relativně slabá.
V takovém případě může inflační skok za rok jednoduše vyprchat. V tomto roce navíc nemusí nutně všude zrychlit mzdy, vyšší inflace jednoduše může zafungovat jako negativní daň na pracovníky a snížit jejich reálné výdaje.
Skeptici tvrdí, že pozitivní důsledky vyšší inflace brzy vyprchají.
Skeptik současně příliš nevěří, že brzo uvidíme výraznější rozpočtové stimuly v USA (ani v Evropě). Politická nejistota v Evropě naopak může vést v jeho černých vizích k osekávání investičních výdajů firem.
V takovém světě nemusí být prostor pro utaženější měnovou politiku ani vyšší výnosy.
…a teď si vyberte
Který z příběhů bude nakonec pravdivý, to teprve uvidíme. My v tuto chvíli zůstáváme spíše optimisty a věříme, že americká a s ní i globální ekonomika snese o něco rychlejší utahování měnových kohoutů a vyšší úroveň výnosů.
Na druhou stranu víra některých tržních hráčů v rychlou a masivní rozpočtovou injekci po nástupu Donalda Trumpa nám přijde až „pohádkově“ vzdálená od politické reality.