Evropa potřebuje diverzifikovat energetické zdroje, jedině tak může dosáhnout stability dodávek energie a klimatických cílů. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na pražské konferenci GLOBSEC Forum 2024 ve svém projevu prohlásila, že i proto Evropská unie plánuje zařadit jadernou energii mezi udržitelné zdroje.
Tento krok má podle von der Leyenové potenciál zásadně ovlivnit energetickou budoucnost Evropy a představuje významný milník v politice dekarbonizace EU. „Jaderná energie a další nízkoemisní zdroje mohou hrát klíčovou roli v zajištění stability a bezpečnosti našich energetických systémů. Zejména pro země s omezenými možnostmi využívání obnovitelných zdrojů,“ uvedla von der Leyenová.
Jadernou energii potřebujeme
Využívání jádra jako klíčového prvku energetického mixu je důležité i pro Česko. Jedním z hlavních řečníků panelu „Energizace Evropy: posilování konkurenceschopnosti prostřednictvím energetické bezpečnosti“ byl zástupce společnosti ČEZ.
Upozornil mimo jiné na klíčovou úlohu jaderné energetiky při zajištění energetické bezpečnosti a stability v Evropě. „Potřebujeme jadernou energii k zajištění energetické bezpečnosti, stability sítě a nákladově efektivní dekarbonizace,“ zaznělo v rámci diskuze.
Pro vnitrozemské státy, jako je Česká republika, není výhradní spoléhání na obnovitelné zdroje reálnou cestou k zajištění energetických potřeb. V diskuzi se panelisté věnovali také otázkám, jak vyvážit zájmy zastánců obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky.
Podle ČEZ je klíčem k úspěchu technologicky neutrální přístup, který zohledňuje ekonomiku a efektivitu jednotlivých zdrojů. „Musíme se zaměřit na vybudování spolehlivého a nákladově efektivního systému, který bude schopný reagovat na různé scénáře,“ zaznělo také.
Modulární reaktory jako řešení
Jedním z nejdůležitějších témat byla budoucnost malých modulárních reaktorů (SMR), které by mohly být klíčovým řešením pro decentralizaci energetických systémů. I přes optimistické výhledy však podle společnosti ČEZ zůstává nasazení SMR v Evropě zatím spíše teoretické.
„Musíme překonat řadu překážek, zejména v oblasti financování a regulačního rámce,“ slyšely stovky posluchačů. Stejně jako to, že Česká republika vidí v těchto technologiích strategickou příležitost pro rozvoj nových ekonomických oblastí a zachování jaderného know-how.
Panelová diskuze na GLOBSEC Foru ukázala, že evropská energetická budoucnost bude záviset na schopnosti kombinovat různé zdroje energie a přizpůsobit je specifickým potřebám jednotlivých států. Jaderná energie se tak stává důležitým hráčem na cestě k udržitelné a bezpečné Evropě.