Již skoro měsíc běží v Brně automatická třídicí linka na kovové obaly, plast a papír, která je první svého druhu v Česku. Rozhodně jde o nejmodernější zařízení, které dokáže pracovat s devadesátiprocentní čistotou třídění.
Význam linky, kterou provozuje městská odpadová společnost Sako Brno a která stála 330 milionů korun, potvrzuje i fakt, že její provoz zahajovaly české politické špičky. Oficiální start na konci března si nenechal ujít premiér Petr Fiala (ODS) spolu s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL).
„Česká republika patří ve sběru recyklovatelných komodit mezi nejlepší státy v Evropě. Co nám ale chybí, jsou technologie na roztřiďování separovaného odpadu a také výrobní kapacity pro samotnou recyklaci. Otevření této moderní třídicí linky, na kterou poskytl dotaci Státní fond životního prostředí, považuji za první vlaštovku. Pevně doufám, že podobné projekty v dalších městech budou následovat,“ uvedl Fiala.
Provoz třídicí linky slavnostně zahájil premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou. Zdroj: KPA ONE
Přes čtyři tuny za hodinu
První třídicí linka v Česku, která není založena na lidské práci a ručním třídění, zvládne zpracovat až 4,5 tuny odpadu za hodinu. „Vysoký stupeň automatizace provozu zajišťují optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování,“ vysvětluje Pavel Urubek, předseda představenstva Sako Brno.
Linka rovněž dokáže pytle s odpadem roztrhnout tak, aby k třídění postupoval už volně rozložený na pásu. Balistická separace rozdělí odpad na 2D části, tedy sáčky nebo fólie, a 3D části, jako jsou kelímky, vaničky nebo konzervy.
Magnetický separátor železných kovů a indukční separátor pro sběr neželezných kovů efektivně separují kovové obaly. Lidé tak mohou do kontejnerů na tříděný plastový odpad vhazovat i plechovky, konzervy a hliníkové obaly. Softwarový program zase podle tvaru, složení a barev rozpozná plasty.
Vizualizace automatické třídicí linky v areálu SAKO Brno. Zdroj: Sako Brno
Například pokud jde o plast, zvládala stará linka maximálně šest tisíc tun plastu ročně s čistotou třídění maximálně 35 procent. Nová, automatická linka roztřídí více než 20 tisíc tun plastového odpadu, navíc s trojnásobně vyšší čistotou třídění.
„Automatizovaný způsob dotřiďování minimalizuje zbytkový odpad a rozšiřuje možnosti materiálového využití odpadů. Technologie, která umí zachytit recyklovatelné plastové komodity až s pětadevadesátiprocentní přesností, pomůže v třídění separovaného odpadu nejen Brnu, ale také podstatné části Jihomoravského kraje,“ uvedl při startu linky ministr Hladík.
Sběrné středisko odpadu pro Moravu
Vybudování první automatické dotřiďovací linky v Česku stálo 330 milionů korun, z toho 43 milionů pocházelo z Operačního programu Životní prostředí ze Státního fondu životního prostředí. Sako Brno pro ni muselo postavit budovy příjmu a výdeje odpadu i samotnou halu dotřiďovací linky. Celá úprava prostor přitom trvala zhruba devět měsíců.
Velkokapacitní linka pomůže podle Hladíka celému regionu plnit cíle materiálového vytřídění k recyklaci.
„Již po devíti měsících od jejího zahájení jsme začali se zkušebním režimem a nyní přecházíme na pravidelný, každodenní provoz. Tím ale rozvoj areálu nekončí. Linka samotná bude středobodem celého centra pro materiálové využívání odpadu, což bude jednoduše řečeno největší sběrné středisko odpadu v Brně a možná i na celé Moravě,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková.