Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Hongkong na pokraji recese, ČEZ „ve vatě“ a Microsoft „na koni“ aneb souhrn událostí 33. týdne
Jedna z nejpopulárnějších nákupních destinací světa se vinou trvajících protivládních protestů, které odrazují turisty a mají negativní dopad na tržby obchodů, poprvé po deseti letech ocitla na pokraji recese. Recesi signalizuje také vývoj výnosů vládních dluhopisů v Británii a Spojených státech. Zato akcionářům ČEZu se dostalo příslibu tučné budoucí dividendy, když hospodaření energetického gigantu dopadlo v prvním letošním pololetí nad očekávání dobře. Důvod k oslavám má i Microsoft, jež po sedmi letech sesadil z prvního místa nejhodnotnějších značek světa společnost Apple. Přinášíme přehled byznysových zpráv uplynulého týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
české politické léto připomíná reklamní kampaň před pár lety. Posuďte sami. Jedna politická strana chce vyměnit ministra, takže navrhne odvolat toho stávajícího. A prezident řekne: ne. Rozjede se kolo jednání, aby tato strana nakonec dosáhla svého. Přichází krok B, kdy strana navrhne nové jméno, které premiér donese na hrad. A překvapivě, prezident řekne ne a ještě dodá (slovy cimrmanovského klasika) – ten vámi navržený kandidát „nemá talent. Ústava, neústava, „pravdu má náčelník“. Ušlo nám něco, nebo skutečně plíživě dochází k posunu politického systému ze Západu na Východ?
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Akcie ČEZ slibují tučnou dividendu. Zdražování elektřiny podpořilo zisk skupiny ČEZ. Ta v prvním pololetí letošního roku vydělala přes 11 miliard korun, což je téměř o polovinu více než ve stejném období loni. Tržby energetického gigantu překonaly 100 miliard korun. Výrazný růst cen elektřiny povede kromě vyšší ziskovosti i k nárůstu vyplácené dividendy. Dividenda za letošní rok by mohla podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera dosáhnout 35 korun na akcii a v dalších letech přesáhnout úroveň 50 korun.
VÍCE K TÉMATU: ČEZ výsledky příjemně překvapil. Proč má našlápnuto i k dalším dobrým výsledkům?
Jádro bude. Česká vláda se už usnesla, že k výstavbě jednoho nového jaderného bloku o výkonu 1 200 MW dojde v Dukovanech. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Od září budou probíhat vyjednávání s ČEZ o investičním modelu. Ministr Havlíček plánuje, že by tendr na dostavbu jaderné elektrárny měl být zahájen příští rok a dodavatel by se měl vybrat do konce roku 2022.
To je bída, to je bída… Zhruba dvě třetiny Čechů (70 %) nepokryjí podle průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny při výpadku pravidelného příjmu své výdaje a závazky déle než tři měsíce, třetina s rezervou dokonce nevystačí ani měsíc. Naprosté většině (90 %) lidí pak finance dojdou do jednoho roku. Nejvíce ohrožení jsou mladí, z nichž by zhruba polovina vydržela s financemi maximálně měsíc.
Brexit dostal i agenta 007. Akcie britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin v závěru týdne klesly na nové rekordní minimum 3,71 libry. Od vstupu firmy na londýnskou akciovou burzu loni v říjnu již podle deníku The Guardian ztratily 80 %. Dvorní automobilka agenta Jamese Bonda minulý měsíc zhoršila svou prognózu prodeje na tento rok ze 7 250 na 6 400 vozů. Může za to makroekonomická nejistota v Británii a Evropě, které se potýkají s pomalým hospodářským růstem a s rizikem odchodu země z EU bez dohody na konci října.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dostávají se centrální bankéři zase do hry? Může za to obava z recese
Jakou máme demokracii – parlamentní, nebo prezidentskou? Podle odborníka si musíme vybrat
Obchodní války nemají vítěze, i když… Kdo zatím těží ze sporu mezi USA a Čínou?
Dva se perou, třetí se směje? Zostření celní války mezi Čínou a USA by Německu a EU mohlo prospět. Ze svých nejnovější výpočtů tak usuzuje vlivný německý hospodářský institut Ifo. „Státy EU by mohly v případě, že by byla zavedena další americká cla na čínský dovoz, více vyvážet do USA,” vysvětlila analytička Ifo Marina Steiningerová. Zisky Německa a EU se přitom budou přímo odvíjet od výše zaváděných cel. Čím vyšší cla, tím větší bude zisk Evropanů. Pokud například Washington zvedne cla na další čínský dovoz v objemu 300 mld. USD, mohlo by na tom Německo vydělat dalších 94 mil. eur a EU jako celek 1,5 mld. eur, vypočetla Steiningerová.
Obnovené mediální manželství. Americké mediální společnosti CBS a Viacom se dohodly na fúzi, která vytvoří gigant s ročními příjmy více než 28 mld. USD. Firmy se rozhodly znovu spojit po 13 letech od svého rozdělení. Vede je k tomu sílící konkurence v médiích. Sloučená firma ponese název ViacomCBS a spojí nejsledovanější americkou televizní síť s majitelem filmového studia Paramount a kabelových stanic Nickelodeon a MTV, oznámily ve společném prohlášení firmy.
Za chyby se platí. Americký výrobce letadel a letecké techniky Boeing za prvních sedm měsíců letošního roku vyexpedoval 258 letadel, což je téměř o dvě pětiny méně než ve stejném období loni. Hospodaření firmy zásadně ovlivňují pochybnosti ohledně budoucnosti dříve nejprodávanějšího letounu 737 MAX, který byl po dvou vážných nehodách po celém světě odstaven z provozu. Boeing tak zřejmě ztratí pozici největšího světového výrobce letadel, kterou si drží už sedm let. Evropský rival Airbus ve stejném období dodal na trh 458 letadel, uvedla agentura Reuters.
Hongkong na pokraji recese. Hongkongská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,4 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí ještě o 1,3 procenta vzrostla. Pokles je výraznější, než se čekalo. Jedna z nejpopulárnějších nákupních destinací světa se tak vinou trvajících protivládních protestů, které odrazují turisty a mají negativní dopad na tržby obchodů, poprvé po deseti letech ocitla na pokraji recese. Ta se obvykle definuje jako aspoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.
Neřízená střela nejvíc škody nadělá. Britský premiér Boris Johnson směřuje k neřízenému brexitu země k 31. říjnu. České firmy by kvůli odchodu Británie z Unie bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Podle ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáše Martina by česká ekonomika ztratila další desítky miliard kvůli nižším firemním investicím. Firmy se nejvíce obávají úbytku zakázek v souvislosti s oslabením libry a zavedení netarifních bariér. Hrozbou jsou pro ně také cla a komplikace spojené s přepravou zboží.
Že by konečně? Energetická společnost ČEZ má prvního možného zájemce o svůj byznys v Rumunsku. Tamní státní energetická společnost Hidroelectrica již podle rumunského listu Economica.net podnikla v akvizičním procesu první kroky. Napsal to server E15.cz. O plánu ČEZ prodat své podnikatelské aktivity vedle Bulharska také v Rumunsku a Turecku mluvil již dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Recese na spadnutí? Vývoj výnosů vládních dluhopisů v Británii a Spojených státech signalizuje recesi. Výnosy dvouletých dluhopisů jsou poprvé od vypuknutí finanční krize před deseti lety vyšší než těch s desetiletou dobou splatnosti. Informovaly o tom světové agentury. Rozdíl ve výnosech dluhopisů sleduje výnosová křivka, která ukazuje, jak se mění úrokový výnos podle doby splatnosti. Když investoři čekají zdravou ekonomiku, výnosová křivka stoupá, protože ti, kteří souhlasí s tím, že půjčí vládě na delší dobu, jsou kompenzováni vyššími úroky než ti, kdo půjčí peníze jen na několik měsíců. Obvyklý vzestupný tvar se však může změnit, když se investoři začnou obávat poklesu ekonomiky.
Vánoce, Vánoce přicházejí. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v oznámila, že odloží zavedení 10% cla na dovoz některého čínského zboží, které mělo začít platit od 1. září. Odklad se týká například notebooků, mobilních telefonů nebo videoherních konzolí. U některých produktů by mělo být clo zrušeno úplně. Zavedení cla je podle vyjádření Trumpova kabinetu odloženo do 15. prosince.
Nakopnutý Avast. Druhé největší antivirové firmě na světě, tuzemskému Avastu, se daří. Technologická firma v prvním letošním pololetí zvýšila tržby i zisk. Obrat jí narostl o 9,2 procenta na v přepočtu 9,7 miliardy korun a zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) pak o 6,5 procenta na 5,46 miliardy korun. Akcie společnosti po oznámení výsledků reagovaly raketovým růstem.
Buffettova kapitálová injekce Amazonu. Investiční společnost miliardáře Warrena Buffetta Berkshire Hathaway navýšila svůj podíl v Amazonu o 11,2 procenta. Ke konci června vlastnila už 537 300 akcií největšího internetového prodejce na světě. Vyplývá to ze zprávy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Hodnota akcií, které Berkshire drží v Amazonu, činí podle agentury AP zhruba 950 milionů dolarů.
Průmysl trpí pod tíhou cel. Čínský výrobní průmysl vzrostl v červenci meziročně o 4,8 procenta, tedy nejpomaleji za více než 17 let. Tempo růstu zpomalilo z červnových 6,3 procenta, informoval o tom čínský statistický úřad. Na výsledku se odrazilo zostření obchodní války s Spojenými státy, které v květnu prudce zvýšily některá dovozní cla. Aktivita čínského průmyslu nadále slábne navzdory celé řadě prorůstových opatření zavedených loni. Podle agentury Reuters se tak množí dohady, zda bude třeba přijít s dalšími, ještě mocnějšími prorůstovými nástroji i za cenu hlubšího zadlužení.
RWE zvýšila zisk o pětinu. Německá energetická společnost RWE zvýšila v prvním pololetí zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 20 procent na 1,37 miliardy eur. Dařilo se především její obchodní divizi. Firma, která se díky dohodě s konkurenční společností E.ON brzy stane třetím největším výrobcem obnovitelné energie v Evropě.
Krúpa investuje do provozovatele cloudu. Investiční skupina Krupa Global Investments (KGI) slovenského podnikatele Pavola Krúpy koupila balík akcií amerického správce dat Cloudera o hodnotě 6,7 milionu dolarů. Uvedl to server E15.cz. Jak velký podíl Cloudery tím KGI získala, server nepíše. Cloudera, která se zabývá správou a zpracováním velkých objemů počítačových dat, nemá nyní podle KGI dobré výsledky. V konkurenci Amazon Web Services a dalších cloudových firem oslabily akcie Cloudery od začátku roku o téměř 40 procent.
Rozvážní Číňané. Číňané omezují investice v Evropě. V první polovině roku utratily čínské společnosti za nákup evropských firem nebo podílů v nich pouze 2,4 miliardy dolarů, vyplývá ze studie poradenské společnosti EY. Čínský průmysl je v útlumu a na starém kontinentu čelí investoři z Číny rostoucí nedůvěře, píší autoři průzkumu. V období od ledna do června se uskutečnilo 81 převzetí, z velké části to ale byly pouze malé obchody. V Německu, jež se u čínských investorů těšilo velké oblibě, investovaly čínské firmy podle studie EY jen 505 milionů dolarů. Za celý loňský rok to ale bylo přes deset miliard dolarů. Rekord zatím drží rok 2016, kdy čínské firmy vydaly na nákup evropských společností více než 85 miliard dolarů.
Štědrý operátor. Český T-Mobile letos poslal mateřskému Deutsche Telekomu nejvyšší dividendu za posledních pět let. Matce připsal téměř 5,6 miliardy korun, což je o 1,2 miliardy korun více než loni. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.
Inflace nad očekáváním. Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta, uvedl Český statistický úřad. Inflace tak byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Odchylka od prognózy byla podle náměstka ředitele sekce měnové ČNB Luboše Komárka způsobena téměř výhradně vyšší než očekávanou jádrovou inflací, která nezahrnuje sezónní vlivy, vliv změn regulovaných cen či daňových úprav.
GRAF: Míra inflace za posledních 12 měsíců
(v procentech)
Zdroj: ČSÚ, tradingeconomics.com
Boj o převzetí Osramu se stupňuje. Rakouský dodavatel čipů AMS předložil nabídku na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za zhruba 3,7 miliardy eur. Informovala o tom agentura Bloomberg. Nabídka je o deset procent vyšší než dříve podaný návrh investičních firem Bain Capital a Carlyle Group. AMS se nyní snaží snížit svou závislost na americké technologické společnosti Apple, které dodává senzory pro technologii rozpoznávání obličejů. V rámci této snahy rakouský podnik výrazně investuje do technologií pro automatické řízení automobilů, píše agentura Reuters.
Alibaba koupí čínský Zoot
Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding koupí za dvě miliardy dolarů firmu Kaola, která v Číně patří k nejvýznamnějším online prodejcům zboží z dovozu. Informoval o tom finanční server Caixin. Vlastníkem firmy Kaola je další čínský podnik NetEase. Ani jedna z firem se k informacím ale nevyjádřila.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Nejhorší jaderná nehoda pro Japonsko: Tokaimura 1999
Investice do amerických nemovitostí vydělají i 20 procent ročně, má to ale svoje úskalí
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – v pořadí devátý film kultovního režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu s Leonardem DiCapriem a Bradem Pittem v hlavních rolích, francouzská komedie Becassine! a česká pohádka Hodinářův učeň.
- Festival České hrady tento týden hostí Hradec nad Moravicí.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.