Elon Musk investoval 1,5 miliardy dolarů z prostředků Tesly do bitcoinu, čímž dramaticky zvýšil riziko, které se s touto firmou pojí. Volatilita kryptoměny totiž výrazně zvyšuje očekávanou volatilitu čistých příjmů akcionářů společnosti.
Jedním z významných zastánců Tesly je už dlouho také investiční firma Ark Invest. Pozice v akciích Tesly dominují všem jejím fondům.
A protože v poslední době zaznamenala značné úspěchy a má bezesporu vliv na ceny biotechnologických akcií, rozhodli jsme se na to, jak souvisejí akcie Tesly s bitcoinem a Ark Investem, podívat blíž.
Jejich propojení totiž představuje riziko, s nímž by měli investoři před další korekcí akciového trhu počítat.
Zahrává si Musk podporou?
Elon Musk, šéf Tesly, mluví na Twitteru o kryptoměnách pochvalně už celé týdny. Není divu, že po jeho posledním vyjádření trh s kryptoměnami začal okamžitě slavit. Navíc bitcoin stoupl za pouhé dvě obchodní seance o 20 procent. Tento tah Tesly je přinejmenším riskantní a mate investory při hodnocení firmy. Proč?
Vzhledem k volatilitě bitcoinu by totiž Tesla mohla snadno přijít i o 50 procent své 1,5miliardové investice. To by znamenalo pokles tržního ocenění o 750 milionů dolarů. Dodejme, že by se tím firma připravila téměř o celý upravený čistý příjem za
fiskální rok 2020, který činil 721 milionů dolarů.
GRAF: Vývoj čistého zisku/ztráty Tesly
Od roku 2014 do roku 2020, v mil. USD
Zdroj: Statista
Jinými slovy, Elon Musk vystavil Teslu z hlediska tržního hodnocení obrovskému riziku.
Volatilita narůstá
Modely stanovení hodnoty akcií teď budou extrémně citlivé na fluktuace hodnoty bitcoinu. Pro Teslu by bylo mnohem bezpečnější podpořit bitcoin pouhým oznámením, že pracuje na zahájení akceptace plateb v této měně.
Ale i to je do jisté míry rizikové, protože volatilita této kryptoměny znamená, že přijímat platby v bitcoinech bude pro firmu obrovský hazard.
Kromě toho je bitcoin částečně spojován s praním špinavých peněz. A vzhledem k zásadě „Poznej svého klienta“ bude pro Teslu velmi náročné přijímat platby v kryptoměně, pokud nehodlá výrazně rozšířit týmy a procesy zajišťující dodržování příslušných předpisů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tištění peněz motorem akciového růstu. Po silném růstu však čekejme půst
Bitcoin prochází půlením, čeká jej silný cenový růst?
Tesla kopíruje dráhu vrtkavého bitcoinu
Dílčí dobrá zpráva
Pro akcionáře Tesly však máme i dobrou zprávu. Firma totiž ve své pravidelné výroční zprávě pro akciovou burzu (formuláře 10-K, pozn. red.) oznámila (vedle investice do bitcoinu) i geografickou strukturu výnosů za fiskální rok 2020.
Z té je jasné, že poprvé v historii pocházela nadpoloviční většina výnosů z jiných zemí než z USA.
GRAF: Vývoj tržeb Tesly v USA, Číně a ostatních trzích
Čtvrtletní údaje od roku 2016 do roku 2020, v mil. USD
Zdroj: stockdividendscreener.com
Nestabilní podloží Ark Invest
Pojďme si nyní přiblížit situaci kolem investiční skupiny Ark Invest. Než se však podíváme na téma detailněji, připomeňme si pár informací o společnosti a jejích investicích v rámci pěti aktivně spravovaných fondů ETF.
Objem aktiv (spravované obchodované položky – anglicky assets under management – AUM) spravovaných touto firmou nedávno přesáhl 50 miliard dolarů a investice ETF Ark Disruptive Innovation se do značné míry koncentrují v jediné oblasti.
Pokud odhlédneme od všeobecného tržního rizika, pojí se s fondy společnosti Ark Invest dva hlavní idiosynkratické zdroje rizika.
Prvním je procento nesplacených akcií konkrétních firem, které je v držení pěti fondů ETF aktivně spravovaných Ark Investem. V níže uvedené tabulce najdete firmy, kde vlastní Ark Invest více než deset procent akcií v oběhu. Bystřejší pozorovatel si rychle všimne velkého zastoupení nové generace biotechnologických firem.
TABULKA: Portfolio firem ve vlastnictví Ark Invest
Jde o firmy, v nichž má Ark Invest podíl přes 10 % akcií v oběhu.
Zdroj: Saxo Bank, Ark Invest
Vzhledem k tomu, že objem aktiv spravovaných Ark Investem vzrostl během jediného roku ze zhruba tří miliard dolarů na více než 50 miliard, je jasné, jak velkou silou tato investiční firma na býčím trhu s biotechnologickými akciemi disponuje.
Ale pokud se tok AUM obrátí, mohly by takto koncentrované pozice být z hlediska likvidity problémem a značným rizikem jak pro tyto akcie, tak pro samotný Ark Invest.
Hrozba tržní korekce
Druhým zdrojem rizika je držba jednotlivých akciových titulů vyjádřená procentem z AUM. Z níže uvedené tabulky vyplývá, že akcie Tesly činí 6,7 procenta celkových AUM pěti zmiňovaných fondů. Podobně rozsáhlé pozice mají fondy Ark Invest i ve třech dalších firmách: Teladoc Health, Roku a Square.
TABULKA: Portfolio firem ve vlastnictví Ark Invest
Jde o firmy, v nichž má Ark Invest největší podíl v rámci AUM.
Zdroj: Saxo Bank, Ark Invest
Případná korekce akciového trhu, kterou může vyvolat zvýšení úrokových sazeb nebo další prodloužení lockdownů, by tak mohla spustit výprodej akcií Tesly nebo biotechnologických akcií. To by vedlo ke zhoršení výsledků, k čistému odlivu aktiv (AUM) a ke vzniku zpětnovazební smyčky.
My se navíc domníváme, že se skupina investorů a spekulantů, kteří vložili prostředky do akcií Tesly, bitcoinu a dalších kryptoměn, do značné míry překrývá se skupinou, která kupuje fondy Ark Invest a související akcie, například biotechnologických firem.
Taková situace vede ke zvýšené koncentraci rizika, což musí zohlednit zejména investoři, kteří mají v portfoliu pozice, jež jsou součástí této provázané struktury.