Po pandemickém roce 2020 by jen málokdo čekal tak rychlé ekonomické zotavení, které přinese investorům tučné zisky. Při panice v první covidové vlně na jaře 2020 zažily finanční trhy prudký pád, který byl svou rychlostí vyšších jednotek procent denně bezprecedentní.
Několikrát se i zastavilo obchodování na burzách, cena ropy se v jeden moment dokonce dostala do záporných hodnot, zažili jsme lockdowny a devastující ztráty tržeb pro celá průmyslová odvětví.
Jen málokdo by čekal, že se z této krize, která aspirovala na několikaleté zotavování (tzv. tvar písmene „U”), dostaneme tak rychle. Příčinou zlomu bylo historické množství úplně nových peněz, které centrální banky v USA, Evropě nebo Japonsku „vytiskly” a pustily do ekonomiky.
Nová generace investorů vsadila na akcie
Proč tak obsáhlý úvod ke zhodnocení roku 2021? Protože právě obrovská přemíra nových peněz ve finančním systému byla hnacím motorem pro investiční svět letoška.
Díky lockdownům a zároveň výnosové neatraktivně dalších tradičních instrumentů (státní a korporátní dluhopisy), nulovým výnosům bankovních vkladů a předraženým nemovitostem začala nová generace “on-line investorů” masivně investovat do akcií.
Demokratizace investování a mobilní aplikace jako Robinhood nebo Revolut pomohly obrovskému přílivu nových peněz do vedoucích technologických firem světa. Ty navíc díky svému core byznys v cloudu, e-commerce, home economy a on-line reklamě z pandemie masivně těžily.
Díky tomuto koktejlu tak letos hlavní burzovní indexy neustále překonávaly svá dosavadní historická maxima.
GRAF: Srovnání vývoje indexů Dow Jones, Nasdaq a S&P 500
Od začátku roku 2019, do konce roku 2021, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Zaseklý Suez i útok na Kapitol mohly ohrozit trhy
Rok 2021 přitom přinesl hned několik událostí, které by za normálních okolností měly potenciál způsobit výprodeje na trzích.
Lednový útok Trumpových voličů na Kapitol, výše zmíněnými příčinami akcelerovaná kauza GameStop, rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů, krach gigantického family office Archegos Capital nebo zaseklá kontejnerová loď Ever Given v Suezském průplavu.
K tomu připočtěme celosvětový agresivní návrat inflace, problémy na čínském akciovém a realitním trhu, rozhozené dodavatelsko-odběratelské řetězce (čipy). A na konci roku, kromě nové varianty koronaviru Omicron a celoplanetární energetické krize, také geopolitické napětí přicházející z Ruska.
Přesto všechno přinesly americké akcie investorům zisky přes 20 procent, nemovitosti pokračovaly ve své krasojízdě poháněné levným financováním minulých let. A díky post-pandemickému oživení významně rostly i ceny průmyslových komodit a kovů.
Naopak ve výrazně inflačním prostředí se navzdory učebnicím příliš nedařilo zlatu. Z podobných důvodů adorovaný trh kryptoměn zažil cenovou horskou dráhu a jen potvrdil svou dosavadní investiční nedospělost s „náladovým” chováním teenagera.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Do čeho nyní investovat? I při vyšší inflaci existují příležitosti ke zhodnocení vašich financí
Sabina Matzenauerová (MiddleCap): Často slýcháme, že firmy chtějí nakupovat, ale není co
Fidelity: Proč je Asie motorem globálního ekonomického růstu
Krocení inflace v roce 2022
Rok 2022 přinese finančním trhům výzvy především v podobě vysoké inflace. A s tím spojený možný scénář tzv. stagflace (ekonomická stagnace plus vysoká inflace), kterou už centrální banky (včetně České národní banky) začínají krotit prudkým zvyšováním úrokových sazeb.
To má způsobit ochlazení ekonomiky pro domácnosti i firemní sektor díky zdražení úvěrování. Přitom právě extrémně levné cizí zdroje byly jedním z hlavních tahounů úspěšné minulé dekády, včetně výnosů na akciových trzích pro koncového investora.
Nový rok tak opět přinese řadu výzev i příležitostí. Jako vždy je tak potřeba být připravený na různé scénáře vývoje a držet se své předem naplánované investiční strategie.