Mohlo by vás také zajímat
Může se Rheinmetall stát evropskou Nvidií v obranném průmyslu?
Charu Chanana 24. března 2025Společnost Rheinmetall představuje díky růstu obranného rozpočtu evropských zemí, přezbrojování NATO i vlastní expanzi do oblasti munice a bojových technologií…
Za levný benzín v Česku může Rusko
Lukáš Kovanda 21. března 2025V Česku v uplynulém týdnu klesla cena benzinu pod 35 korun za litr, Natural 95 je tak nejlevnější od října…
Náš kamarád Vladimir? Proč se Trump a Musk staví na Putinovu stranu?
Štěpán Křeček 11. března 2025Co stojí za nekritickým americkým přístupem k Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi ? Ať už je motivace Donalda Trumpa…
- ČLÁNEK
Izraelské firmy vycítily příležitost. Dodávají zbraně evropským armádám
I když se Izrael během války na Ukrajině staví ke zbrojním dodávkám pro Kyjev rezervovaně, neplatí to o zbrojních zakázkách pro evropské členy NATO. Profitují z toho izraelští výrobci Rafael Advanced Defense Systems, Israel Aerospace Industries a Elbit Systems, kteří doplňují mezery po zbraních, které evropské státy poslaly na Ukrajinu.

Bezpilotní letoun Hermes 900 od izraelské firmy Elbit Systems. O produkci izraelských zbrojovek je v Evropě stále větší zájem. Zdroj: Mirgolth/CC BY-SA 3.0
Izraelské vlády od počátku ruské invaze na Ukrajinu nechtějí jednoznačně vojensky podpořit Kyjev, aby si nezhoršily vztahy s Kremlem. Je to zejména kvůli koordinaci vojenských akcí v Sýrii. To ale nebrání izraelským zbrojním firmám čile obchodovat s evropskými partnery.
Celý zbrojní byznys připomíná film Kulový blesk o hromadné výměně bytů. Tentokrát se ale jedná o výměnu a přesuny zbraňových systémů a munice.
Zatímco evropští členové Severoatlantické aliance (NATO) posílají na Ukrajinu hlavně zbraně a techniku, které již nepotřebují a vyřazují je z aktivní služby, izraelské firmy zase dodávají Evropanům nové zbraně i munici, aby si doplnili vojenské sklady.
Roste poptávka po izraelských protiraketových systémech
Navíc v reakci na průběh války na Ukrajině, kdy jsou její města (často vzdálená několik stovek kilometrů od fronty) pravidelně bombardována silnějším Ruskem z letadel, lodí i bezpilotními letouny, roste poptávka po izraelských protiraketových systémech. Ty se totiž řadí mezi světovou špičku obranných technologií.
Izrael se tak stává zásadním hráčem v procesu modernizace a přezbrojení evropských spojenců Ukrajiny.
GRAF: Američané dominují světovému exportu zbraní
Zdroj: Statista
Ruská invaze navíc způsobila, že se evropské vlády rozhoupaly utrácet za vlastní obranu mnohem více peněz. Daleko více, než tomu bylo před Putinovým rozkazem zničit sousední zemi.
Profitují z toho i tři největší izraelští výrobci zbraní a vojenské techniky – Rafael Advanced Defense Systems, Israel Aerospace Industries a Elbit Systems. Přitom první dvě jsou státními korporacemi napojenými na izraelské ministerstvo obrany.
Zájem o prvky izraelské protivzdušné obrany má Německo, Finsko, Řecko, některé prvky protivzdušných systémů už obdrželo také Česko, Slovensko nebo Maďarsko.
Společné projekty v Evropě
Všechny tři izraelské společnosti už také budují dceřiné firmy ve spolupráci s evropskými partnery v rámci společných projektů. EuroSpike představuje konsorcium firem Diehl Defense, Rheinmetall Electronics a Rafael Advanced Defense Systems. Společně vyrábějí střely Spike, jež se používají zejména jako protitankové střely.
Spojení více firem umožňuje výrobcům pružněji reagovat na změny v poptávce, která je nyní extrémně vysoká.
„Konflikt (na Ukrajině) zdůraznil principy pozemního manévrování a udržení území dobytého během bitvy,“ vysvětlil pro web Defence News Niv Cohen ze společnosti Rafael Advanced Defense Systems. To podle něj vedlo k tomu, že evropské země vypracovávají nové plány nákupu moderních tanků a dalších obrněných bojových vozidel.
Evropa začíná utrácet za zbraně |
Import velkých zbraňových systémů do evropských států se v období 2018 až 2022 zvýšil o 47 procent ve srovnání s roky 2013 až 2017. Uvedl to uznávaný Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Přitom dovoz zbraní v jiných regionech světa klesal. V Africe například o 40 procent, v Americe o 21 procent, v Asii a Oceánii o 7,5 procenta. Zvýšil se celkový podíl na exportu zbraní v případě Spojených států, které ovládají 40 procent trhu. Naopak podíl Ruska klesl z 22 procent na 16. |
Společnost Rafael nabízí pro tanky systémy aktivní ochrany Trophy, které slouží k ochraně obrněnců v případě útoku protitankovými střelami nebo granáty. O tento systém je nyní velký zájem a už jej koupila i americká armáda pro tanky Abrams a německý Bundeswehr pro tanky Leopard 2.
Rafael také loni založila s německou zbrojovkou Krauss-Maffei Wegmann a evropskou pobočkou americké General Dynamics projekt EuroTrophy. Ten chce nabízet systémy aktivní ochrany tanků a obrněných vozidel přímo pro evropské zájemce.
„Vzhledem k obtížím v globálních dodavatelských řetězcích poskytují naše místní výrobní kapacity flexibilitu, efektivitu a racionalizovaný proces,“ dodal k tomu Cohen.
Válka zvýšila zájem o dodávky zbraní u evropských spojenců
Viceprezident firmy Elbit Ran Kril potvrdil, že se zvýšila poptávka po munici pro dělostřelecké systémy. A v souvislosti s děním na Ukrajině také po zbraních pro elektronický boj, které Elbit vyrábí. Firma v roce 2018 koupila izraelského výrobce munice a palných zbraní IMI Systems, takže má nyní v portfoliu kromě nové munice i dělostřelecké a raketové systémy.
Elbit Systems je zároveň celosvětově známým producentem vojenských bezpilotních letounů. Zbrojovka z Haify už také vybudovala síť poboček po celé Evropě, včetně Velké Británie, Švédska, Švýcarska a Německa.
Viceprezident Kril dodal, že evropské země často požadují, aby mohly na vojenských zakázkách z velké části participovat včetně produkce, ale i vývoje a údržby zbraňových systémů.
Generální ředitel největšího izraelského výrobce civilních a vojenských letadel Israel Aerospace Industries (IAI) Boaz Levy rovněž vnímá, že se v Evropě po vypuknutí agresivní ruské války na Ukrajině změnilo u politiků i ve společnosti vnímání důležitosti celého zbrojního průmyslu.
I proto se státní IAI chce na modernizaci evropských armád podílet. „IAI nabízí mnoho produktů, které jsou vhodné pro válku, jež probíhá v Evropě,“ zdůraznil. IAI vyrábí velké vojenské drony, ale i avioniku, satelity a systémy pro vojenský pozemní i námořní sektor. Právě 3D radarové systémy od dceřiné společnosti IAI Elta Systems si pořídila i česká armáda.