Americký akciový výprodej pokračuje. Index S&P 500 ztratil další více než dvě procenta. Celkově tak padá již šestým dnem v řadě a v souhrnu odmazal skoro sedm procent – to je zatím nejhorší propad akcií za dobu prezidentování Donalda Trumpa.
Americký prezident se i proto nechal slyšet, že na vině je americký Fed, který příliš zbrkle zvyšuje úrokové sazby.
VIDEO: Fed se zbláznil, říká Donald Trump
Zdroj: YouTube.com
Růst ano, pokles ne!
To je ale nepochopení situace. Zaprvé, americký Fed šije úrokové sazby na míru americké ekonomice – ne přímo akciovému trhu, který může přestřelovat v pohybech na obě strany.
Americká ekonomika se v tuto chvíli zjevně dostává do varu (velice nízká nezaměstnanost tlačí vzhůru mzdy) a potřebuje „normálnější“ měnové podmínky (vyšší sazby a možná i tenčí bilanci Fedu).
VÍCE K TÉMATU:
Co děsí finanční trhy? Varovná zpráva MMF to asi není, i když…
Deset předražených akcií, kterým je bezpečnější vyhnout se obloukem
Trumpova nacionalistická politika má své trhliny. Deficit obchodní bilance nespasí
K přehřívání ekonomiky nemalou měrou přispívá i Trumpova administrativa, která v dobře rozjeté lokomotivě ještě dál přihazuje do kotle – nešťastně ekonomiku dodatečně podporuje daňovými stimuly poblíž vrcholu hospodářského cyklu. To je pro Fed argument navíc, proč hospodářství věřit a nebát se dalšího růstu sazeb.
Extrémně nízká volatilita
Jedna věc je ovšem nová. Utahování měnových šroubů přichází po období superdlouhé měnové expanze.
Ta stlačila volatilitu na řadě trhů extrémně nízko a nikdo neví, jak prudce vrátí v určitou chvíli pohyb opačným směrem (růst úrokových sazeb k třem procentům a rozprodej aktiv Fedu) volatilitu na trhy.
Výraznější rozkolísanost trhů může časem být pro samotný Fed argumentem, aby tempo utahování měnových opasků trochu zvolnil.
Recese nehrozí
Jinak ale americká ekonomika ani větší část vyspělého světa v tuto chvíli nemají zaděláno na novou velkou recesi nebo finanční krizi ve stylu Lehman Brothes.
Rostoucí problémy však mohou mít ve světle dražšího dolaru rozvíjející se trhy. Největší pozornost by se měla ve finále věnovat Číně – ta je dostatečně velká na to, aby v budoucnu mohla nastartovat skutečně globální problém a vystavila stopku i americkému Fedu.
Donald Trump nic takového, doufejme, nesvede.
A jak tento článek tedy vysvětluje propad akciového trhu? Proč se autor vůbec námahl jej psát, když jediné co tím dokázal je, že se pokusil vyvrátit Trumpovo tvrzení, které nevyvrátil? Nějak nechápu, zbytečná práce.