Premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky, alespoň takový je závěr předběžného auditu bruselských úředníků. Jako první o auditu informovaly Hospodářské noviny.
Vzhledem k tomu, že Agrofert je příjemcem dotací z evropských fondů, tak kvůli tomu hrozí, že Česko by o (nejen) tyto dotace mohlo přijít, respektive by je muselo vracet. Přičemž jde o několik stovek milionů korun.
Šéf české vlády opakovaně tvrdí opak a zároveň dodává, že Česko rozhodně „nic vracet nebude“. A opakuje, že v Bruselu nezohlednili námitky českých úřadů.
VIDEO: Vystoupení Andreje Babiše ve sněmovně jako reakce na předběžný audit
Zdroj: YouTube, ANO, bude líp
Že má Babiš stále vliv na své podniky a porušuje evropská pravidla proti konfliktu zájmů, však už loni konstatovala expertiza právníků Evropské komise.
Agrofert: Babiš učinil vše
Stále tedy platí klíčová otázka – je Andrej Babiš ve střetu zájmů, nebo není? Ovládá nadále holding Agrofert, i když jej kvůli změně zákona v únoru 2017 musel převést do dvojice svěřenských fondů?
Tyto otázky v Česku prověřují auditoři Evropské komise. Podle stanoviska Agrofertu „bývalý akcionář Agrofertu, pan Andrej Babiš, učinil podle zákona ‚lex Babiš‘ vše, co měl“.
„Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Dotace čerpáme přesně podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv. Stále trváme na tom, že na naší straně je vše podle českého i evropského práva. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací, či dokonce dotace vracet. Zatím nás nikdo z příslušných úřadů ani nekontaktoval,“ říká mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Naopak předběžný právní rozbor Evropské komise, ale i analýza, kterou pro politickou stranu Piráti zpracoval právník Viktor Rossmann, dochází k závěru, že Andrej Babiš je nadále ovládající osobou Agrofertu a je ve střetu zájmů, jak jej definuje nové evropské finanční nařízení.
Pro lepší porozumění aktuálním vlastnickým vztahům kolem Agrofertu nabízíme jejich grafické znázornění.
INFOGRAFIKA: Agrofert ve svěřenských fondech
Zdroj: Hlídací pes.org
Hra o dotace
Větší část dotací, které Agrofert získává, je takzvaně nárokových, čerpá tedy stejné zemědělské dotace jako jiní tuzemští zemědělci – na hektar obdělávané plochy a kus chovaných hospodářských zvířat.
VÍCE K TÉMATU:
Evropské dotace pro venkov polykají hlavně obři jako Agrofert nebo Hamé
Agrofert od vstupu Babiše do politiky dostal na dotacích přes devět miliard
Největší podíl na obratu Agrofertu mají chemické firmy. V poměru k celému obratu holdingu sice dotace (ať již evropské, či domácí) tvoří jen zlomek, ale jejich omezením, či dokonce zrušením by Agrofert silně utrpěl – především v oblasti zemědělské prvovýroby.
O možném Babišově střetu zájmů se mluví prakticky od jeho vstupu do politiky a zejména poté, co se v roce 2013 jeho hnutí dostalo do sněmovny a Babiš následně v lednu 2014 usedl do křesla ministra financí.
Každopádně právní spor s Evropou bude přece jen zajímavější než ten v „malém českém rybníku“. Nemluvě o tom, že Babiš v minulosti uvedl, že po odchodu z politiky se do skupiny Agrofert chce vrátit.
Článek, jehož autorem je Robert Břešťan, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.
Mohl by mi prosím někdo nějak věrohodně vysvětlit, proč firma, která má více nežli 4 miliardy zisku, dostává dotace, a to v částce více nežli 2 miliardy ?
to je přece naprosto jednoduché – jinak by neměl zisk 4 miliardy ale jen 2 a z toho se žít moc nedá 🙂
Samozřejmě. Náš Velký Vůdce Bureš přidal na důchodech a tak může vesele okrádat lidi platící daně. Další dotaz?
Protože 30 % našich spoluobčanů vědomě kolaboruje s příslušníkem StB, zlodějem a lidským gaunerem. Bohužel si tito lidé neuvědomují, že naletěli podvodníkovi, který slibuje spravedlnost a boj proti korupci.
Nenechte se mýlit. Oni si to uvědomují moc dobře, jen si nechtějí přiznat jak s nima Bureš vyje…..