Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
- KOMENTÁŘ
Bitcoin, EET či prodeje roku? Nejdůležitější události roku 2017 očima Peak.cz
Rok s rokem se sešel, co zahýbalo světem? Co se dělo v roce 2017 ať už ve sféře politiky, financí nebo ekonomiky? Rozhodně jsme se nenudili. Ty nejdůležitější události jsme pro vás zmapovali v našem výročním souhrnu.
Už jen pár dnů nás dělí od začátku roku 2018 a tak se pojďme alespoň ve vybraných bodech ohlédnout za tím končícím. Pokusili jsme se zmapovat to podstatné, co se ve světě byznysu a ekonomiky – především v kontextu Česka – odehrálo. Ale nejen tam.
„Nejdůležitější“ momenty shrnuje naše bilanční video.
VIDEO: Best of 2017 podle Peak.cz
Zdroj: Peak.cz, youtube.com
A nyní podrobněji k dění v ekonomice, světě financí a nejen tam.
Ekonomický tygr Evropy
Česká ekonomika zažívá chvíle slávy a blahobytu. Tedy alespoň ve statistikách, kde záříme hlavně v míře nezaměstnanosti. Práci má u nás nejvíce lidí v historii a v tomto ukazateli dominujeme i unijním státům.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti
Za rok 2017, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Trh práce, který „zjistil,“ že potřebných lidí je v řadě profesí velký nedostatek rozhýbal i růst mezd. Ty oproti roku předtím rostly v průměru o sedm procent, ale řada oborů zaznamenala růst dvouciferný.
Nebývale se daří i ekonomice jako celku. Možná až přehnané je tvrzení, že jsme ekonomickým tygrem Evropy. HDP Česka rostlo ve třetím čtvrtletí 5procentním tempem, což je téměř nejvíce za poslední léta. Jak ovšem upozorňují ekonomové, růst táhnou hlavně spotřeba domácností a zahraniční poptávka, chybí však výraznější vládní investice.
GRAF: Vývoj HDP Česka
Za posledních pět let, jde o meziroční čtvrtletní údaje, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Řádění ČNB
Letošek byl také ve znamení „řádění“ centrálních bankéřů. Na jaře totiž ukončili intervenční režim, při němž drželi kurz koruny na 27 korunách za euro. Od té doby koruna posilovala a na konci roku se její kurz ustálil poblíž 25,75 korun za euro.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru za rok 2017
Zdroj: TradingView.com
Centrální bankéři z obav před realitní bublinou také zpřísnili podmínky pro poskytování hypoték. Ceny realit totiž vzrostly v průběhu roku do nebývalých výšin.
Důvodem byly hlavně přetrvávající nízké úrokové sazby, takže i přesto, že ceny nemovitostí šly nahoru a stejně tak i úroky, o hypotéky byl velký zájem. Navíc převis poptávky nad nabídkou, jinými slovy stávající nedostatek bytů, bude zřejmě motorem růstu realitních cen i nadále.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Mění inflace čekání na zvýšení sazeb ze strany ČNB v čekání na Godota?
Mzdy sice Čechům rostou, ale méně, než by si ČNB přála
Za zmíněným růstem sazeb hledejme také ČNB, která je poprvé od roku 2008 zvedla v srpnu, aby totéž zopakovala v listopadu. I v příštím roce plánuje bankovní rada sazby zvyšovat.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby ČNB
Od roku 2002 do roku 2017, v procentech.
Zdroj: ČNB
Transakce žene přemíra peněz
Kombinace dobré ekonomické situace a příchodu nových subjektů hlavně z Česka znamenají, že na trhu fúzí a akvizic letos bylo a stále je velké množství finančních prostředků.
„Všichni je chtějí nějak výhodně umístit. Na druhou stranu se trh – minimálně v některých sektorech – dostává na vrchol,“ uvedl pro Peak.cz Štěpán Flieger, výkonný ředitel oddělení fúzí a akvizic společnosti EY Česká republika.
Důvodem je také, že přibývají fondy soukromého kapitálu, které se nebojí investovat. Příkladem jsou podzimní transakce v e-commerce: Nejprve se do portfolia Mall Group, za kterým stojí investiční skupina Rockaway Capital, dostaly dva on-line prodejci potravin Koloniál a Košík.cz. O pár dní později pak slevový portál Slevomat koupila britská společnost Secret Escapes.
Asi nejvýraznější transakcí roku byl prodej Škody Transportation, největšího výrobce kolejových vozidel, tramvají a trolejbusů ve střední Evropě. Nejprve se hovořilo o tom, že firma skončí v čínských rukou, posléze již byla dohoda „upečena“ s EPH Daniela Křetínského, aby se nakonec novým majitelem plzeňské strojírenské firmy stala za zhruba 10 miliard korun skupina PPF Petra Kellnera.
VÍCE K TÉMATU:
Škodu Transportation bere nakonec Kellner. Projděte si s námi příběh této firmy
Mimochodem Plzeň by si připsala, co do hodnoty transakce primát, ale začátkem roku měnil majitele i Plzeňský Prazdroj. Ten z rukou gigantu Anheuser Bush InBev přešel z donucení (EU) do rukou japonské společnosti Asahi.
Odborníci se shodují, že i díky tomu bude Česko jedním z nejlepších trhů ve střední a východní Evropě. „Svůj podíl na tom má jak současná ekonomická, sociální a politická stabilita země, tak i stále dostatečně nízké úrokové sazby v bankovním sektoru,“ vysvětluje Jaroslav Havel, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.
Prokletá i opěvovaná EET
Od roku 2017 (resp. od konce roku 2016) se naplno rozjela elektronická evidence tržeb (EET). Po první „hospodsko-hotelové“ vlně do ní spadli i maloobchodníci. Nicméně odhady Ministerstva financí se tak úplně nenaplnila. Oproti očekávanému zapojení skoro čtvrt milionu podnikatelů jich „spadlo“ do evidence zhruba 160 tisíc. Za celý rok rezort eviduje necelé čtyři miliardy účtenek, přičemž jejich hodnota přesáhla jeden a čtvrt bilionu korun.
INFOGRAFIKA: Rok s EET v číslech a faktech
Nicméně prosincový verdikt Ústavního soudu způsobil v zákonu o EET poměrně dost zmatek, i když zrušil jen některé jeho části. EET se už nebude týkat plateb kartou, přes platební brány a další podobné způsoby.
Ústavní soud zrušil také povinnost uvádět na účtenkách daňové identifikační číslo poplatníka (DIČ), které v případě, že jde o fyzickou osobu, obsahuje jeho rodné číslo. A zpoždění zřejmě naberou i další vlny EET, které měly odstartovat v roce 2018.
Bezbřehý optimismus na finančních trzích
Kdo začátkem roku investoval hlavně do akcií (nebo i dříve), ten může být podle nás s letošním rokem spokojen. Víceméně stabilní ekonomický růst ve světě, dostatek peněz (které mj. do světa financí pumpují klíčové centrální banky) znamenaly, že burzovní parkety zažily „rok hojnosti.“
A nejen akcie ale i dluhopisy dělaly finančnímu světu radost. Akciový index Global Dow si za letošek připsal přibližně 20 procent a dluhopisový index agentury Bloomberg, který sleduje státní dluhopisy rozvíjejících se ekonomik, byl za stejné období v plusu o zhruba 15 procent.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak moc máme být optimističtí při odhadu globálního růstu v roce 2018?
Fakt, že globální trhy nyní nemají strach, podtrhuje právě index volatility VIX, přezdívaný příhodně index strachu. Ten se postupně ustálil na podobných minimálních hodnotách, na nichž se pohyboval před vypuknutím globální finanční krize před 10 lety.
GRAF: Vývoj indexu „strachu“ VIX
Za posledních 20 let, v bodech
Zdroj: TradingView.com
Kryptoměnové šílenství
Vlastní oddíl si zaslouží letošní šílenství kolem kryptoměn a především kolem bitcoinů. I když jsou na trzích déle, tak letošek znamenal, že se staly tématem i běžných lidí a nejen investorů a finančních odborníků.
Rok 2017 by se dal možná nazvat i rokem kryptoměn. Jak uvedl deník E15 zatímco celková hodnota trhu kryptoměn v loňském roce dosahovala 254 miliard dolarů, tak letos to bude na úrovni 3,5 bilionu dolarů.
GRAF: Vývoj hodnoty bitcoinu
Za rok 2017, v USD.
Zdroj: TradingView.com
Největší pozornost na sebe strhával bitcoin, jehož hodnota během letoška vystoupala z méně než tisíce dolarů nad 20 tisíc dolarů. A odborníci i laici si marně lámou hlavu, čím to je. Tento růst však kromě toho provázela řada prudkých výkyvů, takže třeba nyní (27. prosince) je hodnota pod 15 tisíci dolary za jednotku.
VÍCE K TÉMATU:
Proč bitcoin nemá budoucnost? V několika jasných argumentech
Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy
Každopádně právě tento růst přispěl k „lidové popularitě“ jak bitcoinu, tak i dalších kryptoměn. Uvidíme, zda má tento růst reálný základ, nebo je to jedna z dalších historických finančních bublin.
A to ostatní…
Nejen výše uvedenými událostmi jsme v uplynulém roce žili. Ekonomika je třeba úzce spjata s politikou, takže pokud bychom měli být jen „bodoví“, vyjmenovali bychom: migrační krize EU, Donald Trump v čele USA, Tesla, volby (nizozemské, francouzské, německé, české, rakouské ad.), brexit, lithium, Andrej Babiš, Miloš Zeman, ECB, Čína, KLDR a Kim Čong-un, pustošení USA (nejen) hurikány, elektromobilita, Islámský stát, Saúdská Arábie, Katalánsko nebo Vladimir Putin a Ukrajina.
Aniž bychom dokázali pokrýt vše, co nám v roce 2017 přišlo důležité, tak i tak si lze z výše uvedeného udělat obrázek o tom, že nudou jsme rozhodně netrpěli. A to jsme se třeba vůbec nevěnovali dění v světě technologií, které se vám také snažíme přibližovat.
Pestrost roku 2017 už brzy vystřídá začínající pestrost roku 2018. Snad ji tedy budete sledovat také na Peak.cz.