Mohlo by vás také zajímat
Těžká rána globální ekonomice. Trump zahájil „zlatý věk Ameriky“ a otevřel další frontu obchodní války
Dominik Rusinko 3. dubna 2025AMerický prezident Donald Trump oznámil uvalení cel sazbou 10 % plošně na všechny země a jejich vývozy do Spojených států.…
Nejdřív covid, pak válka na Ukrajině a teď další nečekaný ekonomický šok: Trump
Dominik Rusinko 1. dubna 2025Dva a půl měsíce působení Donalda Trumpa jako prezidenta USA se projevuje v globální ekonomice a na finančních trzích především…
Láteření nad Trumpovými cly a vymýšlení odvet? EU by spíše prospěl stop Green Dealu
Lukáš Kovanda 14. března 2025EU se ocitá v pozici celku, který svolněji než jiní obchodní střet stupňuje. "Brusel by udělal lépe, kdyby se rovnou…
- Článek
Kdo budou Trumpovi nejbližší spolupracovníci?
Od vítězství Donalda J. Trumpa v amerických prezidentských volbách uplynuly již více než dva měsíce. Po páteční inauguraci skončil jako prezident Barack Obama a moc převzal Donald Trump. Prezidentství nicméně není jen o jednom člověku, ale o řadě dalších důležitých lidí. Kdo jsou Trumpovi lidé? Donalda Trumpa čekal na oficiální inauguraci do čela Bílého domu až […]

Apoštolem populistické politiky nové doby se stal zřejmě nejprolhanější podnikatel a politik všech dob Donald Trump. (Ilustrační foto) Zdroj: Pixabay
Od vítězství Donalda J. Trumpa v amerických prezidentských volbách uplynuly již více než dva měsíce. Po páteční inauguraci skončil jako prezident Barack Obama a moc převzal Donald Trump. Prezidentství nicméně není jen o jednom člověku, ale o řadě dalších důležitých lidí. Kdo jsou Trumpovi lidé?
Donalda Trumpa čekal na oficiální inauguraci do čela Bílého domu až do 20. ledna. Nicméně do té doby bylo třeby zaplnit zhruba 4 000 pozic ve státní správě, od úředníků až po ministry.
Nejdůležitějších je pět pozic personálu Bílého domu, které si mohl zvolit sám, a 20 vládních pozic, na něž Trump do inaugurace kandidáty navrh a k jmenování potřebuje ještě souhlas Senátu.
Vedoucím týmu, který připravuje nástup nové administrativy, Trump jmenoval svého viceprezidenta Mikea Pence. Pojďme si tedy představit klíčové postavy týmu nového prezidenta.
Viceprezident USA – Mike Pence
Donald Trump oficiálně jmenoval 57letého Pence svým viceprezidentem již loni, 15.
![]() Mike Pence |
července 2016. Jde o poměrně bezpečnou volbu, díky jeho dlouholetým zkušenostem v politice a dobrým vazbám na celou republikánskou stranu.
Právě to by mohlo Trumpovi pomoci, protože již v průběhu prezidentské kampaně strana rozhodně nebyla jednotná v podpoře miliardářského kandidáta.
Pence je republikánem působícím v politice již 15 let, přičemž nejdříve byl členem Kongresu a následně od roku 2013 guvernérem státu Indiana. Zde také v roce 1986 vystudoval právo, kterým se poté řadu let živil. Nějakou dobu působil i jako moderátor rádia.
Personál Bílého domu
Lidi v těchto funkcích si zvolil Donald Trump sám a nepodléhají žádnému dalšímu schvalovacímu procesu, takže již byli jmenováni.
Šéf prezidentské kanceláře (chief of staff) – Reince Priebus
![]() Reince Priebus |
Reince Priebus od roku 2011 až do současnosti předsedá Republikánskému národnímu výboru (Republican National Committee, RNC), a je tedy také předsedou celé Republikánské strany USA.
Narodil se v roce 1972 ve státě New Jersey a studoval politické vědy a angličtinu na univerzitě ve Wisconsinu.
Pro Trumpa je vhodným kandidátem především proto, že ho podporují republikáni na vysokých postech – například Mitch McConnell (většinový vůdce Senátu). Díky tomu má Trump dobrého prostředníka na vyjednávání se Senátem.
Poradce pro národní bezpečnost – Michael Flynn
![]() Michael Flynn |
Generálporučík armády USA na odpočinku Michael Flynn se narodil v roce 1958 na Rhode Islandu a od roku 1981 působí v armádě Spojených států ve vojenské rozvědce.
V letech 2012 až 2014 působil jako 18. ředitel Obranné zpravodajské agentury (Defense Intelligence Agency, DIA).
Pozici poradce pro bezpečnost mu Trump nabídl 17. listopadu. Je známý svými ostrými názory na islamismus, který přirovnává k rakovině či fašismu a je podle něj potřeba se ho definitivně zbavit.
Ředitel komunikace – Jason Miller
![]() Jason Miller |
Jason Miller byl poradcem pro komunikační strategii během Trumpovy kandidatury od června 2016.
V minulosti spolupracoval také s Rudym Giulianim, bývalým starostou New Yorku, a to během jeho kandidatury na amerického prezidenta v roce 2008.
Jedná se o nepříliš známého člověka, který nemá nijak vyhraněné názory. Původně se měl stát Trumpovým tiskovým mluvčím, což ale odmítl.
Tiskový mluvčí – Sean Spicer
![]() Sean Spicer |
Sean Spicer se narodil v roce 1971 na Rhode Islandu a od roku 2011 pracuje jako hlavní stratég a ředitel komunikace v Republikánském národním výboru.
V minulosti působil také jako asistent pro média na Úřadu obchodního představitele USA.
Trump ho jmenoval svým tiskovým mluvčím těsně před koncem loňského roku poté, co funkci odmítl Jason Miller.
Vrchní poradce – Stephen Bannon
![]() Stephen Bannon |
Americký byznysmen se narodil v roce 1953 ve Virginii. Zpočátku působil jako investor v bance Goldman Sachs, v 90. letech rozjel vlastní podnikání s několika kolegy z banky.
Byl jedním ze zakladatelů Breitbart News, poměrně kontroverzního média, které bylo jedním z hlavních částí tzv. alt-right hnutí. To se intenzivně podílelo na mnoha konspiračních teoriích, jako například zpochybňování zdravotního stavu Hillary Clintonové.
V srpnu 2016 z Breibart News odešel, aby se plně věnoval vedení Trumpovy kampaně.
Vládní pozice
Všichni Trumpem vybraní lidé jsou zatím nominovaní a jejich působení ve funkcích musí schválit Senát.
Ministr obrany – James Mattis
Mattis se narodil v roce 1950, je bývalým generálem americké námořní pěchoty a klíčovou postavou moderního amerického válčení. Byl velitelem amerických jednotek v Iráku i v Afghánistánu.
Za svou 44 let dlouhou vojenskou kariéru si vysloužil přezdívku „Mad Dog“ (Vzteklý pes) a je také známý svým kontroverzním prohlášením z roku 2005, kdy řekl: „Je zábava střílet lidi.“
Nyní čeká na schválení Senátem, ale jako bývalý důstojník potřebuje také výjimku od Kongresu. Důstojníci musí obvykle čekat sedm let od odchodu do penze než mohou nastoupit do politického úřadu.
V tomto případě je jeho zvolení velmi pravděpodobné a Mattis se tak nejspíš stane prvním generálem ve výslužbě na postu ministra obrany od roku 1950.
Ministr financí – Steven Mnuchin
Narodil se v roce 1962 v New Yorku a v roce 1985 vystudoval univerzitu Yale. Pracoval 17 let pro jednu z největších investičních bank Goldman Sachs a v roce 2016 v květnu se přidal k Trumpově kandidatuře jako správce financí.
V současnosti působí také jako hollywoodský filmový producent, pracoval například na filmech Suicide Squad nebo American Sniper.
V minulosti spolupracoval také s Demokratickou stranou a podílel se i na kandidatuře Hillary Clintonové v roce 2008. Spolupracoval také se světoznámým miliardářem Georgem Sorosem.
Generální prokurátor – Jeff Sessions
Sedmdesátiletý rodák z Alabamy Jeff Sessions zastupuje svůj stát v Senátu od roku 1997. Byl prvním senátorem, který podpořil Trumpovu kandidaturu, a stal se jeho hlavním zástupcem.
V minulosti byl navržen na post soudce, Senát však jeho nominaci zamítl kvůli obviněním, že se dopustil rasistických urážek.
Trump mu nabídl pozici generálního prokurátora 18. listopadu a nyní čeká na další schválení Senátem.
Ministryně školství – Betsy DeVosová
V současnosti 59letá Betsy DeVosová předsedá americké Federaci pro děti, což je skupina, která se snaží prosazovat podporu amerických škol státem, avšak při zachování nezávislosti.
V minulosti spolupracovala s guvernérem Floridy Jebem Bushem, který byl jedním z Trumpových rivalů v amerických primárkách.
Ministr zahraničních věcí – Rex Tillerson
Rex Tillerson se narodil v roce 1952 v Texasu a je současným předsedou představenstva a generálním ředitelem jedné z největších světových ropných společností Exxon.
Podle Trumpa je jedním z hlavních světových byznysmenů. Na druhou stranu se může jednat také o poměrně kontroverzní volbu vzhledem k jeho obchodním stykům s Ruskem a celkové neoblíbenosti ropného průmyslu kvůli klimatickým změnám. Tillerson se také dobře zná s Vladimirem Putinem.
Ministr obchodu – Wilbur Ross
Americký investor a bankéř narozený v roce 1937 v New Jersey, podle magazínu Forbes jeden z dolarových miliardářů s majetkem zhruba tři miliardy dolarů.
Podporoval Trumpa ještě před jeho kandidaturou, kdy si přál radikálnější vládu.
Jako předseda WL Ross & Co. se prostřednictvím investic podílel na oživení mnoha společností i z odvětví oceli a uhlí, kterému chce pomoct i sám Trump.
Ministr práce – Andrew Puzder
Dnes 66letý Andrew Puzder se narodil v Ohiu a od roku 2000 je šéfem řetězců restaurací rychlého občerstvení Carl’s Jr. a Hardee’s.
Je dlouhodobým kritikem státních regulací trhu práce. Odmítá například 15dolarovou minimální mzdu, vyšší mzdu za přesčasy.
Jeho nominace přichází zrovna v době, kdy řetězce rychlého občerstvení a podobná odvětví s nízkými mzdami čelí tlaku na zvýšení odměn. Puzder tak pravděpodobně půjde proti tomuto proudu. Jeho restaurace v minulosti čelily obvinění z porušování amerického zákoníku práce.
Ministr energetiky – James Richard Perry
Další Texasan známý jako Rick Perry se narodil v roce 1950. Původně v politice působil jako člen Demokratické strany, až v roce 1990 se stal republikánem.
V roce 2000 nahradil George W. Bushe na postu guvernéra Texasu a tuto pozici třikrát obhájil ve volbách. Z úřadu odešel až v roce 2015. Byl jedním z prvních republikánů, kteří kritizovali Trumpa, ale také jedním z prvních, již ho následně podpořili.
Poměrně ironické je, že během své kandidatury v roce 2012 měl v plánu eliminovat tři ministerstva, včetně ministerstva energetiky.
Ministr pro vnitřní bezpečnost – John Kelly
John Kelly, generál americké armády na odpočinku, se narodil v roce 1950 ve státě Massachusetts.
Dříve byl zodpovědný za zvládání hrozeb ze Střední a Jižní Ameriky. Jako takový se bude pravděpodobně silně angažovat v Trumpově plánu postavení zdi na hranici s Mexikem.
Podle vlastních slov chce více pracovat na bezpečnosti celé západní hemisféry.
Ministr bydlení a rozvoje měst – Ben Carson
Ben Carson, 65letý neurochirurg v důchodu a dřívější prezidentský kandidát, je jediný Afroameričan v Trumpově výběru pro vysokou politiku.
Je bez předchozí politické kariéry. Z dřívějšího Trumpova kritika se přeorientoval na jeho spolupracovníka.
Ministr zdravotnictví a sociálních služeb – Thomas Edmunds Price
Tom Price se narodil v roce 1954 v Michiganu, kde vystudoval lékařství a pracoval jako lékař. Angažoval se ale také jako politik.
V současnosti působí jako předseda rozpočtového výboru a má bohaté zkušenosti ze Sněmovny reprezentantů, kde působí od roku 2005.
Velmi rázně se staví proti americké reformě zdravotnictví známé také jako Obamacare. Bude tak Trumpovým nástrojem k rozebrání této reformy, kterou jeho předchůdci budovali více než šest let.
Ministryně dopravy – Elaine Lan Chaová
Elaine Lan Chaová se narodila v roce 1953 na Tchaj-wanu a stala se historicky první ženou s asijským původem, která se dostala do vysoké vládní politiky USA.
Má za sebou bohatou politickou kariéru, jejímž vrcholem byla pozice ministryně práce v letech 2001 až 2009.
Její manžel je Mitch McConnell, většinový vůdce senátu. Společně tak tvoří jeden z politicky nejvlivnějších párů ve Washingtonu.
Ministr vnitra – Ryan Zinke
Ryan Zinke je 55letý rodák z Montany a další člen americké armády v Trumpově výběru. V letech 1986 až 2008 byl členem elitní jednotky Navy SEAL a na odpočinek odešel s hodností velitele.
Od roku 2008 se aktivně angažuje v politice, působil jako senátor a nyní jako kongresman. Je známý svými negativními postoji k ekologům.
Šéf agentury na ochranu životního prostředí (EPA) – Edward Scott Pruitt
Scott Pruitt pochází z Kentucky, kde se narodil v roce 1968. Vystudovaný právník je od roku 1998 členem Republikánské strany.
Představuje asi nejkontroverznější Trumpovu volbu, protože je dlouhodobým tvrdým kritikem agentury, kterou od 20. ledna pravděpodobně povede.
V minulosti se s EPA mnohokrát soudil kvůli regulacím elektráren. Navíc debata o tom, zda člověk přispívá ke globálnímu oteplování, není ani zdaleka u konce.
Ředitel CIA – Mike Richard Pompeo
Mike Pompeo, 53letý rodák z Kalifornie, vystudoval vojenskou akademii West Point a práva na Harvardu.
Je členem republikánského hnutí Tea Party a podílel se na vyšetřování Hillary Clintonové. V současnosti působí také jako kongresman státu Kansas.
Velvyslankyně pro OSN – Nikki Haleyová
Narodila se jako Nimrata Randhawa roku 1972 v indiánské rodině v Jižní Karolíně.
V roce 2010 se stala guvernérkou tohoto státu – jako první žena i jako první zástupce indiánské menšiny.
Původně kritizovala Trumpovu rétoriku během jeho kandidatury, následně se však jako mnoho jiných stala jeho spolupracovnicí.