Mohlo by vás také zajímat
Přebírá Francie roli „nemocného muže Evropy“?
Lukáš Kovanda 13. června 2024Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Předvolební prognózy navíc naznačují "veletoč" na tamní politické scéně, což by mohlo…
Němečtí pravicoví populisté z AfD zneužívají protesty farmářů pro svoje cíle
František Novák 12. ledna 2024Nespokojenost s krácením dotací pro zemědělce v Německu vedla k blokádě dálnic a silnic po celé zemi. Pro své politické…
Výhledy pro ekonomiku v roce 2024: Přetrvává politická i ekonomická nestabilita
František Novák 3. ledna 2024Největší ekonomické riziko v tomto roce představuje politická a ekonomická nestabilita, protože se konají volby v zemích, které tvoří 60…
- KOMENTÁŘ
Johnsonův volební triumf rozhodl nejen o budoucnosti brexitu
Akcie zažívají příjemné časy. Geopolitická nejistota, která je sužovala po většinu tohoto roku, v jeho závěru pomalu vyklidila pole. USA a Čína se podle posledních zpráv mílovými kroky blíží první fázi obchodní dohody a včerejší volby v Británii mají jasného vítěze - a tím pádem i jasně narýsovanou brexitovou trajektorii pro nejbližší měsíce, píší ekonomové Jan Bureš z Patria Finance a Petr Dufek z ČSOB.
Británie už má v otázce brexitu jasno. Boris Johnson zaznamenal výrazné vítězství a bude mít v novém Parlamentu většinu s převahou 74 křesel. To mu umožní pravděpodobně ještě před Vánoci schválit jeho dohodu o vystoupení z EU v Parlamentu a poslat ji následně do Bruselu, kde by ji měli schválit europoslanci. Nic by tedy nemělo stát v cestě tomu, aby Británie 31. ledna 2020 opustila EU.
Šibeniční termíny v předvánočním čase
Tím ovšem zdaleka není vše hotovo. Odchodem z EU pouze startuje další přechodné období. V tom v zásadě bude většina věcí fungovat tak, jako by Británie byla členskou zemí EU, a mělo by se současně dohodnout prakticky vše důležité ohledně budoucích vztahů – od obchodních vztahů přes bezpečnost, obranu, ochranu dat, vědeckou spolupráci až po rybolov.
A nebude na to úplně dost času. Podle „rozvodové smlouvy“, kterou v nejbližších týdnech pravděpodobně schválí britští poslanci, má být vše dohodnuto do konce roku 2020. Už nyní proto hovoří diplomaté na obou stranách o tom, že se jedná o šibeniční termín.
A i proto se domníváme, že další prostor pro zisky libry je v tuto chvíli spíše omezený. Za librou také nestojí nijak silné domácí fundamenty – Británie se stále pere s poměrně vysokou vnější nerovnováhu (deficit běžného účtu přesahuje 3,5 procenta HDP) a přetrvávající nejistota spojená s vyjednáváním v příštím roce pravděpodobně bude britskou ekonomiku držet na uzdě a neumožní britské centrální bance v nejbližší době pomoci libře zvyšováním úrokových sazeb…
Krom Brexitu a obchodních válek včera investoři sledovali i první vystoupení Christine Lagardové po zasedání Evropské centrální banky. Měnová autorita na letošním posledním zasedání nic klíčového nezměnila. Sazby a program nákupu dluhopisů (APP) běží dál tak, jak jej Christine Lagardové připravil její předchůdce Mario Draghi.
Dál navíc platí, že ECB nechce zvyšovat sazby dřív než uvidí inflaci „robustně“ stoupat k cíli. To podle nové prognózy, která počítá se slabším růstem, ECB nepředpokládá ani v roce 2022, kdy by měla inflace vyšplhat „pouze“ k 1,6 rocenta. Hlavní zpráva tak zůstává stejná – nečekejte v bližší ani vzdálenější budoucnosti jakýkoliv obrat směrem k utaženější měnové politice.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Stavebnictví čeká revoluce: jak šetrněji vyrábět cement, který tvoří osm procent skleníkových plynů
Burzovní start podniku Saudi Aramco „přepisuje dějiny“
Britské volby a ECB mohou naposledy v tomto roce rozhýbat trhy