Co je nejdůležitějším prvkem v kancelářské budově? Paradoxně to ani u chytrých budov nejsou technologie, senzory a další nástroje, jak „hacknout“ fyzické prostředí, ale lidé a vztahy mezi nimi.
„Software by měl vztahy a komunikaci mezi uživateli podporovat. Technologie jsou pouze součást prožitku z budov, který se ve výsledku skládá z mnoha částí,“ myslí si Josef Šachta, CEO společnosti Sharry Europe, která nedávno uspořádala konferenci Friendly Buildings 2019. (server Peak.cz byl mj. mediálním partnerem konference, pozn. red.)
Vstup bez bariér
Společnost CBRE na konferenci exkluzivně poprvé veřejně prezentovala výsledky svého PropTech Reportu, při němž analyzovala technologickou vyspělost 79 kancelářských budov v regionu střední a východní Evropy.
Výsledky? Uživatelé by nyní nejvíce ocenili, pokud by díky technologiím (například v mobilní aplikaci) mohli snadno ovládat teplotu nebo osvětlení ve své kanceláři, tedy „hacknout pracovní prostředí“.
Na druhém místě poptávají software, který by je automaticky upozornil, že jimi pozvaný host již vstoupil k nim do budovy. Takové řešení aktuálně nabízí Sharry Europe a vyzkoušeli si ho všichni účastníci Friendly Buildings.
„Naše produktové řešení Sharry Workplace vytváří lepší zážitek. Zvaný host nemusí diktovat nebo vypisovat své jméno, ale ohlásí se QR kódem v telefonu. Recepční, které vytvářejí klíčový první dojem z návštěvy, se mohou věnovat péči o lidi, nikoli vydávání vstupních kartiček. QR kód může navíc být propojený i se šatnou, takže odpadá nutnost předávat lidem papírky nebo žetony s čísly,“ popisuje Ondřej Langr, product owner ze Sharry Europe.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: K čemu je dobrá GPS? Pět věcí, které možná nevíte
V rámci konference se na jednom místě sešlo více než 120 účastníků z řad významných hráčů nově vznikajícího sektoru PropTech. Ten inovativně překrývá trh nemovitostí a technologií (property & technology).
Druhý ročník Friendly Buildings byl zároveň zahajovací akcí pro nově otevřený coworkingový prostor SPACES v Praze u Národní třídy.
Prvotřídní zážitek
Také ostatní řečníci na Friendly Buildings se shodli, že prémiové budovy by neměly být pouze technologicky pokročilé. Především by podle nich měly poskytovat mimořádný uživatelský zážitek.
To bude podle Neila McLocklina z poradenské firmy Knight Frank hlavním imperativem pro developery, architekty i designéry.
Jak ve své prezentaci podotkl Bernard Storch, architekt z mezinárodního studia PLP Architecture, „navrhování budov je vlastně předvídání budoucnosti a předpovídání budoucích potřeb uživatelů“.
PŘEČTETE SI TAKÉ: Pokud by v kanceláři začalo hořet, co byste z ní odnesli? Inspirujte se u jiných
Práce v autonomních autech
Jakou budoucnost tedy věštili řečníci na Friendly Buildings 2019? Nejodvážnější vize v sobě zrcadlí aktuální technologické trendy.
Zdeněk Brisuda, obchodní ředitel ve firmě Wiesner-Hager očekává, že velkou revoluci s sebou přivezou samořiditelná auta, ve kterých budeme pracovat.
Podle architektky mrakodrapů Evy Le Peutrec se část meetingů přesune do virtuálního prostředí. Pak vyvstává otázka, kdo ze současných architektů bude navrhovat zasedací místnosti ve světě jedniček a nul?
Právě pokročilé technologie jsou zároveň hrozbou pro fyzické budovy. „Pokud díky nim budeme moci pracovat odkudkoli, proč provozovat klasické kanceláře?,“ upozornil na nastupující trend Neil McLocklin.
Analytická data poradenské firmy Knight Frank totiž ukazují, že kupříkladu v Londýně je každý pátek v průměru obsazené pouze 1 z 5 pracovních míst v kanceláři.
NAPSALI JSEM PRO VÁS: Češi vytvořili ekosystém, který má dostat 3D tisk do škol