Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Na příchod umělé inteligence se musíme nejdřív připravit, varují Europol, Musk i odborníci
Libor Akrman 30. března 2023Jde o riziko pro společnost, vyzývají společným dopisem k pozastavení dalšího vývoje umělé inteligence tisíce technologických odborníků. Podle Goldman Sachs…
Varování před TikTokem ve světě přibývají. Jde skutečně o špionážní hrozbu, nebo o politický boj?
Jan Žabka 16. března 2023Aplikace pro sdílení videí TikTok, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se postupně dostává do určité izolace, neboť ji jako bezpečnostní…
Je kauza Huawei prvním sjednocením Západu proti čínské kyberšpionáži?
Čínská společnost Huawei čelí podezření ze špionáže a porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které USA vyhlásily na obchod s Íránem. Nedávné zatčení finanční ředitelky Huawei a údajné praktiky společnosti začínají po finančních trzích zaměstnávat i další světové politiky.
Letos v létě se v Kanadě na pozvání tamního premiéra Justina Trudeaua sešlo pět šéfů tajných služeb anglofonního světa, tzv. „Pěti očí“. Mělo jít o neformální večer na závěr řady oficiálních jednání.
Nad humrem a vínem projednali plán, jak zastavit čínský technologický gigant Huawei v dodávkách zařízení pro bezdrátové sítě nové generace, tzv. 5G. Ty podle nich představují bezprecedentní bezpečnostní hrozbu.
Nezůstalo jen u večeře a Huawei zažil na Západě špatný půlrok. Česko ale zatím bylo za svými spojenci pozadu.
„Zastavme Čínu, dokud je čas“
Všechny důkazy ředitelům zpravodajských služeb naznačovaly, že nová supervelmoc provádí nejširší špionážní a vlivovou kampaň, s jakou se kdy setkali. Komunistická strana Číny podle nich agresivně exportuje svůj světový názor nepřátelský demokracii, kterou se snaží aktivně podkopat.
Během měsíce po této večeři zahájili její účastníci z Austrálie, Spojených států, Kanady, Nového Zélandu a Velké Británie podobně bezprecedentní kampaň, jejímž hlavním cílem je zabránit Huawei poskytovat v demokratických státech vybavení a technologie pro sítě 5G. Čínská firma je totiž momentálně největším světovým výrobcem chytrých telefonů a telekomunikačních zařízení.
Nejviditelnějším projevem úderu proti firmě se zatím stalo zatčení finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou 1. prosince ve Vancouveru. Meng, která v Huawei působí od roku 1993, byla obviněna z porušování embarga na vývoz amerických technologií do Íránu a obelhávání amerických bank při sjednávání úvěrů.
Společný postup
Meng Wan-čou podle obvinění americkým bankám lhala, když tvrdila, že Huawei nemá nic společného s firmou SkyCom obchodující s Íránem. Ve skutečnosti by ale měl SkyCom být neoficiální filiálkou Huawei, zřízenou právě pro export výrobků Huawei do Íránu.
Peking okamžitě reagoval zatčením dvou kanadských občanů v Číně a podle kanadského listu National Post pak tento týden zatkli údajně v Číně třetího Kanaďana.
Nicméně Meng, dcera zakladatele společnosti Huawei, byla ve středu 12. prosince propuštěna na kauci, ale nesmí do konce řízení o svém vydání do Spojených států opustit Kanadu.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Čína v problémech? Její ekonomika postupně uvadá. Otázka je, jak rychle zvadne
Kyberútok aneb ochrana osobních údajů je časovaná bomba pro české firmy
Kybernetické hrozby: pohled na aktuální problémy bezpečnosti nabídla konference Security 2018
„Pět očí“ v akci
Koordinovaný postup „Pěti očí“ vůči Číně se inspiroval společným postojem v kauze Skripal, která představovala de facto použití chemických zbraní na území Británie, a vyžadovala proto rozhodnou odezvu.
Britové se rozhodli důkazy svých špionážních služeb zveřejnit a „Pět očí“ koordinovalo zatím vůbec největší vyhoštění ruských zpravodajských důstojníků z členských a partnerských zemí NATO. Všichni se shodli, že to výrazně oslabí zpravodajské možnosti Ruska.
Představitelé „Pěti očí“ se nicméně letos v Kanadě shodli, že největší nebezpečí pro západní svět nepředstavuje Rusko, ale Čína. I kvůli aktivitám jejích technologických firem, přičemž na prvním místě je právě Huawei.
Ředitelé tajných služeb Austrálie, USA, Kanady, Nového Zélandu a Velké Británie se analogicky s postupem v kauze Skripal rozhodli úzce koordinovat svůj postup a jít se svými varováními na veřejnost.
Špatný půlrok pro Huawei
Jako první z Pětky promluvil veřejně tehdejší australský premiér Malcolm Turnbull. Veřejně oznámil rozhodnutí Austrálie vyloučit Huawei z budování sítí 5G a s ní i druhého největšího výrobce čínských telekomunikačních zařízení ZTE.
Záhy ji následoval i Nový Zéland a poté veřejně vystoupil šéf kanadských tajných služeb (CSIS) David Vigneault. Ten vydal prohlášení, že CSIS odhalila pokračující špionáž sponzorovanou cizím státem v důležitých oblastech:
„Mám na mysli oblasti, jako jsou AI (vývoj umělé inteligence), kvantové technologie, sítě 5G, biofarmy a tzv. zelené technologie. Jinými slovy základ, na kterém je postaven růst Kanady,“ vyjmenoval Vigneault.
Huawei volá po důkazech |
Společnost Huawei v reakci 18. prosince vyzvala USA, Austrálii a další země, aby poskytly důkazy na podporu tvrzení, že firma představuje bezpečnostní riziko. Zároveň popřela, že by byla jakýmkoliv způsobem spojena s čínskou zpravodajskou službou. Předseda správní rady společnosti Huawei Ken Chu prohlásil, že obvinění ohledně bezpečnostních rizik jsou důsledkem ideologických a geopolitických faktorů. „Neexistuje žádný důkaz, že Huawei ohrožuje národní bezpečnost jakékoliv země,“ uvedl. Ken Chu také varoval, že vyčlenění firmy Huawei z rozvoje telekomunikačních sítí páté generace zvýší náklady a bude mít negativní dopad na inovace. Upozornil rovněž, že Japonsko a Francie telekomunikační zařízení od Huawei zatím oficiálně nezakázaly. „Vyřazováním konkurence ze hry se sami nezlepšíte. Domníváme se, že jakékoliv obavy či obvinění ohledně bezpečnosti v Huawei by měly být založeny na faktických důkazech,“ uvedl Ken Chu. „Bez faktických důkazů tato obvinění nepřijímáme a stavíme se proti nim,“ dodal. |
Nikdo nepochyboval o tom, že hovořil o Číně. Zákaz společností Huawei a ZTE by měla Ottawa oznámit do několika týdnů.
Britský odklon po 15 letech
Šéf britské tajné služby MI6 pak začátkem prosince během přednášky na nejstarší skotské univerzitě St. Andrews varoval před cizími hrozbami s využitím moderních technologií.
Ve stejný den rozhodl Britský Telecom (BT) o vyřazení síťových prvků Huawei ze svých sítí 3G a 4G, které nebude v budoucnu používat ani v 5G sítích. Právě BT přitom předtím používal zařízení Huawei asi 15 let.
Nejdůsledněji se ovšem vůči Huawei vymezují Spojené státy, které přikročily ke konkrétním právním opatřením, jako byl zatykač na Meng Wan-čou.
A co Česko?
Bezpečnostní riziko, které Huawei a její technologie představují, projednávala i česká vláda. Nakonec na něj otevřeně upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten vydal dokument, který za bezpečnostní riziko označuje nejen využívání technologií Huawei, ale také výrobků další čínské telekomunikační společnosti ZTE.
Úřad vidí hrozbu v tom, že čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech součinnost při naplňování zájmů Číny, včetně podílu na zpravodajských aktivitách.
Huawei má nicméně v ČR i mocné zastánce. Prezidentská kancelář (KPR) má podle zjištění Lidových novin s čínskou firmou exkluzivní smlouvu, podle níž Huawei dodává zdarma své telefony všem pracovníkům KPR. Za to dostává výměnou zvýhodněný pronájem reprezentativních prostor na Pražském hradě.
Nejbohatší česká finanční skupina PPF, která má v Číně rozsáhlé obchodní zájmy a provozuje několik mobilních operátorů v ČR a ve střední Evropě, uzavřela nedávno s Huawei dohodu o porozumění právě ohledně spolupráce při vývoji sítí 5G. Tedy přesně té technologii, kvůli které se naši západní spojenci chtějí Huawei naopak zbavit.
Některé státní úřady však již uvedly, že se přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE zbaví – mimo jiné úřad vlády, ministerstvo obrany, ministerstvo průmyslu nebo resort zahraničí. Další úřady, včetně kanceláře prezidenta, oznámily, že zatím upozornění vyhodnocují a budou se řídit pokyny NÚKIB.
Článek, jehož autorem je Sinopsis a který byl redakčně upraven, původně vyšel na serveru Hlídací pes.cz
Drzost CIA nezná mezí.