Mohlo by vás také zajímat
Německá recese už má oběti. Stále více firem krachuje, roste objem fúzí a akvizic
František Novák 25. října 2024Německá ekonomika se stále nemůže postavit na nohy a vybřednout z ekonomické recese. Pro německé firmy to znamená pohromu, množí…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
Panika na trzích; výsledky ČEZ a přelomový verdikt soudu ke Googlu aneb souhrn ekonomických událostí 32. týdne 2024
Libor Akrman 9. srpna 2024České banky jsou v pololetí spokojené; Buffett zredukoval investici v Applu; "Goldmani" vidí vyšší pravděpodobnost recese v USA; český průmysl…
- Článek
Kdy máme čekat příští krizi? Již je na obzoru, do dvou let nejpozději, tvrdí analytici
S desetiletým výročím od zážehu poslední finanční krize se objevily i predikce, kdy nastane ta příští. Analytici americké banky JPMorgan předpovídají další krizi na rok 2020. Pokles na trzích věští i známý ekonom Nouriel Roubini, který čeká, že první problémy by se mohly objevit již příští rok.
Příští celosvětová finanční krize nás čeká v roce 2020, alespoň to tvrdí finančníci z investiční banky JPMorgan Chase, ale také známý americký ekonom Nouriel Roubini.
Analytici JPMorgan opírají svoji predikci o model, který zahrnuje vstupní parametry, jako je například délka ekonomické expanze, stupeň zadlužení, ocenění jednotlivých tříd aktiv či míra regulace.
Podle tohoto modelu však nadcházející krize nebude tak hluboká jako ta z roku 2008; akcie by měly totiž propadnout o „pouhých“ 20 procent. Rizikové prémie se pak u amerických korporátních dluhopisů podle modelu zvýší o 115 bazických bodů.
Trpící rozvíjející se trhy
Daleko hůře by ovšem mohly dopadnout rozvíjející se trhy; tamní akciové indexy propadnou podle předpovědí až o 48 procent. A propad zaznamenají například i některé sektory: ceny na trhu s energií propadnou o 35 procent, ceny základních kovů klesnou o 29 procent.
Pod tlak by se měly dostat i měny rozvíjejících se regionů, které by měly v průměru oslabit o skoro 15 procent. Investoři totiž budou v nejistých dobách hledat bezpečné přístavy v podobě nejdůležitějších světových měn.
Autoři analýzy John Normand a Federico Manicardi poznamenávají, že během poslední krize index S&P 500 ztratil 54 procent.
GRAF: Vývoj indexu S&P 500
Od roku 2000 do současnosti, v bodech
Zdroj: TradingView
Nebezpečí investorské pasivity na trhu
Zároveň analytici banky varují, že příklon preferencí k pasivním investičním strategiím zvyšuje pravděpodobnost tržních nerovnováh.
Podle analytiků bude především alarmující pokles počtu či zastoupení aktivně řízených účtů, který bude snižovat celkovou schopnost trhů opětovně se zotavit. JPMorgan v modelu odhaduje, že svůj účet aktivně spravuje zhruba jedna třetina investorů.
„Přechod z aktivní na pasivní správu majetku, a zejména pokles investorů s aktivní hodnotou snižují schopnost trhu bránit se a zotavit se z velkého čerpání,“ uvedli pracovníci společnosti JPMorgan — Joyce Chang a Jan Loeys.
Aktivní obchodování s pouze jedním titulem přitom představuje až deset procent objemu obchodů. To se v průběhu krize změní. Pasivní investoři jsou totiž zpravidla na trhu plně zainvestovaní a nebudou tak moci využít volné likvidity na nákupy v dobách poklesů.
VÍCE K TÉMATU:
Deset let od pádu Lehman Brothers: Co se od té doby změnilo a co nově hrozí?
Česká ekonomika šlape stejně dobře jako před lety, kdy přišla krize
Kdo za to mohl? Kdo je vinen? O příčinách finanční krize poprvé
Každá finanční krize má viníka aneb podruhé o příčinách té před deseti lety
Délka neznámá
Kromě problémů s likviditou pak v krizovém modelu Normand s Manicardim upozorňují, že nelze odhadnout délku příštího poklesu. Doslova uvádějí, že jde o „kritickou neznámou, která může zhoršit případné následky“.
Čím déle by ale recese trvala, tím větší by byl dopad na trhy. „Délka trvání je mocnou brzdou pro zotavení, což přesně zapadá do názorů některých kritiků, kteří vyčítají politikům, že postrádají potřebný monetární a fiskální prostor, aby dokázali ekonomiku vyvést z příští recese,“ dodávají analytici JPMorgan.
Roubini kritizuje stimuly
Důvody, proč by mohly v relativně blízké době finanční trhy postihnout výprodeje, shrnuje ve svém nedávném článku i známý americký profesor a ekonom Nouriel Roubini.
Zdůrazňuje například dlouhodobou neudržitelnost stimulů působících příznivě na ekonomiku USA, brzy by měl růst HDP zpomalit z dnešních tří procent na méně než dvě.
Na přehřívající se ekonomiku a rostoucí inflační tlaky bude reagovat Fed navyšováním základní sazby, která by měla dosáhnout do roku 2020 hladiny 3,5 procenta. Roubini očekává eskalaci rozporů Trumpovy administrativy s obchodními partnery Spojených států, to způsobí pokles ekonomického růstu a zvýšení cen.
Růstem protekcionismu by mohla být zasažena také Evropa, kterou budou sužovat i vnitřní problémy, jako například předlužení některých zemí či nesourodost eurozóny, které by mohly vyústit až v rozpad unie.
Obezřetnost nade vše
Americký ekonom upozorňuje i na vysoké valuace tamního akciového trhu, poměrně drahé jsou i bezpečné státní dluhopisy, přičemž varování přináší rovněž zploštělá výnosová křivka, která bývá často indikátorem blížící se recese.
Rizikem je také poměrně malý manévrovací prostor pro tlumení krize. Fiskální stimuly budou moci provádět předlužené státy pouze v omezené míře a centrální banky vyznávají nadále uvolněnou měnovou politiku nízkých úrokových sazeb, které hluboko do záporu z mnohých důvodů snižovat nelze.
Nezbývá než doufat, že se Roubiniho černý scénář nevyplní a světovou ekonomiku čeká hladké přistání, určitě však neprohloupí ti, kteří se budou na finančních trzích chovat obezřetněji než dříve.
Před pár lety páni analytici – experti předpovídali, že ropa už nikdy nebude levnější než 100 USD za barel. A myslím, že to není tak dlouho, co se pohybovala kolem 50 USD, není-liž pravda. Prosím, nechte toho trapného věštění, hraničí to s šířením poplašné zprávy, pánové.
Pán ekonom, komunista
To bude tím že si dneska kdejaký pič…s hraje na odborníka a ničemu nerozumí!
Mají bohužel pravdu. Připravme se na další krizi. Ekonomický cyklus je u konce a čeká nás horší krize, než po pádu Lehman brothers.
http://www.epshark.cz/clanek/980/ekonomika-zima-se-blizi
Ano, soudruzi ekonomové z EU potřebují rychle nějakou krizi, aby zase mohli okrádat naivní hlupáky z východní Evropy a Angela Merkelová odvedla pozornost od problémů s milovanými islamisty ze Sýrie, které se nám i nadále snaží vnutit, aby i občané ČR mohli být obohaceni stejně, jako občané Německa v Chemitzu vražděním, znásilňováním žen a dalšími výdobytky islámské civilizace! Tu EU nám byl čert dlužen, je to horší totalita než RVHP, Varšavská smlouva i SSSR dohromady! Čím dříve se EU rozpadne, tím lépe, už včera bylo pozdě, a to ještě odborníci z ČSSD a kolaboranti od Kalouska chtěli co nejdříve zavést Euro, abychom mohli ještě více miliard posílat Řekům Italům a Španělům, aby se mohli i nadále povalovat na pláži a popíjet metaxu, zatím co my, poslušní otroci EU budeme vesele pracovat za max. 20000Kč měsíčně jako poslušní otroci německých firem! Pro tuto světlou budoucnost sme v roce 1989 cinkali klíčema? Lidé by se už konečně měli probudit a ty kolaboranty a Eurohujery hnát svinským krokem dřív, než bude úplně pozdě!
Mirek.
ochrana před krizí…. https://arbolet.net?ref=wr0d6eHGxj