ANKETA PEAK VOICE: Bude nadále růst HDP České republiky v roce 2020 a co bude případně tahounem růstu?
David Marek, hlavní ekonom Deloitte
V roce 2020 by měl růst HDP zpomalit na 2,0 procenta. Hlavním důvodem by měl být obrat ve vývoji čistého exportu. Na vývoz dolehne zpomalení růstu poptávky v zemích, které jsou hlavními obchodními partnery Česka.
Dovoz se naopak může opřít o domácí poptávku, která ještě ochlazení příliš nevnímá. Příspěvek čistého exportu k růstu HDP by měl být v roce 2020 mírně negativní.
Těžištěm růstu ekonomiky budou i nadále spotřební výdaje domácností a vlády. První těží ze situace na trhu práce, druhé z procyklické fiskální politiky. Firemní investice může negativně ovlivnit zhoršující se sentiment ve firemním sektoru, který vnímá změny v globální ekonomice citlivěji než domácnosti nebo vláda.
V roce 2020 se také začne měnit situace na trhu práce. Firmy ve zpracovatelském průmyslu již v reakci na zpomalení růstu nových zakázek přestaly zvyšovat stavy zaměstnanců. Zpomalení růstu ekonomiky může omezit poptávku po práci ze strany firem, nicméně nejspíše to jen zmírní vysoký převis poptávky nad nabídkou. Proto by i při zpomalení růstu měla míra nezaměstnanosti setrvat na velmi nízké úrovni, konkrétně v blízkosti 2 procent.
Namístě je jistě také větší opatrnost firem při vyjednávání o mzdách pro příští rok. Pomalejší růst ekonomiky, zvýšená nejistota vývoje v zahraničí a pokles ziskových marží omezují prostor pro další rychlý růst mezd. V roce 2020 očekáváme zvýšení průměrné mzdy o 5,7 procent, tedy méně než v předchozích třech letech.
Jakub Seidler, hlavní ekonom ING
Růst tuzemské ekonomiky pravděpodobně dále mírně zvolní blíže ke dvěma procentům, klíčový však bude další vývoj ve světové ekonomice.
V závěru loňského roku se některá rizika spojená s obchodními válkami či směřováním brexitu zmírnila, nicméně velká část tarifů mezi USA a Čínou zůstává v platnosti a stejně tak brexit bude v tomto roce do jisté míry pořád rizikem z titulu blížícího se konce přechodného období.
Hlavním tahounem růstu ekonomiky bude nadále spotřeba domácností, která si navzdory slabším číslům ze zahraničí udržuje solidní růst
Velkým rizikem pro tuzemskou ekonomiku naopak bude to, jak se evropský automobilový trh popere s nástupem nových přísnějších emisních norem. Letošní propad výroby automobilů v Německu o deset procent naznačuje, k jak velkým změnám v tomto odvětví dochází, což je samozřejmě riziko i pro tuzemskou ekonomiku, kde automobilový sektor představuje téměř desetinu HDP.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
VIDEO: Jak se bude vyvíjet česká ekonomika v roce 2020? Zeptali jsme se expertů
Dalšího růstu sazeb v Česku se dočkáme, až se zahraničním ekonomikám povede lépe
Česká ekonomika je ve fázi zpomalení. Co ji může pomoci v příštím roce?
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund
Česká ekonomika nejspíše nadále poroste tempem přesahujícím dvě procenta. „Vitaminy“, které loni chránily české hospodářství před nákazou v podobě nárůstu protekcionismu a souvisejícího zpomalení německé či čínské ekonomiky, bude představovat zejména spotřeba domácností. Tu pohání výrazný růst kupní síly obyvatelstva. Za celý letošní rok vzroste kupní síla obyvatelstva – tedy průměrná nominální mzda očištěná o inflaci – nejspíše o více než čtyři procenta.
Naopak špatná nálada a vyhlídky tuzemských průmyslníků poznamenají v roce 2020 průmyslovou výrobu, kdy lze očekávat zrychlení tempa snižování početních stavů zaměstnanců. Je zřejmé, že pokud se situace na globálních trzích nezlepší, na přechodná opatření tohoto typu navážou opatření trvalejšího rázu, včetně propouštění. Ve druhé polovině příštího roku proto v Česku vzroste míra nezaměstnanosti, jejíž růst budou pohánět právě zejména potíže autoprůmyslu.
Na zahraničních trzích se v minulých letech činil zejména tuzemský automobilový export, který držel nad vodou celý český zpracovatelský průmysl. Špatná nálada a vyhlídky tuzemských průmyslníků však letos (už i loni) průmyslovou výrobu poznamenají, kvůli čemuž také lze očekávat zrychlení tempa snižování početních stavů zaměstnanců.
Po celý rok 2020 budou navíc patrné poměrně silné inflační tlaky způsobené pokračujícím růstem mezd. Mzdy by měly příští rok růst nominálně meziročně o 5,5 procenta. Jak budou v průběhu roku mzdové tlaky polevovat ruku v ruce s ochlazováním přehřátého trhu práce, nelze ve druhé polovině roku 2020 vyloučit mírný růst míry nezaměstnanosti.