Česká národní banka dnes absolvovala ostře sledované březnové zasedání – poslední, na kterém platil tvrdý závazek ČNB setrvat v intervenčním režimu.
Od začátku dubna pak může centrální banka teoreticky kdykoliv intervenční režim vypnout, aniž by čekala na další řádné zasedání.
Kdy tedy k exitu dojde? To je čistě strategické rozhodnutí bankovní rady, která k tomuto kroku může využít jakékoliv své (i neměnové) čtvrteční zasedání. Nadále platí, že exit bude včas oznámen. ČNB tedy nezmizí z trhu jak pára nad hrncem.
Není důvod čekat
K dlouhému vyčkávání a váhání přitom podle nás nebude mít moc důvodů. Inflace se opět pohybuje nad poslední prognózou ČNB, z reálné ekonomiky chodí velice slušná čísla a díky sílícím mzdám by centrální banka měla dál vidět inflaci nad cílem i na horizontu prognózy.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Navíc i počasí v eurozóně a na globálních trzích se zdá být v tuto chvíli pro opuštění intervencí příznivé.
Sázky na zisky koruny jen prší
Koruna není švýcarský frank |
„Česká ekonomika není švýcarská, české akcie nejsou švýcarské ani české banky nedosahují síly těch švýcarských. Spekulanty, kteří sázejí na posílení české koruny vůči euru po pádu kurzového závazku ČNB, čeká tvrdé procitnutí. Investoři, kteří se nahrnuli do koruny, budou mít velké problémy uzavřít své pozice v ekonomice, která je zhruba čtvrtinou té švýcarské. Jde o extrémní příklad investiční turistiky,“ uvedl pro Bloomberg George Papamarkis, stratég North Asset Management. |
A v neposlední řadě centrální banka dosáhla i svého taktického záměru. Přesvědčila trh, že intervence se skutečně blíží ke svému konci, a proto pozorujeme výrazné sázky na zisky koruny.
Jen od začátku září narostly devizové rezervy o zhruba 14 miliard eur, od začátku intervencí o více než 80 miliard eur a 50–60 miliard eur jde podle našich odhadů na vrub „sázek“ na zisky koruny. Podle těchto měřítek se zdá být česká koruna jednoduše „překoupená“, což může načas otupit její apreciační ambice.
Centrální banka nicméně zatím nezměnila měkké vodítko indikující konec intervencí okolo poloviny roku 2017. To ale již není závazné a ČNB by lehkým urychlením exitu rozhodně neriskovala ztrátu kredibility.
Jak uvedl guvernér Jiří Rusnok: Konec závazku na koruně může padnout „na jakémkoli jednání ČNB, i mimořádném, včetně čehokoliv. Jsme v nové situaci, končí tvrdý závazek, v rámci měkkého závazku můžeme rozhodnout kdykoli“.
Věříme, že nehledě na dnešní oficiální komunikaci může ČNB vypnout intervence již v průběhu dubna.