Navrhované odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění jsou krok správným směrem.
Odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění jsou přesně tím nástrojem, který v tuto chvíli velká část podniků skutečně potřebuje a ocení. Pokud návrh projde, může přinést krátkodobě významnou úlevu.
Z poslední ankety mezi podniky na naší Ranní kávě vyplynulo, že vysoké procento (skoro polovina) bude do měsíce řešit likvidní problémy. Skoro třetina dotázaných by si jako nástroj pomoci vybrala na prvním místě právě odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění.
PRŮZKUM: Jak ovlivnil koronavirus podniky?
Zdroj: ČSOB
Příznivý úrok
Pokud by tomu tak bylo, může stát nechat podle našich odhadů v podnikové sféře v následujících třech měsících dodatečných více než 50 miliard korun, a to za relativně příznivý úrok čtyři procenta.
To není špatné, když vezmeme v potaz dosavadní velice pomalý rozjezd alternativních likviditních záplat v programech COVID I a COVID II (jde o úvěrové a záruční programy od ČMRZB poskytující bankovní záruky na úvěr a úhradu úroků, pozn. red.). Odklady jsou rychlým transparentním nástrojem, který navíc souběžně s pomocí podnikům podporuje také zaměstnanost.
VÍCE K TÉMATU:
Také se bojíte propouštění? Důvěra v českou ekonomiku rekordně propadá
Vlády se rozhodly rozhazovat peníze ve velkém. Globální dluh výrazně naroste
Bude to stačit?
Na druhou stranu je otázka, zda to řadě odvětví bude stačit. Z mezinárodního srovnání zatím vyplývá, že Česko zejména při porovnání se sousedním Německem zaostává v přímé finanční pomoci.
Tu stát zatím realizuje primárně skrze podporu zaměstnanosti neboli kurzarbeit. Pro řadu podniků je ale podle všeho taková pomoc v tuto chvíli relativně pomalá anebo na ni z řady důvodů nedosáhnou.
I proto by v naší anketě také více než 40 procent podniků na prvním místě uvítalo novou formu plošněji zaměřeného kurzarbeitu (například takového, který není spojen s podmínkou překážek v práci).