Kostarika je výjimečná ve středoamerickém regionu v mnoha ohledech. Nabízí nádhernou přírodu s deštnými pralesy, stabilní demokratický systém a vzdělanou populaci. Pro mnoho zemí by mohla být vzorem.
„Před 70 lety země skoncovala s armádou. To umožnilo mnoho věcí. Osm procent našeho HDP směřuje do vzdělání, protože nemusíme dávat peníze na armádní výdaje. Naše síla je v lidském talentu a lidském štěstí,“ popisoval stav své země kostarický prezident Carlos Alvarado Quesada na letošním ekonomickém fóru v Davosu.
A čísla mu dávají za pravdu. Světová banka uvádí, že celosvětový průměr výdajů na vzdělání je 4,8 procenta HDP, Kostarika je skoro na dvojnásobku. Největší ekonomika světa – USA – pak je těsně pod pěti procenty.
GRAF: Srovnání výdajů vybraných zemí na vzdělání
Od roku 2000 do roku 2016, v procentech HDP
Pozn.: Na webu DataMarket Světové banky byla pro USA, Česko i svět k dispozici pouze data do roku 2014.
Zdroj: DataMarket, Světová banka
Země mezi Atlantickým a Tichým oceánem kromě vzdělání investuje také do ochrany přírody. Z 99 procent pokrývá svou spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů, většina pochází z vodních elektráren. To ale neznamená, že by tu nevznikaly emise skleníkových plynů, mnoho lidí totiž používá plyn na topení a automobily jezdí samozřejmě na benzin.
Příroda láká turisty
Fosilní paliva jsou však v zemi zdaněna a výnosy z těchto daní za prodej fosilních paliv investuje Kostarika do zalesňování krajiny.
„V osmdesátých letech minulého století se plocha pralesů snížila na 20 procent celkového půdního fondu kvůli expanzi zemědělství a těžbě dřeva. Stát zasáhl a povedlo se mu to změnit, dostali jsme se zpět. V současnosti máme na 50 procent zalesněné plochy. Tímto přístupem bojujeme proti globálním změnám klimatu,“ zdůraznil v Davosu prezident.
Deštné pralesy jsou přitom klíčové pro udržování biodiverzity na Zemi, pokrývají jen 0,03 procenta plochy Země, ale žije v nich pět procent všech druhů živočichů.
Pohled na část Manuel Antonio National Parku. Zdroj: Costaricaexperts.com
Štěstí je krásná věc
Spokojenost lidí v Kostarice dokládá i index štěstí, respektive Happy Planet Index. Podle něj je Kostarika mezi 140 zeměmi, které byly do indexu zahrnuty, tou zemí, kde se lidé cítí nejlépe.
Index kombinuje přístup dané země k ochraně přírody a kvalitu života podle vybraných ekonomických ukazatelů.
GRAF: Srovnání zemí podle spokojenosti jejich obyvatel
Ve srovnání zemí dle Happy Planet Indexu jde o data za rok 2016, v bodech.
Zdroj: Happy Planet Index
Důraz na ochranu přírody má pro zemi ekonomický přínos díky turistickému ruchu. „Mnoho lidí tvrdí, že ochrana přírody jde proti ekonomice. Ale je to úplně opačně. Náš cestovní ruch roste právě kvůli přírodě,“ podotkl v Davosu prezident Quesada.
Kde žijí nejšťastnější lidé? |
Hodnocení Gallupova ústavu probíhá na stupnici od nuly do deseti, přičemž deset je nejvíce.
Zdroj: Gallup |
Na území Kostariky je nejvyšší biodiverzita živočišných druhů. Doba dožití lidí se pohybuje na úrovni 79,1 roku, což je více, než je u populace Spojených států.
Spokojenost lidí v Kostarice dokládá i průzkum Gallupova institutu. I v tomto případě patří Kostarika mezi země, kde se lidé cítí nejlépe.
Kostarický ekonom Mariano Rojas tvrdí, že za pozitivní vnímání života může místní kultura, která tradičně podporuje sociální vazby ve společnosti v rámci rodiny, mezi přáteli a sousedy.
Není vše růžové
V Kostarice však není vše idylické, jak by zmíněné ukazatele naznačovaly, země se samozřejmě potýká také s problémy.
Kvůli vysoké příjmové nerovnosti tu je například vyšší kriminalita. S problémem kriminality a drog se podle prezidenta Quesady potýkají země v celé Latinské Americe. „Latinská Amerika patří mezi nejvíce příjmově rozdělené regiony na světě,“ zdůraznil.
Například je v Kostarice vysoká míra vražd, v roce 2017 to bylo 12,1 vraždy na 100 tisíc obyvatel, celosvětový průměr je podle Světové banky 5,3. Mohou za to především drogové gangy.
V okolních středoamerických státech, jako je Honduras, Salvador, Belize nebo Guatemala, je ale situace mnohem horší.
Na druhou stranu se Kostaričané snaží této nelichotivé stránky své země zbavit. Hodně lidí se snaží pracovat na projektech prevence užívání drog, projektech pro mladé a na využívání jejich volného času, vytváření nových pracovních míst. Země se také snaží daňovou reformou podporovat řadu sociálních programů v zemi.
„Znamená to mít stabilní financování pro veřejný sektor. Pokud existuje stabilita, podporuje se tím celá ekonomika,“ uzavírá ekonom Rojas.
Za to u nás na to jdeme jinak.Armádu jako prase-podobně jako v 50 letech budování těžkého průmyslu i když jsme byli malí a neměli suroviny,k tomu pořádného kůrovce a odlesnit.Hlavně jadernou energii,kterou pak draho nakoupíme sami a nakonec všude kamery,aby kriminalita byla jen na dědinách.
Jednou se lidé probudí a proberou ze světa iluzí a klamů. Do tohoto světa, který si zde na Zemi sami stvořili po tisíce generací, a za cenu, že zažijí všechny důsledky a následky svých špatných voleb, které učinili nejen v tomto, ale i v předchozích životech.
Tvářit se, že za všechno mohou sionisté, je omyl a nepochopení vlastní role každého člověka v této šachové hře mezi Dobrem a Zlem.
Pamatujte, že každý člověk má svůj osud ve Svých rukou, a proto neexistuje výmluva na někoho jiného.
jak-prezit.cz