Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
- ČLÁNEK
Kterých západních zbraní se Rusové na frontě nejvíce bojí?
Rusové se podle zkušeností ukrajinských vojáků na frontě v okolí Bachmutu bojí nejen raket vystřelovaných systémem HIMARS, ale i dalších západních zbraní, jako jsou houfnice M777, drony Switchblade nebo granátomet MK-19. Američané už přislíbili Ukrajině pomoc v celkové výši 113 miliard dolarů.
Ruský útok na Ukrajinu měl nedávno první výročí. Bitva o město Bachmut na východě Ukrajiny přitom zuří už od začátku loňského srpna. Tedy už osmý měsíc. Za tu dobu se ukrajinští obránci nejen tam naučili, kterých zbraní se jejich ruský protivník nejvíce bojí. Jsou to v první řadě zbraně, které jim poskytli Američané.
Reportáž amerického deníku USA Today ukazuje, jak vypadá úsek fronty, na kterém probíhají nejzuřivější boje mezi Ukrajinci a Rusy. To, že se Ukrajina rok brání proti ruské přesile, je z velké části umožněno vojenskou pomocí západních spojenců.
Z největší části od Spojených států, které už přislíbily pomoc (nejen vojenskou) v celkové výši 113 miliard dolarů. Jak koncem února uvedl server Statista, výše americké finanční pomoci Ukrajincům ke konci ledna činila již bezmála 50 miliard dolarů.
GRAF: Pomoc USA Ukrajině již finančně předběhla pomoc při válce v Afghánistánu
Srovnání ročních výdajů USA na jednotlivé válečné konflikty a americké pomoci Ukrajině, v mld. USD (v cenách roku 2022*).
* Vojenská pomoc Ukrajině nezahrnuje zbraně a vojenské vybavení. USA již Ukrajincům dodaly zbraně a další vojenské vybavení ve výši více než 5 mld. USD.
Zdroj: Statista, Kiel Institut for the World Economy
Dlouhý seznam zbraní
Ukrajinské jednotky už dostaly z Ameriky pěchotní zbraně, systémy protivzdušné obrany, rakety, vrtulníky, drony, obrněná vozidla, nákladní auta, pobřežní hlídkové čluny, radarové a komunikační antény.
Seznam vojenské pomoci je velmi dlouhý. Do konce tohoto roku to mají být rovněž hlavní bojové tanky M1 Abrams, které se osvědčily proti sovětským tankům režimu Saddáma Husajna v Iráku.
VÍCE K TÉMATU:
Ukrajinci jsou v celé Evropě. Dvě třetiny lidí už se do zničené země asi nevrátí
Země na východě Evropy si stěžují na Ukrajinu. Zaplavila trh pšenicí a kukuřicí
Američané ve válce na Ukrajině testují nové technologie proti Rusům
Ukrajinští vojenští zpravodajci a příslušníci ukrajinských speciálních sil novinářům USA Today přiblížili, které americké zbraně na frontě skutečně děsí ruské vojáky.
Velitel dělostřelců si chválí zejména houfnici M777 (původně je britská, ale vyrábí se také v USA). Ukrajina jich v průběhu loňského roku dostala přes 170 kusů. „Tato zbraň změnila trajektorii války,“ pochvaluje si voják, který si říká Fury.
Další zbraní, která se vojákům osvědčila, je automatický granátomet MK-19. Dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost přesahující jednu míli (1,6 kilometru) a zničit i lehká obrněná vozidla. Je tišší než granátomety sovětské výroby. „Rusové je nenávidí, neslyší, když se granáty blíží,“ popisuje jejich použití proti okupantům jeden z ukrajinských vojáků.
Obrovská spotřeba munice
Bitva o Bachmut znamená také obrovské nároky na spotřebu munice. Houfnice používané oběma stranami spotřebují denně tisíce střel. Voják Fury tvrdí, že každá houfnice M777 v posledních týdnech vystřelí na ruské pozice dvě stovky dělostřeleckých granátů denně.
Na celé frontě pak Rusové vystřelí každý den asi 20 tisíc dělostřeleckých nábojů, Ukrajina zhruba čtyři až sedm tisíc, uvedli představitelé americké armády.
Fury velí jednotce se šesti houfnicemi, které ukrajinští vojáci získali od americké armády už loni v květnu. Dohromady vystřelili přes 60 tisíc smrtících projektilů. Nejmodernější střely jsou naváděné pomocí GPS a mají dostřel až 60 kilometrů.
Ukrajina dokázala během léta a začátkem podzimu v oblasti Charkova i na jihu v okolí Chersonu vytlačit ruské vojáky zpět z okupovaného území. A Kyjev se připravuje na to, že během tohoto roku vytlačí Rusy i ze zbytku svého území, aby mohl ohlásit vítězství.
Jak Ukrajina využije západní tanky?
Rozrůstající se vojenská pomoc Západu znamená i stále větší nároky na logistiku a údržbu zbraňových systémů. Ukazuje se to aktuálně u dodávek hlavních bojových tanků a bojových vozidel pěchoty.
Vedení ukrajinské armády nicméně tvrdí, že západní obrněnci jsou nezbytní pro zahájení protiofenzivy a vytlačení ruských vojsk z území Ukrajiny. Kromě toho, že nové tanky budou dodávány postupně, může zádrhel nastat i při jejich údržbě během bojového nasazení.
Drobné opravy zvládne ukrajinská armáda v blízkosti fronty, náročnější opravy ale budou prováděny v okolních zemích, zejména v Polsku. Na Ukrajinu už míří německé Leopardy 2, britské Challenger 2 a ke konci roku i americké tanky Abrams.
GRAFIKA: Které země přislíbily Ukrajině dodat tanky a kolik
K 27. lednu 2023.
Zdroj: Statista, Tagesschau / German Public Broadcasting, AP, Reuters
„Štěstí z toho, že nám dávají tanky, je trochu zastíněno potížemi s jejich udržením v bojové formě,“ varoval v deníku Kyiv Independent Viktor Kivlijuk, bývalý ukrajinský důstojník a analytik kyjevského Centra pro obranné strategie.
Tanková zoo
Žádná ze západních armád nemá tolik rozdílných druhů dělostřeleckých zbraní, tanků a bojových vozidel pěchoty, upozornil Phillips O’Brien, historik a profesor strategických studií na University of St Andrews ve Skotsku. Nicméně oceňuje, že Ukrajinci dokážou západní zbraně v bojích velmi efektivně využívat.
V případě německých tanků Leopard je logistickou noční můrou i to, že půjde o různé verze tanků vyráběných od 80. let minulého století. I polský ministr obrany Mariusz Błaszczak uvedl, že dodávky náhradních dílů pro německé tanky zůstávají největší překážkou jejich rychlého nasazení v bojích proti ruským okupantům.
V případě amerických Abramsů se zase upozorňuje na to, že nejezdí na naftu jako většina ostatní těžké vojenské techniky, ale na letecký benzin.
Už nyní ukrajinská armáda provozuje 33 různých druhů tanků převážně sovětské výroby v různých stupních modernizace. Se západními tanky se tak „tanková zoologická zahrada“ rozroste až na téměř čtyři desítky různých typů.