Egypt odložil připojení k ruskému platebnímu systému Mir, které původně plánoval na září. Podle zdrojů blízkovýchodního serveru Al-Monitor zevnitř egyptské Národní banky se vláda lekla případných amerických sankcí a také ohrožení jednání o půjčce od Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Přijímat bankovní karty Mir chtěl Egypt především kvůli zvýšení turistického ruchu se zaměřením na klientelu z Ruska. Užívání ruského platebního systému pozastavily koncem září také turecké státní banky.
Obavy ze sankcí
„Sankce uvalené na Rusko ze strany Spojených států a evropských spojenců přinutily egyptské rozhodovací orgány zrušit svou podporu systému Mir,“ řekl serveru Al-Monitor zdroj z egyptské Národní banky.
Podle něj se Egypťané začali obávat, že když umožní Rusům platit v Egyptě v rublech, můžou se sami dostat na americké sankční seznamy a případně ztratit možnost půjčit si u Mezinárodního měnového fondu.
Mir je platební schéma, které funguje nezávisle na západním finančním systému, umožňuje zemím provádět transakce s ruskými bankami mimo systém mezibankovních plateb SWIFT a umožňuje ruským občanům provádět digitální transakce.
Kromě Turecka v minulosti ruský platební systém Mir přijalo deset zemí. Většina z nich už ale jeho používání zablokovala. V současné chvíli ho mají používat banky v Bělorusku, na Kubě, v Kyrgyzstánu, částečně v Tádžikistánu a ve Venezuele.
SOUVISEJÍCÍ:
Některým zemím rubl nesmrdí. Může se stát vzpruhou pro Egypt nebo Turecko
Jak obejít Rusko? Válka změnila trasy přepravy zboží z Asie do Evropy
Válka na dně oceánů dorazila do Evropy. Infrastruktura je v ohrožení
Rubly od turistů, nebo půjčka MMF
Egypťané plánovali připojení k ruskému platebnímu systému od září. „Očekáváme prudký nárůst počtu ruských turistů přijíždějících do Egypta během nadcházející zimní sezóny. Nemají teď, pokud jde o cestovní destinace, moc možností. Když budou moct v Egyptě platit v rublech, bude pro ně cestování sem mnohem atraktivnější,“ řekl Al Monitoru koncem léta Ehab Wahdan, ředitel egyptské turistické společnosti, která se zaměřuje na ruskou klientelu.
Platby v rublech měly pomoct nejen turismu, ale také obchodování země s Ruskem, na němž je Egypt do velké míry závislý především v dovozu pšenice.
„Nákup ruské pšenice bez nutnosti utrácet za ni v dolarech zmírní tlak na egyptské devizové rezervy. Egypt potřebuje získat novou půjčku od Mezinárodního měnového fondu. A platby v rublech ušetří dolarové hotovostní rezervy,“ uvedl začátkem září rovněž pro Al-Monitor předseda Egyptského fóra pro ekonomická a strategická studia Rashad Abdo.
Podle zdrojů Al Monitoru z největší egyptské státní banky je to ale právě strach ze ztráty půjčky od MMF a hrozba případných amerických sankcí, co plány na připojení k ruskému platebnímu systému zarazilo.
Turecko už narazilo
Odrazující příklad mohli Egypťané sledovat v Turecku, jehož některé banky ruský platební systém přijaly v létě a už koncem září jeho používání zastavily.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to okomentoval slovy: „Ať už se nám to líbí nebo ne, budeme muset podniknout kroky k nalezení alternativy k systému Mir.“ Jako důvod stopky pro ruský systém uvedli turečtí představitelé západní sankce.
Spojené státy zasahují proti těm, kteří jsou obviněni z napomáhání Moskvě v obcházení sankcí. Podle agentury Reuters v západních zemích postupně rostlo znepokojení nad prohlubujícími se ekonomickými vazbami mezi Tureckem a Ruskem.
Ačkoliv se Turecko v otázce války na Ukrajině staví do pozice „neutrálního“ státu a odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, kam také prodává své bojové drony Bayraktar, nepřerušilo obchodování s Ruskem a nesouhlasí se západními sankcemi.
Erdogan změnil názor
Ankara koncem srpna obdržela 6,3 miliardy dolarů od MMF v rámci tzv. zvláštního práva čerpání (SDR). I proto si turecká ekonomika, která trpí 80procentní inflací, nyní nemůže dovolit případné sankce ze strany západních zemí.
Jak uvedla agentura Bloomberg koncem září, Turci začínají mírně měnit svůj neutrální postoj. Odůvodňovala to cestou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana do Spojených států na Valné shromáždění OSN.
GRAF: Vývoj inflace v Turecku
Za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Mocný hlas USA v MMF
Egypt je na tom podobně. Inflace egyptské libry se sice pohybuje kolem 14 procent, země ale kromě jiného trpí i nedostatkem devizových rezerv.
I Egypt v současné době jedná s Mezinárodním měnovým fondem o půjčce na podporu své ekonomiky. A jak uvedl server Al-Monitor, právě Spojené státy mají při rozhodování o půjčkách významný hlas.
Americké ministerstvo financí dalo v souvislosti s používáním ruského platebního systému Mir jasně najevo, že banky, které ho přijmou, riskují sankce například v podobě zákazu používání amerických dolarů.
Článek, který byl redakčně upraven a jehož autorem je Tereza Engelová, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.