Podle nejnovějších dat statistického úřadu se po dramatickém propadu ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vrátila k růstu. HDP se ve srovnání s předchozím kvartálem zvýšil o 6,9 procenta, čímž se umazala zhruba polovina jeho propadu z prvního pololetí.
GRAF: Vývoj české ekonomiky
Za poslední dva roky, jde o mezikvartální srovnání v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Výhled OECD |
Česká ekonomika byla podle OECD tvrdě zasažena opatřeními proti šíření koronaviru i poklesem zahraničního obchodu. OECD předpovídá, že v letošním roce proto HDP klesne o 6,8 %. Napřesrok by se měl zvýšit o 1,5 %, v roce 2022 by pak měl jeho růst zrychlit na 3,3 %. „Dodatečná restriktivní opatření, vysoká nejistota a slabá důvěra budou brzdit hospodářské oživení, dokud nedojde k široké aplikaci účinné vakcíny,“ uvedla organizace ve své zprávě. „Rozpočtová podpora pomůže zachovat spotřebu domácností, oživení investic však zabere delší dobu,“ dodala. OECD rovněž vyzvala úřady, aby pokračovaly v podpůrných opatřeních a nezahájily příliš brzy zpřísňování rozpočtové politiky. Upozornila, že centrální banka má v případě potřeby prostor k dalšímu uvolnění měnové politiky. |
Ekonomiku táhla ve třetím kvartálu nahoru odložená spotřeba domácností a export. České domácnosti, které nemohly realizovat svoje nákupy v důsledku restrikcí ve druhém čtvrtletí, je přesunuly do čtvrtletí třetího.
Zajímavé bylo, že se to týkalo zejména zboží dlouhodobé spotřeby, zatímco u služeb panovala i ve třetím čtvrtletí vyšší opatrnost.
V případě exportu zase firmy doháněly skluz způsobený rozpadem dodavatelských řetězců a následnými odstávkami v době první vlny pandemie. Tyto závěry podporuje i vývoj nabídkové strany ekonomiky. Výrazný vzestup zde zaznamenal obchod, pohostinství a ubytování na jedné straně a zpracovatelský průmysl na straně druhé.
Letošek bude v minusu
Když se však podíváme na meziroční čísla, tak zůstáváme stále hluboko v minusu. Přesto je zde vidět za třetí kvartál pozitivní posun.
Z předchozích téměř –11 procent se propad hospodářství zmírnil na –5,8 procenta.
GRAF: Vývoj české ekonomiky
Jde o meziroční srovnání po čtvrtletích, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Výrazně negativně dopadají investice, na kterých se mj. podepisuje slabší výstavba bytů i dalších staveb. Firmy rovněž výrazně seškrtaly investice do dopravních prostředků, když na počátku koronakrize začaly zřetelně šetřit. Za první tři čtvrtletí česká ekonomika poklesla o skoro šest procent.
VÍCE K TÉMATU:
Na každého Čecha připadá půlmilionová peněžní zásoba aneb o pozadí vzniku peněz
Zrušení superhrubé mzdy ekonomiku nepodpoří. Bohatí se ale zlobit nebudou
Vzhledem k tomu, že poslední kvartál roku bude opět v důsledku restrikcí velmi slabý, dosáhne celoroční propad zhruba sedmi procent. Proto není zatím důvod měnit náš výhled pro letošní a vlastně ani příští rok, od kterého čekáme zhruba 2,5procentní růst.
Rozhodně lze říci, že dopad druhé a potenciálně třetí vlny na ekonomiku jako celek bude slabší, i když vybraná odvětví (například obchod) budou „trpět“ podobně jako na jaře.