Výroky prezidenta Zemana pro korunu nevěstí nic úplně dobrého. V rozhovoru pro CNN Prima News naznačil, že vybíral nové kandidáty ke guvernérovi Alešu Michlovi tak, aby se jednalo převážně o holubice.
„Mluvil jsem s novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k nějakému razantnímu navyšování úrokových sazeb,“ uvedl prezident.
Finanční trhy si tak mohou Zemanova slova vyložit tak, že od nynějška mají v bankovní radě většinu „holubice.“ A právě to by zesílilo tlak na oslabování koruny, neboť na rozdíl od Rusnokovy rady nemusí ta nová Michlova intervenovat proti proti oslabování.
Okolnosti mluví pro další růst sazeb
S vyššími domácími i zahraničními inflačními tlaky, rostoucími inflačními očekáváními a zejména s růstem úrokových sazeb v okolních evropských zemích je přitom vysoce pravděpodobné, že nová prognóza a většina interních analýz ČNB bude volat po dalším růstu úrokových sazeb.
Pokud by se nová bankovní rada od začátku profilovala jako holubičí (jak naznačoval prezident) a podobně jako guvernér (většinově) a priori odmítala další růst sazeb, mohl by být odliv kapitálu a tlak na korunu ještě výraznější.
VÍCE K TÉMATU:
Velká „holubičí“ rotace v ČNB: Aleš Michl míří nahradit Jiřího Rusnoka
15 zastavení k rekordnímu zvýšení sazeb ČNB
Měnové války naruby: Čím tři roky totálně proměnily monetární politiky některých zemí?
Určitá míra nejistoty bude panovat nějakou dobu i ohledně ochoty „obměněné“ bankovní rady vůbec korunu dál aktivně bránit.
V základním scénáři počítáme s tím, že ho bankovní rada nevyslyší, ale ani další růst úrokových sazeb nevyloučí. To však může výrazně zesílit odliv krátkodobého kapitálu z Česka. ČNB bude také muset bránit korunu o poznání výraznějšími devizovými intervencemi.
V tomto bodě očekáváme, že nakonec dojde v bankovní radě ke shodě. Zajímavé může být z tohoto pohledu už první setkání nové bankovní rady nad “běžnou agendou” (14. července), kdy může teoreticky dojít na první hlasování o intervencích.
Letní obchodování
Jinak na globálních trzích v tuto část roku zpravidla startuje letní obchodování. To se vyznačuje poklidnější náladou, nižšími zobchodovanými objemy a celkově nižší volatilitou na většině trhů.
Letošek však může být v létě o poznání bouřlivější. Série stagflačních šoků dopadajících na vyspělé ekonomiky povede investory k pečlivému sledování (nejen) nových inflačních čísel. Ale v hledáčku budou i všechny další indicie z reálné ekonomiky.
Bezesporu tak budou v centru pozornosti červnová čísla z amerického trhu práce. Něco již naznačují slabší osobní výdaje amerických domácností a také výroky šéfa Fedu. Bude proto klíčové vedle celkového přírůstku pracovních míst a nezaměstnanosti (očekává se pokles na 3,5 %) sledovat zejména dynamiku mezd.