Mzdové vyjednávání v mladoboleslavské Škodovce jenom potvrzuje, že na českém trhu práce začíná být čím dál větší „teplo“.
Odboráři poměrně jednoznačně odmítli nárůst mezd o 15 procent za dva a čtvrt roku a to samé požadují již během následujících dvanácti měsíců. Popravdě se není čemu divit, protože zaměstnanců je nedostatek a mzdy zrychlují, kam se jen člověk podívá.
Čtvrt milionu lidí chybí
V uplynulém roce platový růst pravděpodobně překonal sedm procent a na některých pozicích se přidává výrazně více. To ostatně aktuálně připomněl řetězec Lidl, který znovu zvýšil nástupní plat svým prodavačům o 20 procent (na 28 tisíc hrubého).
Při pohledu na úřady práce je jasně vidět, že jsme nikdy v historii neměli tolik neobsazených míst.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak dlouho bude Česko ještě těžit z evropské poptávky po autech?
České realitní fondy za evropskými zaostávají velikostí, jsou však lepší ve výkonnosti
Firmy v tuto chvíli nemohou sehnat přes 230 tisíc pracovníků, především těch s nižší kvalifikací. Chybí zejména montážní dělníci, pomocní pracovníci ve stavebnictví nebo řidiči, tedy vesměs profese s podprůměrnou mzdou (viz graf).
GRAF: Koho hledají české firmy
O ty je největší přetahovaná a právě tam může docházet k největšímu nárůstu mezd.
Kromě mezd rostou i náklady
Na druhou stranu lidem rostou i náklady na život. Inflace se celý minulý rok po dlouhé době držela nad dvouprocentním cílem a řada lidí navíc pravděpodobně čelí ještě výraznějšímu zdražování, než ukazují oficiální čísla.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Od začátku roku 2017 do současnosti, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Především ti, kdo bydlí ve velkých městech jako Praha, pravděpodobně vynakládají za nájemné daleko více a zdražuje jim daleko rychleji, než v tuto chvíli počítá Český statistický úřad (ČSÚ).
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Váha nájemného v aktuálním spotřebním koši se pohybuje lehce nad deseti procenty a v lednu 2018 rostlo podle ČSÚ „pouze“ o 2,1 procenta meziročně.
Reálné nájemné je jinde než statistiky
Realita hlavního města a řady krajských měst je přitom v tuto chvíli pro nájemníky daleko složitější.
Nejenže vynakládají na bydlení o poznání větší část svých příjmů, ale současně jim v průměru nájmy podle čísel z realitních kanceláří zdražovaly dvouciferným tempem. To může být o důvod víc říci si o vyšší mzdu.
Očekáváme proto, že i v tomto roce přetrvají relativně silné mzdové tlaky, které budou postupně tlačit centrální banku k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.
Hmmm, jen všichni řvete, polepší si jen ti ve státní správě, my ostatní budeme v prd…li až zahraniční spol. které tu vlastní kde co (chytře jsme jim prodali vše co mělo nějakou cenu) si zbali švestky a půjdou dal na východ. Nebo si snad myslíte že nějaké miliardáře zajímají jeho dělníci, tak hloupý snad nejste! A pak teprve začne sranda…
S tím se nedá tak úplně souhlasit. Viděno touhle optikou by už dávno všichni zahraniční investoři, jak říkáte, utekli na východ. Tyhle podniky tady investovaly obrovské peníze, takže nechat tady veškeré prostředky (nové výrobní haly, dlouze budovana síť dodavatelů apod.) a jít do levnější destinace pro ně pořád není výhodné. S tou státní správou se dá souhlasit jen částečně, tento sektor je dlouhodobě podfinancován, takže pokud chceme kvalitní veřejnou správu, musíme ji taky adekvátně zaplatit.