Otázkám na zdravotní stav čelí americký prezident Donald Trump a není jedinou hlavou státu, všiml si renomovaný server Foreign Policy. Tím, jehož zdravotní stav vyvolává otázky, je Miloš Zeman, který právě usiluje ve druhém kole přímé volby o znovuzvolení do funkce prezidenta České republiky.
„Jsem stále mladý a plný síly,“ prohlásil Zeman poté, co vyhrál s nejvyšším počtem hlasů první kolo voleb před druhým Jiřím Drahošem.
Ale podle serveru „drsný a prokremelský“ Zeman rozhodně nebyl v posledních měsících ve své kůži. Zeman, který si rád podle serveru zapálil a neměl daleko pro skleničku alkoholu, zhubnul. Často také bylo vidět, že musí být při chůzi podpírán a po jeho boku je stále ochranka, aby mu pomohla, když zrovna zavrávorá.
Obavy z vypadnutí z role
Podle jeho doktorů je však příčinou pouze cukrovka v kombinaci s polyfunkční neuropatií, která je příčinou jeho špatné chůze – jinými slovy nic zásadního. Podle Foreign Policy ale Češi příliš nevěří, že je Zeman natolik zdravý, aby byl schopen dalších pět let reprezentovat stát.
Respektive se obávají, jestli jeho zdravotní stav neovlivní jeho vystupování a fungování ve funkci prezidenta. „Je evidentní, že Zemanovo chatrné zdraví je pro řadu Čechů důležitým faktorem,“ komentoval pro server Zemanův stav Jiří Pehe, bývalý poradce prezidenta Václava Havla.
Je zajímavé, že jakkoli zdraví současného prezidenta Češi vnímají jako důležitý faktor, ve volební kampani o něm nepadlo téměř ani slovo nebo jen v ústraní. Je to součást šeptandy, ne televizních reklam, podotýká server.
Podle něj může být zdraví současné hlavy státu významným faktorem, kvůli kterému nakonec Zeman nebude zvolen nebo nedokončí celý svůj mandát. „Navzdory tomu, co je v sázce, ale Češi upřednostňují slušnost – morální i legální – před získáním politické výhody a posílením národních zájmů,“ uvádí Foreign Policy.
Zemanův obraz u veřejnosti
„Jeho pití alkoholu a kouření jsou součástí obrazu, jak ho vnímá veřejnost,“ domnívá se Sean Hanley, profesor slovanských a východoevropských studií na londýnské University College London.
Ale právě tento obraz u veřejnosti v posledních letech podle Hanleyho dosti utrpěl. Poukazuje například na Zemanovo vrávorání u korunovačních klenotů v roce 2013, což později jeho mluvčí zdůvodnil virózou.
VIDEO: O Zemanově „viróze“ informovala i zahraniční média (Reportáž Global News).
Zdroj: YouTube.com
Od té doby ale Zeman sám tvrdil, že omezil spotřebu alkoholu i tabáku právě kvůli cukrovce a neuropatii. Neuropatie souvisí s diabetem. Jde o poškození nervů dolních končetin, které ztrácí svoji citlivost. Ostatně tato nemoc je oficiálně jediným zdravotním problémem Miloše Zemana. „Pan prezident je v dobré kondici,“ cituje server Martina Holcáta, jenž se jako jeden z členů lékařského konzilia stará o Zemanovo zdraví.
Zdraví Zemana je slabinou
Mnoho Čechů je ale k podobným vyjádřením skeptických. Bývalý mluvčí Ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt tvrdí, že prezidentův úřad část informací o zdravotním stavu hlavy státu zatajuje.
VÍCE K TÉMATU:
Prezidentská volba: jsou Češi zralí na svého Andreje Kisku?
Nevíte, koho volit za prezidenta? Napovíme podle výsledků voleb do sněmovny
Podle severu si i některá česká média všimla, že Zemanův program na podzim 2017 byl méně náročný než v předchozích letech. A při výjezdech do regionů byl podle očitých svědků Zeman unavený a doba jeho vystoupení velmi často končila po 60 minutách.
Server si také všímá, jak se Zeman objevil v poslední době na některých fotografiích. „Jeho obraz je příliš asociován s postavou alfa samce. Přitom je evidentní, že právě zdraví je Zemanovou největší slabinou,“ cituje server politologa Stanislava Balíka.
Drahoš šanci nevyužije
Podle serveru se Zemanův rival ve volbě Jiří Drahoš k útokům týkajícím se právě zdravotního stavu prezidenta neuchýlí. „Takový obrat by mohl negativně působit na voliče, kteří očekávají, že prezident zůstane apolitický,“ tvrdí novinář Dariusz Kalan, jenž s Drahošem dělal rozhovor před prvním kolem prezidentských voleb.
Komentátoři také upozorňují na to, že starší voliči by mohli vnímat otázky kolem zdraví mnohem citlivěji a případné využití tohoto stavu Drahošem by mohlo vést i k odklonu některých voličů od Drahoše k Zemanovi.
Složitá situace s vládou
Na závěr si také Michael Colborn všímá toho, že volba prezidenta probíhá ve složité době, kdy hlava státu hraje klíčovou roli ve formování nové vlády, kterým Zeman pověřil svého „spojence“, premiéra Andreje Babiše, i když po prvním pokusu o sestavení vlády nezískal důvěru sněmovny.
Zeman by podle serveru mohl využít svých ústavních pravomocí, aby „potrestal nepřátele a odměnil spojence, což znamená, že pokud vyhraje ve druhém kole, nikdo si nebude moci být jistý, kam se Česká republika bude ubírat“. Samozřejmě za předpokladu, že Zeman je natolik zdravý, aby to zvládl.
/Celý komentář Michaela Colborna na serveru Foreign Policy si v anglickém originále můžete přečíst zde./