Mohlo by vás také zajímat
Vladimír Pikora (Comfort Finance Group): Zvykli jsme si řešit problémy ekonomik tím, že tiskneme víc a víc peněz
Libor Akrman 17. dubna 2023„Deficit státní pokladny ve výši 166 miliard korun během pouhých tří měsíců je strašný,“ říká v podcastu Peak.cz hlavní ekonom…
Finále prezidentské kampaně se blíží. Bohužel ve výsledku jde o výběr ze dvou proher
Ondřej Záruba 23. ledna 2023Vstupujeme do posledního týdne prezidentské kampaně. Už v sobotu se rozhodne o tom, kdo bude příštím prezidentem. V naší sociální…
Hrozba prezidentské volby: nezanedbatelná pravděpodobnost Jaroslava Bašty
Ondřej Záruba 10. ledna 2023Do prezidentských voleb zbývá jen necelý týden. Ve hře je již jen osm kandidátů, hlavní favorité jsou tři: bývalá rektorka…
Malou nahradí Kněžínek, ale málem spravedlnosti šéfoval Babiš. Co hrozilo?
Kompetence ministra spravedlnosti jsou poměrně široké. Advokát Aleš Rozehnal pro server Hlídací pes rozebírá, co by se mohlo dít, kdyby místo Taťány Malé, která na funkci ministryně rezignovala, resortu dočasně šéfoval premiér Andrej Babiš.
Jen třináct dní vydržela v čele Ministerstva spravedlnosti Taťána Malá, kterou sem za ANO nominoval premiér Andrej Babiš. Malá rezignovala po „kampani, která ji obviňovala z plagiátorství“ diplomové práce, což sama ještě před rezignací na tiskové konferenci odmítala.
O pár hodin později však funkci složila a Babiš uvedl, že než najde jejího nástupce, požádá, aby ho prezident Miloš Zeman pověřil dočasným řízením resortu. Vyvolal tím bouřlivé reakce zejména opozičních stran. Během úterý proto Babiš již poslal na Pražský hrad jméno nástupce Malé, kterým bude Jan Kněžínek.
Kdo je Jan Kněžínek (39) |
Datum a místo narození: 8. května 1979 v Jihlavě Vzdělání: Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, magisterské (obor právo a právní věda) i postgraduální studium (obor veřejné právo – ústavní a trestní právo), v roce 2004 složil státní rigorózní zkoušku (obor ústavní právo). Dosavadní funkce: Od 11. 7. ministr spravedlnosti. Do té doby působil jako náměstek Úřadu vlády pro řízení sekce Legislativní rady vlády; praxe: v letech 2003 až 2007 pracoval na Ministerstvu dopravy, od roku 2007 působí na Úřadu vlády, kde vystřídal řadu funkcí především v sekci Legislativní rady vlády; v letech 2012 a 2013 byl náměstkem ministra a předsedy Legislativní rady vlády, v roce 2015 byl krátce náměstkem ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Ostatní: – V srpnu 2015 ho vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovala tzv. prošetřovatelem (při Úřadu vlády), tedy osobou, která měla vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů. – V této funkci řešil např. případ náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který v lednu 2016 nařídil úřednici z ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Kněžínek rozhodl, že Vyhnánek ani Babiš zákon neporušili. Ministerstvo financí později podle Neovlivní.cz zahájilo kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem, ale také se dvěma dalšími úředníky. |
Vraťme se ale ještě k variantě, že by byl ministrem spravedlnosti trestně stíhaný Andrej Babiš, neboť stojí za to domyslet do důsledků původní scénář – tedy ten s Babišem.
Nic mimořádného?
Zdálo by se, že mimo kumulace funkcí, která se zdá být obecnějším řešením personálních problémů druhé Babišovy vlády, není na této situaci nic až tak mimořádného.
Opak je ale pravdou. Andrej Babiš je trestně stíhán a na zákonnost jeho trestního stíhání dohlíží státní zastupitelství. Je také možné, že se jeho případ někdy dostane do procesního stadia, ve kterém bude některý ze soudců rozhodovat o jeho případné vině a trestu.
A právě v rámci státního zastupitelství a justice má ministr spravedlnosti mimořádné kompetence.
Co může ministr spravedlnosti
Ministr spravedlnosti může dočasně zprostit soudce výkonu funkce, a to v případě, že je na soudce podán kárný návrh pro takové kárné provinění, pro které je v návrhu navrženo uložení kárného opatření odvolání z funkce. Kárné řízení může být navíc zahájeno z iniciativy samotného ministra spravedlnosti.
Ministr spravedlnosti rovněž rozhoduje o výběru soudců a jejich dalším kariérním postupu, ale i o počtu soudců, asistentů, vyšších soudních úředníků, soudních tajemníků, vykonavatelů a dalších zaměstnanců u jednotlivých soudů, rozhoduje o jejich financování a dotváří jim pravidla pro fungování.
Ministerstvo spravedlnosti také hodnotí postup soudů v řízení a rozhodování z hlediska dodržování zásad důstojnosti jednání, soudcovské etiky a také, zda v řízení nedochází ke zbytečným průtahům.
Páky na zastupitele
Ve vztahu ke státnímu zastupitelství má ministr spravedlnosti ještě větší pravomoci. Může kdykoli požádat kterékoli státní zastupitelství o informaci o stavu řízení v každé věci, v níž je státní zastupitelství činné.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Česko v rukou Andreje Babiše: 130 dní vlády bez důvěry a žádné vyhlídky na zlepšení
Další Babišův „předvolební“ dárek? Cena vody by mohla mít nižší DPH
Změna v dozorčí radě ČEZ aneb jak Babiš získal studnici cenných informací
Ministr spravedlnosti také státní zástupce jmenuje a státní zástupci skládají slib k jeho rukám. Ministerstvo spravedlnosti zároveň stanoví počty státních zástupců, vyšších úředníků a odborných a dalších zaměstnanců státních zastupitelství, zabezpečuje financování jejich hospodaření a vyřizuje stížnosti podané na postup státního zastupitelství.
Šéf resortu spravedlnosti může dočasně zprostit státního zástupce výkonu funkce, a to v případě, že je na státního zástupce podán kárný návrh pro takové kárné provinění, pro které je v návrhu navrženo uložení kárného opatření odvolání z funkce. Kárné řízení může být navíc zahájeno rovněž z iniciativy samotného ministra spravedlnosti.
Střet zájmů jako Čapí hnízdo
Trestně stíhaný ministr spravedlnosti kvůli dotační kauze kolem farmy Čapí hnízdo by tak měl možnost prostřednictvím kárného řízení vyvíjet tlak na státního zástupce či soudce, který nerozhodoval podle jeho představ.
Stejně tak by mohl takovým nepoddajným státním zástupcům či soudcům mařit jejich kariérní postup, finančně škrtit státní zastupitelství nebo soud, u kterého působí, přetěžovat tyto instituce nerovnoměrným rozvržením práce nebo vydávat jejich negativní hodnocení, a to tak, až by začali plnit jeho vůli.
Konflikt zájmů by se tak v případě Andreje Babiše dostal opět na kvalitativně novou, tedy vyšší úroveň…
Článek, jehož autorem je Aleš Rozehnal, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.