Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
- ČLÁNEK
Místo voleb losování občanů. Iniciativa v USA reaguje na znechucení politikou
V reakci na poslední události na americké politické scéně, včetně odcházení Donalda Trumpa z úřadu a útoku na Kongres, zvyšuje svou aktivitu organizace Of By For. Politici by podle ní měli být na všech úrovních nahrazeni náhodně vylosovanými občany. Ti budou lépe hájit zájmy veřejnosti.
Ve Spojených státech se množí hlasy, které hovoří o nahrazení svobodných voleb losováním náhodně vybraných občanů. Ti by prý službu veřejnosti plnili lépe než profesionální politici.
Zájem o „demokratickou losovačku“ roste s tím, jak byli běžní Američané v posledních měsících otráveni politikařením.
Nejviditelnějším příkladem byla samozřejmě snaha Donalda Trumpa udržet se zuby nehty v Bílém domě a neuznat porážku v prezidentských volbách. Lednové rabování v Kongresu, které skončilo i oběťmi na životech, bylo smutnou tečkou za jeho prezidentstvím.
Kritiku si ale v poslední době vysloužili i politici v Texasu, kteří nedokázali zabránit hromadným výpadkům elektřiny v mrazivém období, jež vedly i k výpadkům dodávek pitné vody.
Také proto nezisková organizace Of By For získává stále větší pozornost. Chce vyměnit „toxické politiky“ za běžné občany, kteří budou i do Kongresu losováni.
Historická inspirace
Organizace Of By For se odvolává na příklady z historie. V antickém Řecku se takto losovalo při výběru zástupců do vládních úřadů, aby se zabránilo korupci a vytvoření oligarchie. Řekové používali loterijní stroje nazývané kleroteria.
Pomocí kamenných zařízení, do kterých se vkládaly bronzové nebo dřevěné žetony, náhodně vybírali zástupce z občanů Athén.
Systém obhajoval Aristoteles, pochopení pro něj měli i američtí zakladatelé demokracie. Druhý prezident John Adams hovořil v případě zákonodárného sboru „o přesném vzorku populace“.
Před systémem politických stran varoval i George Washington. Podle něj může vést k rozdmýchávání nepřátelství, závisti a ke korupci.
Už žádní uhlazení politici
Tyto argumenty používá i zakladatel organizace Of By For Adam Cronkright. Chce do vysokých funkcí dostat „obyčejné“ lidi, kteří budou náhodně vybráni losováním, místo uhlazených, ale často zkorumpovaných politiků, kteří musí prosazovat zájmy svých mecenášů.
„Cílem je osvobodit Ameriku od politiků a politických stran,“ doufá. Obyčejní lidé budou prý zemi spravovat lépe než političtí matadoři.
Neziskovka už představila pilotní projekt „občanské losovačky“ ve státě Michigan. Bylo vybráno třicet obyvatel, aby vytvořili občanský panel a vydali doporučení ohledně politiky opatření proti covidu-19.
Vybíralo se z deseti tisíc lidí z reprezentativního vzorku obyvatelstva na základě sčítání. Algoritmus vyvinutý na Harvardově univerzitě a Univerzitě Carnegieho-Mellonových pak vylosoval 30 členů do občanské rady.
Reprezentativní vzorek
Panelisté byli demograficky reprezentativní, vyváženě zastoupení podle pohlaví, ve věku 20 až 87 let, rasově i názorově rozmanití.
Tato vybraná rada již zvládla vydat dvanáct doporučení týkajících se opatření proti covidu, včetně ekonomických opatření. Většina například podpořila stejný přístup ke zdravotní péči, zvýšení příjmové hranice pro čerpání dotací na bydlení, financování center péče o děti nebo vyplácení mzdy rodičům pečujících o děti.
Cronkright ocenil, že pokus ukázal vzájemný respekt mezi vybranými lidmi, a také to, že se snažili najít kompromis. Přitom se jednalo o zástupce státu, kde jsou obyvatelé výrazně politicky i společensky rozděleni.
Vidí v tom řešení, jak zamezit projevům politického extremismu ve společnosti jako třeba loni v Michiganu, kde došlo k ozbrojeným protestům proti covidovým opatřením, a dokonce byl zmařen únos guvernérky Gretchen Whitmerové.
Vyčerpaný volební cyklus
Volební cykly jsou podle Cronkrighta překonané a vyčerpané. Na stranických kongresech se střídají řečníci s prázdnými a hloupými proslovy. Názor a rozhodování voličů před hlasováním ovlivňuje nejvíc útočící a všudypřítomná agresivní politická reklama.
Vybraní kandidáti jsou sice navenek uhlazení, ale říkají jen naučené fráze. Z voleb se stala soutěž popularity. Zvolení zástupci jsou zavázaní lobbistům a firmám, kteří financují předvolební kampaň.
„Jsou nejméně kvalifikovaní na to, aby mě mohli zastupovat,“ kritizuje současný systém Cronkright. Naopak to mají být matky dětí, číšníci, servírky, účetní, majitelé firem, inženýři, kteří proporčně zastupují obyvatelstvo.
Celosvětové hnutí
Ve světě není fenomén občanské demokracie a občanských panelů nic nového. V rámci skupiny Democracy R&D, jejímž členem je i Cronkright, existuje 40 organizací z celého světa, jež možnost demokratických loterií podporují. Například v Belgii, Kanadě nebo Kolumbii.
V praxi se podobný princip občanského panelu uplatnil ve Francii. Na popud prezidenta Emmanuela Macrona vznikl občanský sněm o 150 lidech, který formuloval klimatické cíle. Zástupci byli vybráni náhodně.
Správně by ale takové panely neměly být závislé na rozhodování politiků, protože ti jejich doporučení odmítnou. To se nakonec stalo i ve Francii. Omezení domácích letů nebo zvýšení daně na prodej vozů SUV Macron odmítá.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dopad rozbouřené americké politiky na finanční trhy odnesou hlavně dluhopisy
Biden už úřaduje: vrátil USA do WHO a k pařížské dohodě o klimatu. Klíčové budou ale jiné věci
Ve světle Trump. Výsledkem jeho vlády je narušení demokracie v USA
Služba, nikoliv profese
Vize americké Of By For je mnohem ambicióznější. Vylosovaní občané by měli nahradit zákonodárce po celých Spojených státech, na místní, státní i federální úrovni.
Vládnutí má být v první řadě službou společnosti, nikoliv dobře placenou profesí. Vylosovaní lidé by sice dostávali plat, ale pouze jedno volební období, pak by se vrátili k původnímu občanskému povolání.
V případě výběru kandidátů do výkonných funkcí, jako jsou guvernéři nebo prezident, by probíhal nábor podobně jako ve velkých firmách. Vybírala by je ale komise, jež bude složena z vylosovaných, aby byl výběr objektivní.
Teorie versus praxe
Sami autoři občanských projektů si uvědomují, že uvést sny o novém výběru lidí do veřejných funkcí do praxe bude nesmírně složité. Změnu by totiž museli odsouhlasit stávající politici.
Navíc by muselo dojít ke změně ústavy, což je ale krajně nepravděpodobné. Sami kapři si rybník nevypustí, jak říká známé české přísloví.
Komplikovanou cestu ke změně ostatně připouští i politolog John Gastil z Pensylvánské státní univerzity, který se podílel na knize esejů o možnostech výběru poslanců formou losování.
Neziskové organizace se proto snaží nejprve rozšířit povědomí o této možnosti a informovat a přesvědčit veřejnost. Ta by teoreticky mohla v průběhu let tlačit současné politiky ke změně.
Ve Spojených státech si nechali vypracovat výzkum veřejného mínění od renomované společnosti SurveyUSA. S výběrem zástupců pomocí loterie by souhlasilo a považovalo by ho za lepší systém 65 procent dotázaných.
Dalším plánem Of By For je volba losem stovky lidí, kteří v rámci občanského panelu vypracují návrh změny zákona, který by předložili americkému Kongresu. Demokracie se zkrátka má vrátit do rukou obyčejných lidí, apeluje Cronkright.