Ani ti nejlepší nedostávají vždy jen pochvaly. Německo, jehož ekonomika v posledních měsících vytrvale roste a kde se míra nezaměstnanosti drží nízko pod šesti procenty, si vysloužilo pořádné pokárání od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Země příliš spoří a málo investuje.
Jen šetřením se prý ještě z nikoho milionář nestal. Tak se dá s nadsázkou shrnout doporučení MMF, které Německo nedávno obdrželo.
Nejsilnější evropská ekonomika je sice přeborníkem v dodržování rozpočtové disciplíny, nyní to ale podle měnového fondu přehání.
Speciální komise v MMF po Německu chce, aby dostalo mezi lidi víc peněz, a doporučilo zemi několik konkrétních kroků, které mají pomoci tamní ekonomice a lidem, aby se jim dařilo dlouhodobě lépe.
Požaduje například daňové úlevy, zvýšení mezd i rozsáhlé vládní investice. „Finanční prostor, jejž má země k dispozici, by se měl využít pro iniciativy, které mohou zlepšit růstový potenciál stejně tak jako investice do infrastruktury a digitalizace, péče o děti, integrace uprchlíků a snížení daňové zátěže na práci,“ píše se v doporučení (celé doporučení najdete ZDE).
Kritika i z „vlastních řad“
Mezinárodní měnový fond ale není sám, kdo volá po větších investicích. Jejich zastáncem je už několik posledních let také například Německý hospodářský institut (DIW).
Jeho prezident Marcel Fratzscher, který je zároveň i ekonomickým poradcem Angely Merkelové a její vlády, zdůrazňuje, že Německo nutně potřebuje investice zejména do rozvoje infrastruktury.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
Hlavně v západní části země jsou například mnohé mosty nebo silnice v katastrofálním stavu.
Klidně běžte do minusu, nabízí MMF
Odborníci z MMF také navrhují, aby se Německo klidně na chvíli dostalo se svým rozpočtem do minusu – výměnou za rozsáhlou investiční ofenzivu by to podle nich bylo nyní v pořádku.
Fond přitom po státech běžně požaduje přesný opak a snaží se země vést k tomu, aby se co nejméně zadlužovaly.
Jedním z klíčových návrhů MMF je rovněž tlak na zvýšení mezd v Německu. Ačkoli je tamní ekonomika zdravá a podnikům se daří, platy po dlouhá léta nerostly takřka vůbec. Pomalu se to mění až v poslední době, nárůst mezd se ale týká jen některých oborů.
Podle aktuální studie DIW (v němčině ZDE) je však vidět jedna dobrá zpráva: mzdy po dlouhé době pomalu rostou i v segmentu nejhůře placených povolání. V posledních 20 letech se proti tomu růst příjmů týkal téměř výhradně jen Němců v nejvyšší příjmové skupině.
GRAF: Růst mezd v Německu
Meziroční srovnání měsíčních údajů, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Enrica Detragiacheová, která je zástupkyní ředitele evropského oddělení MMF, uvedla, že samozřejmě chápe, že záležitost výše platů je v Německu často věcí tarifů. Přesto fond doporučuje, aby se zvýšil tlak na růst příjmů.
Silnější platová dynamika by podle Detragiacheové pomohla i samotné ekonomice a podpořila by domácí růst.
Další hrozby
Jednou z dalších oblastí, jež si podle MMF „zaslouží“ v Německu úpravy, je vysoký obchodní přebytek. Fond doporučuje, aby vláda zapracovala na jeho snížení.
Problémem, který je zároveň velkou dlouhodobou hrozbou pro Německo (a nejen pro něj), je také rychlé stárnutí obyvatelstva. Fond proto Německu doporučuje, aby vláda rozpracovala návrhy na rozvoj penzijní reformy.
„Je potřeba, aby země dokázala své občany lépe motivovat k tomu, aby pracovali déle,“ stojí v doporučení fondu.
Na jedné straně by to pomohlo zvýšit příjmy starších lidí a zároveň by to snížilo současný tlak na úspory, kdy si lidé před penzí snaží našetřit do rezervy peníze na stáří.
Chudoba a byty
MMF také varoval před hrozbami chudoby, která v Německu roste již nyní a týká se často právě lidí v důchodu.
Riziko navíc zvyšují i vytrvale rostoucí výše nájmů a nemovitostí v celé zemi. To by podle doporučení fondu měla spolková vláda více sledovat a měla by zlepšit situaci na trhu.
Konkrétně to může provést třeba tak, že bude motivovat obce a města k uvolnění různých stavebních omezení, aby mohly firmy více stavět a rychleji tak reagovat na rostoucí poptávku po bydlení.
Tématu výstavby bytů v Německu jsme se věnovali také ZDE
Na druhou stranu počet vydávaných stavebních povolení má dlouhodobě mírně vzestupnou tendenci.
GRAF: Vývoj vydaných povolení pro výstavbu bydlení v Německu
Za posledních deset let
Zdroj: Tradingeconomics.com
Musí se počkat na volby
Jak bude Německo na poměrně ostrou kritiku a řadu výtek reagovat, není zatím jasné. Do letošních spolkových voleb se nejspíš nic zásadního nezmění.
Pokud by však nová vláda zvyšující se tlak na investice a růst mezd vyslyšela, mohlo by to znamenat nový pozitivní impuls i pro české firmy, které s Německem spolupracují a mají tam zakázky.