Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- ANALÝZA
Mohou prezidentské volby v USA v roce 2024 ovlivnit výkonnost trhu?
V době, kdy se v USA rozbíhají prezidentské volby, se často objevuje otázka, co může republikánský nebo demokratický prezident znamenat pro finanční trhy. „V USA se trhy o volby nezajímají. V celé historii USA nemělo to, kdo je prezidentem a která strana je u moci, vliv na výkonnost trhů, ekonomiky ani vlády,“ říká Brian Levitt, stratég pro globální trhy Invesco Ltd. Proč? Podívejte se na bližší vysvětlení.
Dění kolem amerických prezidentských voleb nabírá stále více na obrátkách. Má toto dění či výsledek voleb šanci ovlivnit finanční trhy? Přinášíme několik odpovědí, proč trhy zůstávají k této události lhostejné.
Indexu S&P 500 se dařilo skoro vždy
Ani jedna strana nemůže tvrdit, že má lepší ekonomickou nebo tržní výkonnost. Akciový trh totiž vykazoval kladné výnosy u většiny administrativ, až na vzácné výjimky, které skončily hlubokou recesí.
Index S&P 500 dosahoval od svého vzniku v roce 1957 průměrného ročního výnosu přibližně deset procent. A to jak za demokratické, tak za republikánské administrativy.
Americká ekonomika v tomto období rostla přibližně o tři procenta. Výnosy akciového trhu byly záporné pouze tehdy, když se země nacházela ve finanční krizi (2008) nebo zažívala stagflační spirálu (1973).
Pro investory by bylo lepší, kdyby zůstali a investovali
Biden vs. Trump znovu |
Osm měsíců před prezidentskými volbami ve Spojených státech je opět o něco jasnější, že v souboji o Bílý dům se v listopadu znovu utkají současný prezident Joe Biden a jeho předchůdce Donald Trump. Oba muži v tzv. superúterý 5. března zvítězili napříč USA v hlasováních, kterými demokraté a republikáni vybírají svého kandidáta. Biden opět označil Trumpa za hrozbu pro demokracii, zatímco Trump dál prezentoval temnou vizi země vedené Bidenem. Před oběma muži je stále dlouhá kampaň, republikáni svého kandidáta do podzimních voleb oznámí až v červenci, demokraté o měsíc později. (Zdroj: ČTK) |
Čistě hypoteticky, nejvýkonnější americké portfolio v letech 1900 až 2023 bylo takové, které zůstalo plně zainvestované během demokratické i republikánské vlády. Toto portfolio, které začínalo třeba s deseti tisíci dolary, by se rozrostlo na téměř 8,9 milionu dolarů.
„Jednostranné“ portfolio, které by v tomto 123letém období investovalo pouze během administrativy jedné nebo druhé strany, by dosáhlo horšího výkonu o miliony dolarů.
Stejných deset tisíc dolarů investovaných pouze za vlády demokratů by vzrostlo na přibližně 470 tisíc dolarů. Pokud by se stejná částka investovala pouze za republikánské vlády, pak by vzrostla na necelých 181 tisíc dolarů.
Rozdílné výsledky jsou zčásti způsobeny trvalým růstem amerického akciového trhu i během dvou světových válek a velkých finančních krizí (velké hospodářské krize a globální finanční krize v letech 2008–2009). Čím více času investoři strávili na trzích, tím lépe si jejich investice vedly.
Ekonomika USA se radikálně nemění
Investoři se často obávají, že zvolení zástupci radikálně změní strukturu ekonomiky. Ve skutečnosti je složení americké ekonomiky po desetiletí konzistentní. Ani období vlády jedné strany nevedlo k výrazným změnám.
Procento „věcných“ návrhů zákonů podle volebního období Kongresu se nezvýšilo, ani když výkonnou a zákonodárnou moc ovládala jedna strana.
Po většinu let a za většiny vlád federální výdaje převyšovaly zdroje vládních příjmů. Žádná strana se tak nemůže dovolávat fiskální odpovědnosti.
Nebyl to však významný problém z řady důvodů. Včetně toho, že USA mají největší rezervní měnu na světě a nominální ekonomický růst překonává výdaje na úroky v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP). V současné době se úrokové výdaje v poměru k HDP pohybují pod dvěma procenty, což je nízká laťka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Geopolitický posun Ameriky: Mexiko přeskočilo Čínu a je největším exportérem do USA
Jak velkou roli může hrát u prezidentských voleb v USA ekonomika?
Investorský výhled do roku 2024: investiční chování budou ovlivňovat tři hlavní faktory
Měnová politika má větší význam
Přes veškerý důraz na výkonnou moc tvrdím, že na měnové politice záleží více. Platí staré přísloví: Nebojujte s Fedem.
Historicky prezidentům měnová politika buď škodila, nebo pomáhala. Například prezidenti Reagan i Clinton těžili ze setrvale klesajících úrokových sazeb. Prezidentům Georgi H. W. Bushovi i Georgi W. Bushovi naopak uškodilo zpřísňování úrokových sazeb Fedu, inverzní výnosová křivka a recese.
Prezident Barack Obama během svého funkčního období těžil z příznivých úrokových sazeb (s výjimkou krátkého okamžiku v letech 2015–2016). A prezident Donald Trump byl nešťastným příjemcem přísné politiky během prvních dvou let svého mandátu.
Trhy nezajímá, jestli se vám nelíbí prezident
Investorům se nemusí líbit, co se děje ve Washingtonu, aby se jim na trzích dařilo.
Ve skutečnosti se indexu S&P 500 historicky nejlépe dařilo, když se hodnocení prezidenta pohybovalo velmi nízko. To znamená, že trh dosahoval jedněch z nejlepších výnosů v obdobích, kdy polovina nebo více obyvatel země neschvalovala práci, kterou daná administrativa odváděla!
Přesto je těžké vysledovat nějaký přímý vztah mezi popularitou prezidenta, zdravím americké ekonomiky a výkonností finančních trhů.
Investiční příležitosti Bílý dům neřeší
Investoři by se měli zajímat méně o politiku a více o soukromý sektor. Nové technologie z oblasti AI a robotiky mohou pomoci léčit nemoci, rozvíjet zdroje energie a vyvíjet nové technologie a průmyslová odvětví, která zatím nejsou ani v hledáčku investorů.
Historie naznačuje, že inovace – a investiční příležitosti – budou pokračovat bez ohledu na to, kdo vyhraje prezidentské volby. Například v období od roku 2008 se vystřídali demokratičtí i republikánští prezidenti. Během této doby bylo zavedeno mnoho inovací, včetně 3D tisku, cloud computingu, editace genů a softwaru pro virtuální schůzky.