Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
- GLOSA
Monarcha Zeman přitápí Babišovi: o motivacích stále jenom prezidenta
Prezident Miloš Zeman zase jednou „přiložil pod kotel“, když v rozhovoru pro Parlamentní listy vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) k personálním čistkám nejen ve vládě. Zemanovi se tentokrát kvůli rezervovanému postoji k ruským vakcínám znelíbil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) i ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Odmítáním vakcíny Sputnik V podle něj nesou odpovědnost za další úmrtí občanů na covid-19. Žádá proto jejich odvolání. Skončit by podle prezidenta měl i šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Babiš to (naštěstí!), i když diplomaticky, odmítl.
O šoky v české politice není nouze. Z obvykle děsivé šarády se nám bohužel stává trochu one man show prezidenta Miloše Zemana.
Dokonce s mezinárodním přesahem, když ho za jeho poslední nehorázný požadavek o odvolání dvou členů vlády označila slovenská média za monarchu a prodlouženou ruku Kremlu. Ta česká se držela trochu zpátky.
Není to poprvé, co má Miloš Zeman tendence překračovat pravomoci protokolární hlavy státu, z jejíchž výstřelků je často i ústava znervózní. A se znalostí toho, že prezident má ve zvyku dotahovat pointu, je třeba se trochu obávat, co přijde dál.
Rok vystoupení prezidenta Miloše Zemana |
Zdroj: hrad.cz |
Pikantní je, že ve stejný den, kdy Zeman radí Babišovi, vychází na stránkách Pražského hradu výčet prezidentových sdělení v rubrice „Rozhovorů, prohlášení a projevů národu“ (viz box vpravo).
Celkem se jich tam za poslední rok urodilo 32. Pakliže Miloš Zeman ve svém „úsilí“ vytrvá a neztratí tempo, čeká nás jich do konce jeho funkčního období ještě dalších šest desítek. Tak se připravte, jedem!
Změny nejsou na stole
V reakci na Zemanův odvolací názor se zvedla silná vlna kritiky i u nás. Asi není překvapivé, že především z řad opozice. Svůj názor vyjádřili i lidé z vládní ČSSD, nemluvě třeba o bývalých politicích, jako jsou Mirek Topolánek nebo Miroslav Kalousek. Internetové diskuse jsou rovněž výživné.
Oproti tomu reakce samotného premiéra, jemuž bylo doporučení určeno, byla víceméně jen diplomatická.
„Není to nic nového, prezident v tomhle směru má stále stejný názor. Samozřejmě to beru na vědomí, to je vše, co k tomu můžu říct,“ vzkázal Babiš a dodal, že žádné personální výměny ve vládě teď „nejsou na stole“. Připomněl, že úkolem kabinetu je především co nejrychleji naočkovat občany proti covidu-19.
Chybějící motiv
To ale nahrává Zemanově snaze dostat do Česka ruskou vakcínu Sputnik V. Její odmítání podle něj činí Blatného i Storovou odpovědnými za další úmrtí občanů na koronavirus. Co na tom, že první dodávky Sputniku by byly pouze symbolické.
Už kdysi říkal čert v podání Jana Wericha v pohádce Až opadá listí z dubu: „Ani kuře zadarmo nehrabe, pane Čupero.“ I proto se nabízí otázka, co ze stále silnějšího příklonu k Východu Zeman má (byznysovou hru napojenou na východní penězotok a geopolitickou hru Ruska či Číny nyní nechme stranou).
Nechce se věřit, že by to byl příklon k vládě jedné strany, obdiv k vládcům v Kremlu či
Pekingu nebo škodolibost vůči Západu obejitím evropské certifikace ruské vakcíny.
Ve skutečnosti jde jen o další díl nekonečné domácí soap opery o tom, jak ukázat, kdo je tady skutečně pán. Neboť jak píše komentátor Hospodářských novin Jan Kubita: „Zeman má jednu typickou vlastnost: jakmile vidí slabý kus, útočí.“ V roli „slabých kusů“ nicméně nevystupují ti, o nichž si Zeman myslí, že by měli být odvoláni, ale sám předseda vlády Babiš.
Vakcína proti koronaviru možná zabrala přímo v těle premiéra, ale národní bitva se stejným soupeřem se Babišovi (slušně řečeno) už přes rok nedaří.
A na rozdíl od Zemana, který má ještě bezmála dva roky na Hradě před sebou, Babiš jistotu, že se udrží v premiérském křesle, rozhodně nemá. Už v říjnu Česko čekají volby do sněmovny. Uvidíme tedy, jaká nálada bude panovat za pár dní (22. března), kdy premiéra čeká setkání s prezidentem v Lánech.
Slibem nezarmoutíš
Ať už jsou motivy Miloše Zemana jakékoli, je třeba si připomenout, že před třemi lety po svém zvolení prohlásil: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ (Už tehdy byl Zeman rebel. Přísahu složil, aniž by při tom položil ruku na ústavu, jak bylo doposud zvykem.)
Nakolik jsou jeho náklonnost k Rusku a Číně v rozporu s první částí slibu, stejně jako jeho další konání v zájmu všeho lidu, si musí prezident odpovědět sám.
Jak pravil čínský filozof a zakladatel taoismu Lao-tse: „Když se lid neděsí hrozného, dochází k nejhoršímu.“ Nám tedy zřejmě nezbývá nic, než se jen dál děsit… I když v případě nejhoršího tu máme pořád ještě naději ve výjezdu blanických rytířů.