Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Musk kupuje Twitter, česká ekonomika (ještě) šlape a spousta firemních výsledků aneb souhrn 17. týdne 2022
Elon Musk spolkne i Twitter; Rusko stoplo plyn Polsku a Itálii; Česká spořitelna i matka Erste bank silně v plusu; Rohlik.cz s loňskem spokojený; svět čelí komoditnímu šoku; Moneta bude štědrá; Indie chce výrobu Tesly; i Němce trápí rekordní inflace; ekonomika USA překvapivě klesla; Amazon a Meta (Facebook) výsledky spíše zklamaly; Alphabet, Apple či Microsoft zase akcionáře potěšily; výsledková sezóna ale běží naplno a v tomto týdnu se výsledků urodilo hodně.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
obavy z toho, že do Evropy přestane proudit plyn z Ruska se přiblížily. Ne kvůli tomu, že by se státy Evropské unie shodly na zásadním a razantním postihu Moskvy, ale kvůli tomu, že Polsko a Bulharsko odmítly platit v rublech. A tak Gazprom zavřel kohouty, což ale vyvolalo ve zbytku Evropy zmatek. Ne všechny země totiž souhlasí s neplacením rubly, záleží, jak moc jsou na ruském plynu závislé, což s sebou to nese adekvátní ekonomické dopady. Odklon od závislosti na ruském plynu nelze provést mávnutím kouzelného proutku, resp. realizovat ze dne na den. A bohužel se to týká i Česka, které ruský plyn nakupuje (i když z Německa). Nějaký čas bez něj vydržíme, ale je třeba urychleně začít pracovat na alternativách, jak se silné závislosti zbavit…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Twitter do rukou Elona Muska
Americký miliardář Elon Musk kupuje za 44 miliard dolarů (bilion Kč) společnost Twitter. Nejbohatší muž na světě tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě. Twitter se tak po devíti letech přestane obchodovat na burze jako veřejná společnost.
Ruský plyn neteče do Polska a Bulharska
Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Cena plynu pro evropský trh se pak výrazně zvýšila. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová postup Moskvy označila za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí.
Vláda pošle rodinám 5000
Vláda se shodla na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 korun na každé dítě pro domácnosti s příjmem do milionu korun za rok. Upravit by se měla také pravidla rodičovské. Vláda chce podpořit zkrácené úvazky a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) chce vláda příspěvkem zmírnit dopady růstu cen. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se příspěvky týkají 2,1 milionu dětí v republice. Příspěvek by měl upravit zákon, který vláda připraví a předloží Parlamentu.
Erste Group i Česká spořitelna spokojené
Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostl čistý zisk z 355,1 mil. eur na 448,8 mil. eur. Erste těžila z dobrých provozních čísel, čistý úrokový výnos se jí zvýšil o 18,8 % na 1,39 mld. eur, hlavně díky zvýšení úrokových sazeb v Česku, Maďarsku a Rumunsku.
Výrazný nárůst zisku zaznamenala také dceřiná Česká spořitelna. Té stoupl v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně o 84,3 % na 5 mld. Kč. Za růstem je vyšší provozní výsledek odrážející celkové zotavení po pandemii covidu-19. Provozní zisk se zvýšil o 51,4 % na 7,5 mld. Kč.
Rohlik výrazně navýšil tržby
Česká společnost Rohlik Group, zaměřená na on-line prodej potravin, vykázala za minulý finanční rok, trvající od loňského května do letošního dubna, obrat zhruba 12 mld. Kč, meziroční růst činil 53 %. Firma vyřídila kolem deseti milionů objednávek, má přibližně milion aktivních zákazníků, proti předchozímu účetnímu období jich přibylo zhruba 250 000.
Čelíme komoditnímu šoku
Ruský útok na Ukrajinu způsobil na světových komoditních trzích největší šok od 70. let minulého století. Uvedla to Světová banka (SB) ve zprávě o vyhlídkách komoditních trhů. Varovala, že ceny komodit se budou držet na mimořádně vysokých úrovních také v příštích dvou letech. „Nárůst cen energií za poslední dva roky je nejvýraznější od ropné krize z roku 1973. Nárůst cen potravinářských komodit, jejichž velkými producenty jsou Rusko a Ukrajina, a hnojiv, pro jejichž výrobu se využívá zemní plyn, je nejvýraznější od roku 2008,“ uvedla Světová banka. „Celkově to představuje největší komoditní šok, který jsme zažili od 70. let minulého století,“ dodala.
V Česku je (zatím) dobře
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 %. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 %. První odhad v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Čísla jsou lepší, než odhadovali analytici, podle kterých je výrazný meziroční nárůst ekonomiky dán především srovnávací základnou. Ve stejném období loni zasaženém pandemií covidu-19 ekonomika klesla.
GRAF: Vývoj českého HDP
Meziroční čtvrtletní údaje od roku 2013 do 1. čtvrtletí 2022, v procentech.
Zdroj: ČSÚ, tradingeconomics.com
Moneta bude štědrá
MONETA Money Bank rozdělí akcionářům na dividendách 3,6 miliardy korun z loňského čistého zisku 4,1 miliardy korun. Zbylé peníze převede na účet nerozděleného zisku z předchozích let. Dividenda bude činit sedm korun na akcii před zdaněním. Čistý zisk Monety Money Bank v prvním čtvrtletí letošního roku vyskočil meziročně o 116 % na 1,29 mld. Kč. Celkové provozní výnosy bance vzrostly o 13 % na 3,02 mld. Kč. Hospodářské výsledky podpořily růst tržních úrokových sazeb a rozpuštění opravných položek. Provozní náklady zůstaly i přes inflaci na úrovni 1,52 mld. Kč.
Cloud vytáhnul zisk Microsoftu
Americká softwarová společnost Microsoft v 3. finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o osm procent na 16,7 mld. USD. Její čtvrtletní tržby překonaly očekávání, podpořila je silná poptávka po cloudových službách. Tržby se v třetím finančním čtvrtletí, které skončilo 31. března, zvýšily meziročně o 18 % na 49,36 mld. USD. Analytici je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 49,05 mld. USD.
Alphabet výsledkově zaostal
Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, klesl v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně o osm procent na 16,4 mld. USD. Její tržby stouply o 23 % na 68 mld. USD. Tempo jejich růstu tak poprvé od roku 2020 kleslo pod 30 %. Poptávka po službách podniku v poslední době prudce rostla, protože pandemie covidu-19 vedla k rozšíření práce z domova a přiměla lidi trávit více času na internetu. Zpomalení růstu tržeb v prvním čtvrtletí nicméně podle agentury AP signalizuje, že příznivý vliv pandemie na aktivity podniku začíná polevovat.
Zisk Facebooku (resp. Meta) klesl
Zisk společnosti Meta Platforms, která je majitelem sociální sítě Facebook, v prvním čtvrtletí klesl o 21 procent na 7,5 miliardy dolarů, informoval podnik ve výsledcích hospodaření. Firma překonala odhady analytiků. Zisk na akcii činil 2,72 dolaru. Tržby společnosti vzrostly o sedm procent na 27,9 mld. USD. Analytici dotazovaní společností FactSet v průměru očekávali zisk 2,56 dolaru na akcii a tržby 28,3 mld. USD.
Apple (zas) výsledkově zazářil
Americká technologická společnost Apple ve druhém finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o téměř šest procent na 25 mld. USD. Tržby stouply o téměř 9 % na 97,3 mld. USD. Výsledky tak výrazně překonaly očekávání analytiků, kteří počítali se ziskem 23,2 mld. USD při tržbách 93,9 mld. USD, napsala agentura Reuters. Společnost rovněž oznámila, že se rozhodla zvýšit dividendu o pět procent na 0,23 dolaru na akcii.
Amazon ve ztrátě
Americký internetový obchod Amazon v 1. čtvrtletí prodělal 3,84 mld. USD po zisku 8,12 mld. USD před rokem. Vykázala tak první čtvrtletní ztrátu od roku 2015. Výsledek zasáhl rozsáhlý odpis hodnoty investice do výrobce elektromobilů Rivian Automotive. Amazon se navíc potýká se zpomalováním růstu tržeb. Tržby společnosti se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o sedm procent na 116,4 mld. USD.
Němce čeká rozpočtový schodek
Letošní hospodaření Německa skončí s rozpočtovým schodkem nejméně 140 miliard eur. Podle informací agentury Bloomberg s tím počítá německý ministr financí Christian Lindner, který předložil vládě rozpočtový dodatek zohledňující následky ruské invaze na Ukrajinu. Německo dosud pro letošní rok počítalo s deficitem 99,7 mld. eur. Mimo rozpočet pak stojí zvláštní fond o objemu 100 mld. eur na modernizaci armády.
Zuckerberg otevře první kamenný obchod
Americká internetová společnost Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, otevře příští měsíc svůj první kamenný obchod. Zákazníci si v něm budou moci vyzkoušet a koupit zařízení pro virtuální realitu a další přístroje. Obchod s názvem Meta Store hodlá firma otevřít 9. května v Kalifornii.
Indie chce víc Tesly
Indie znovu vyzvala šéfa automobilky Tesla Elona Muska, aby jeho firma v Indii své elektromobily i vyráběla, nejenom prodávala auta vyrobená v továrně automobilky v Šanghaji. Argumentuje přitom prudkým nárůstem poptávky po ekologické dopravě, uvedla agentura Bloomberg. Indie byla loni z hlediska prodaných aut čtvrtým největším automobilovým trhem světa po Číně, Spojených státech a Japonsku.
ČEZ bude ve Francii chytat víc větru
Ředitel divize obnovitelných zdrojů a klasické energetiky skupiny ČEZ Jan Kalina v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že ČEZ plánuje letos postavit ve Francii větrné parky se souhrnným výkonem 27 MW. Výše investice by se měla pohybovat v řádu vyšších stovek milionů korun. Celkem by v dalších letech měl ČEZ postavit v zemi větrné parky o výkonu přibližně 200 MW.
Přijde Maďarsko o eurodotace?
Evropská komise formálně zahájila s Maďarskem řízení, v jehož rámci mu může také odebrat část dotací z rozpočtu Evropské unie kvůli porušování principů právního státu. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová. Unijní exekutiva totiž v Maďarsku zjistila prohřešky, které mohou ohrozit řádné rozdělování společných peněz. Komise tak vůbec poprvé sáhla k využití nového mechanismu chránícího unijní rozpočet před korupcí, střety zájmů či podvody.
I v Německu inflace trhá rekordy
Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu se v dubnu zvýšilo na 7,4 %, což je maximum od znovusjednocení Německa v roce 1990. V předběžné zprávě to oznámil německý statistický úřad Destatis. Důvodem růstu inflace jsou vysoké ceny energií a další hospodářské následky ruské invaze na Ukrajinu. V březnu míra inflace po prudkém zrychlení činila 7,3 %. Spolková vláda kvůli válce na Ukrajině v aktualizovaném výhledu na letošní rok počítá s inflací 6,1 %. Ještě v lednu přitom očekávala celoroční míru inflace 3,3 procenta.
Ekonomika USA překvapivě klesla
Americká ekonomika v 1. čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 1,4 %. V předběžné zprávě to oznámilo americké ministerstvo obchodu. Je to překvapivý výsledek a znamená to první pokles od roku 2020, kdy na ekonomiku nepříznivě dolehla pandemie. I tentokrát k propadu přispěly nové případy nákazy covidem-19. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil v ročním přepočtu o 6,9 %. Ministerstvo uvedlo, že se v 1. čtvrtletí snížil vývoz i například výdaje vlády. Zvýšil se naopak dovoz. V relativně dobré kondici jsou ale spotřebitelé, kteří v prvním čtvrtletí dál utráceli, stejně jako firmy.
Staropramen má na léto novou 12°
Česká pivní dvojka uvádí na trh novinku s názvem Staropramen 12. Reaguje tím nejen na dlouhodobě rostoucí oblibu dvanáctistupňových piv, ale také na mírný pokles prodejů v loňském roce. Novinka je od dubna postupně k dostání v obchodech i hospodách a restauracích. Uvedení na trh od května podpoří komunikační kampaň včetně nového televizního spotu. Pivovary Staropramen prodaly v loňském roce 3,13 mil. hektolitrů piva, o 1,8 % méně než v roce 2020.
Do Česka už míří první LNG
Společnost SPP uzavřela další smlouvu na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) v objemu 93 mil. m3. Tanker z amerického terminálu Corpus Christi v Texasu připluje na chorvatský ostrov Krk. Zakoupený objem plynu bude k dispozici již 1. května. SPP tímto kontraktem opět zvyšuje bezpečnost dodávek plynu na slovenský trh. Část z nakoupeného objemu LNG, přibližně 5 miliónů m3, obdrží dceřiná společnost SPP CZ, a.s., která je dodavatelem energií v České republice. Půjde tak o vůbec první fyzickou dodávku LNG pro český trh, kterou zajistí právě SPP.
A spousta dalších hospodářských výsledků za 1. čtvrtletí 2022:
Potěšily: Hyundai, Coca-Cola, PepsiCo, Primark (resp. mateřská AB Foods), UPS, General Electric, SAB Finance, Raytheon, Warner Bros. Discovery, Commerzbank, Mercedes Benz, Deutsche Bank, Harley Davidson, Kraft Heinz, Mastercard, Gazprom.
Zklamaly: Boeing, Volvo Cars, Huawei, Twitter, McDonalds.