Mohlo by vás také zajímat
Saúdové staví nový div světa, architektonický symbol nové éry
Libor Akrman 11. listopadu 2024Saúdská Arábie rozjíždí v Rijádu projekt New Murabba, který slibuje stát se jedním z největších stavebních počinů na světě. Jeho…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- ČLÁNEK
Musk ovládl Twitter i za peníze Katařanů. Vyvolal kritiku Bidena a ochránců lidských práv
Koupě Twitteru se Elonovi Muskovi prodražila, vydal za ní 44 miliard dolarů. Část peněz získal také od arabských investorů z Kataru. Svůj podíl si ve firmě ponechala i královská rodina ze Saúdské Arábie.
V neděli 20. listopadu začalo fotbalové mistrovství světa v Kataru. Prvně v arabské zemi a prvně v předvánočním termínu, aby se vůbec kvůli vysokým teplotám mohlo hrát. Katarský režim je kritizován za porušování lidských práv a proto dopadá kritika i na Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA), která šampionát pořádá.
Při této sportovní události roku se ale připomíná i to, že Elon Musk při koupi Twitteru za 44 miliard dolarů spoléhá také na peníze od katarských šejků. Svůj podíl má ve společnosti ze San Franciska i královská rodina ze Saúdské Arábie.
Oba režimy jsou kritizovány za porušování lidských práv a v případě Saúdů i za vraždy nepohodlných osob a odpůrců královské rodiny. Katarský státní investiční fond vstoupil do firmy v hodnotě 375 milionů dolarů, saúdskoarabský princ Al-Valíd bin Talál drží v Twitteru akcie za necelé dvě miliardy dolarů.
Obavy o americkou bezpečnost
I když se jedná pouze zlomek z celkové investice amerického miliardáře, ve Spojených státech zaznívají obavy. Může být ohrožena národní bezpečnost Ameriky, pokud do významné sociální sítě investují i arabské autoritativní režimy, varoval web časopisu Forbes. Pochyby vyjádřil rovněž americký prezident Joe Biden: „Myslím, že spolupráce nebo vazby Elona Muska s jinými zeměmi si zaslouží pozornost.“
Hromadný útěk z Twitteru |
Zaměstnanci sociální sítě hromadně opouštějí firmu poté, co jim nový majitel Elon Musk napsal, že budou muset pravidelně chodit do kanceláří a zvýšit pracovní nasazení. Nespokojencům nicméně nabídl tříměsíční odstupné, což využilo asi 1200 odborníků s tím, že nebudou mít problém najít uplatnění u konkurenčních firem. Podle bývalých manažerů Twitteru může být dokonce ohrožen celých chod technologické firmy, protože nebude mít dostatek zkušených lidí. Zatěžkávací zkouškou bude konání fotbalového šampionátu v Kataru, kdy se tradičně provoz na sociálních sítích výrazně zvyšuje. Z firmy už dříve Musk propustil zhruba polovinu zaměstnanců z celkových 7500 lidí. |
Samozřejmě, že se zakladatel firem Tesla nebo Space X setkal s kritikou z řad dalších demokratických politiků. Senátor Chris Murphy z výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech zdůraznil, že je třeba přezkoumat investice do „citlivých amerických firem“.
V případě Twitteru nejde ani tak o citlivé technologie, ale citlivé osobní údaje o milionech amerických občanů (v druhém čtvrtletí využívalo Twitter denně 240 milionů lidí, z toho 78 milionů Američanů). Už v roce 2019 americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřovalo dva bývalé zaměstnance Twitteru, kteří byli obviněni ze sdílení soukromých informací uživatelů sítě se saúdskoarabskou vládou.
Arabský zájem o americkou platformu
Zatímco princ Al-Valíd bin Talál už investoval do kalifornské firmy v minulosti prostřednictvím fondu Kingdom Holding Company (17 procent v ní drží i fond Public Investment Fund, který ovládá faktický vládce země princ Muhammad bin Salmán), nově do firmy vložil své prostředky i katarský státní fond Katarský investiční úřad (QIA), který spravuje aktiva ve výši 461 miliard dolarů a vlastní tak necelé jedno procento soukromě vlastněné firmy. I když je podíl zanedbatelný, i tak to může znamenat pro USA bezpečnostní riziko, tvrdí někteří ochránci lidských práv, pokud by došlo k zneužití informací soukromých uživatelů sítě.
Samotná firma Twitter už měla v minulosti problémy s ochranou osobních údajů. V květnu americké úřady udělily pokutu 150 milionů dolarů za shromažďování telefonních čísel a e-mailových adres uživatelů a jejich následné sdílení s inzerenty.
Sanjay Patnaik z think-tanku Brookings Institution se obává, že i malý majetkový podíl katarského režimu v sociální síti, kterou používají stovky milionů lidí, může představovat bezpečnostní riziko, pokud bude mít katarská vláda přístup k citlivým datům Američanů. Obává se, že vstup katarského fondu do Twitteru může mít i jiné cíle než čistě investiční. „Jedním z nich je pravděpodobně prosazovat svou vlastní propagandu,“ míní.
Podezřelé načasování
Upozornil i na podezřelé načasování těsně před konáním mistrovství světa, kam má přijet přes milion zahraničních fanoušků. „Je to významná investice a rozhodně jim zajistí místo u stolu,“ míní analytik Dan Ives z investiční firmy Wedbush Securities.
Demokratický senátor Murphy se obává, že Saúdská Arábie i Katar mohou majetkový podíl v Twitteru použít k omezení svobody slova jejich kritiků a oponentů režimu. Katar má totiž legislativní nástroje, které omezují svobodu projevu i v online prostředí. Za šíření takzvaných falešných zpráv nebo nevhodného obsahu na internetu hrozí až pět let vězení. V zemi, kde se nyní koná největší fotbalová akce roku, používá Twitter až 700 tisíc lidí.
Jak dodal Forbes, katarský fond QIA odmítl odpovědět na dotazy, proč si vybral investici zrovna do této americké sociální sítě, protože jinak investuje do jiných sektorů. Drží například téměř pětinový podíl v ruské společnosti Rosněfť nebo ve švýcarském obchodníkovi s komoditami Glencore, případně západních bankách, jako jsou Barclays a Credit Suisse.
Deník New York Times navíc upozornil na výzvu katarských pořadatelů šampionátu, že mají zahraniční fanoušci neprodleně hlásit „urážlivé nebo ponižující komentáře“ místním úřadům a případně je také zdokumentovat na své telefony. Výzva vyznívá i tak, že není vhodné, aby katarský režim kritizovali. Absolutní monarchii vládne emír Tamím bin Hamad Ál Thání.
FOTO: Z Ruska do Kataru
Katarský emír Tamím bin Hamad Ál Thání symbolicky přebírá fotbalovou štafetu v konání šampionátu z rukou šéfa FIFA Gianniho Infantina a Vladimira Putina v roce 2018.
Zdroj: kremlin.ru
Katar na poslední chvíli naštval fanoušky i sponzory tím, že dva dny před začátkem akce zakázal pití alkoholických nápojů na stadionech a v jejich okolí. Nejvíce je dotčen sponzor Anheuser-Busch InBev, který vlastní i americkou značku piva Budweiser. Dokonce zvažuje žalobu na FIFA kvůli porušení smlouvy.
Nanomanažer |
Manažerský styl Elona Muska se nedá zařadit do škatulek. Sám sebe nálepkuje označením nanomanažer s tím, že chce, aby v jeho firmách fungovalo vše podle něj. Nedělá formální obchodní plány a byznys modely. Upřednostňuje přístup k řešení problémů na místě s tolerancí k selháním. Často se rozhoduje impulzivně proti doporučení svých poradců. Se zaměstnanci komunikuje prostřednictvím hromadných e-mailů. Kritici jeho styl hodnotí jako absolutistický , případně nelidský. |
Jak bude fungovat Twitter během šampionátu v Kataru, který končí 18. prosince, bude testem, jak Musk dokáže vést sociální síť s globálním dopadem. Kombinace odporu zaměstnanců a jejich hromadných odchodů společně s katarským šampionátem vytváří potenciální výbušnou směs, dodal analytik Ives.
Ukáže se, jakým způsobem dokáže firma pod novým vedením moderovat obsah na síti (Musk například po hlasování uživatelů obnovil účet Donaldu Trumpovi, ten ale aktivní účast na Twitteru odmítl).
Z pohledu investorů jsou zatím kroky excentrického manažera zklamáním. Ives odhadl, že současná tržní hodnota firmy se pohybuje mezi 15 až 20 miliardami dolarů, což je o 60 procent méně, než byla kupní suma 44 miliard dolarů.