Trhy prožívají těžké chvíle. Po oznámení bezprecedentního navýšení amerických dovozních cel na všech frontách se USA (pokud se nic dramatického nezmění) vrátí v nejbližší době zpátky na konec 19. století.
Vážená průměrná cla na dovoz dosáhnou 24 procent, přičemž ještě před rokem byla v okolí 2 procent. Americký akciový index S&P 500 v reakci na to ztratil během dvou dnů skoro 10 procent. Nikde však bohužel není psáno, že to musí být konec…
Pravděpodobnost recese stoupá
Přímé obchodní dopady cel (skrze nižší poptávku) začnou být v globální ekonomice cítit pravděpodobně okamžitě. A ta sekundární skrze útlum investičních projektů hned v těsném závěsu. Vše přichází ve chvíli, kdy globální oživení v Evropě i v USA vypadá spíše křehce.
I když recese není v tuto chvíli naším základním scénářem, její pravděpodobnost v USA i v eurozóně při stávajících celních opatřeních a možných proti-opatřeních výrazně roste.
A pokud by měly hlavní globální ekonomiky zažít recesi spojenou s výjimečnou dávkou nejistoty, jsou současné poklesy globálních akciových trhů nedostatečné. Průměrný pokles indexu S&P 500 u poválečných recesí se pohyboval okolo 25 procent od svého vrcholu.
To by implikovalo dalších zhruba 10 procent dolů z pátečních zavíracích hodnot. Mimořádnost šoku do globálního obchodu však rozhodně nevylučuje extrémnější historické scénáře poklesu o 35 procent z vrcholu. Tedy dalších více než 20 procent (dobře představitelné při poklesu zisků o 10 procent a návratu PE na 10letý průměr).
Malování čerta na zeď?
Rozhodně nechceme malovat “čerta na zeď”. Přímý pokles obchodu (vyvolaný představenými opatřeními) by totiž sám o sobě tak výrazný šok nevyvolal. Může ho však přinést doprovodná nejistota.
Vidina nekončící eskalace obchodního napětí může podnikům po celém světě zcela “svazovat ruce” a vést k odkladu veškerých investic do “budoucna”. Podobný “stop stav” jsme viděli v průběhu velké finanční krize po pádu investiční banky Lehman Brothers. V tuto chvíli se globální finanční systém naštěstí nachází v dobré kondici.
Původ všech problémů je překvapivě v jedné velké “hospodářsko-politické chybě” Donalda Trumpa. A návrat důvěry proto bude záležet čistě na tom, zda se podaří americkou administrativu přimět tlakem zvenčí a zevnitř původní kroky postupem času zmírnit…
Tento týden budeme v tomto kontextu sledovat primárně tlak amerického byznysu a vybraných zástupců republikánské strany na Donalda Trumpa před tím, než zvýšená reciproční cla vstoupí v platnost (středa 9.4.).
A v Evropě bude současně velmi kritické vnímat pondělní jednání EU 27 o odvetných opatřeních. I o nich se pak pravděpodobně bude hlasovat ve středu…