Mohlo by vás také zajímat
Nejdřív covid, pak válka na Ukrajině a teď další nečekaný ekonomický šok: Trump
Dominik Rusinko 1. dubna 2025Dva a půl měsíce působení Donalda Trumpa jako prezidenta USA se projevuje v globální ekonomice a na finančních trzích především…
Miliony eur pro Flowpay; Němci odbrzdili dluhovou brzdu a české banky mohou být za rok 2024 spokojeny aneb souhrn ekonomických událostí 12. týdne 2025
Libor Akrman 22. března 2025Historicky největší akvizice Alphabetu míří do kyberbezpečnosti; Evropa odložila odvetná cla; primát pro letouny Primoco UAV; hudební průmysl roste; Kellnerová…
Fed oddálil snížení sazeb, zaměří se na snížení napětí na peněžním trhu
Jan Čermák 20. března 2025Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Předseda Fedu Jerome Powell…
Nákupy českých miliardářů, stopka rychlovlakům i dusící se ekonomika aneb souhrn událostí 6. týdne
Hned dva čeští miliardáři se tento týden dohodli na velkých obchodech. Skupina KKCG Karla Komárka koupí většinové podíly ve dvojici firem spadajících do českého IT holdingu Cleverlance a Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského zase šlape do italských obnovitelných zdrojů. I šéf automobilky Tesla Elon Musk nakupoval. Konkrétně společnost Maxwell Technologies, která podniká v oblasti bateriových technologií. Ze světa české ekonomiky se ale šířily méně pozitivní zprávy. Růst HDP i mezd zpomaluje a nezaměstnanost roste. Aspoň že ČNB nezvýšila úrokové sazby.

Třetí nejbohatší Čech Karel Komárek vstupuje s KKCG do české vývojářské společnosti Cleverlance. Foto: KKCG
Milé čtenářky, milí čtenáři,
že se do nás ta zima letos ale opřela? Nejdříve „přívaly“ sněhu, pak zase mráz. Kdybych sám o týden dříve na severu Evropy ve finském Laponsku nezažil, že během dvou dnů připadlo skoro čtyřicet centimetrů sněhu, a neputoval v mrazu větším než –35 °C, tak bych si snad myslel, že se Česko stává zimním královstvím. (Pomineme tedy ten polární vír – tzv. vortex, který srazil teploty v USA na arktickou úroveň.) Nevím, jak snášíte zimu vy, ale já si to užívám, sníh a mráz k tomuto období prostě patří. I když chápu, že teplomilci trpí. A horko začíná být i v Británii s tím, jak se přibližuje varianta neřízeného brexitu. Pojďme se mrknout, zda není horko i v byznysu.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Dlouhé debatování ČNB. Půl hodiny navíc na únorovém zasedání potřebovali centrální bankéři k potvrzení stávajících úrokových sazeb. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstává na 1,75 %. V nové prognóze pak ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 % a pro příští rok na 3 %. Zároveň banka v nové prognóze očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,00 Kč/euro a příští rok posílí na průměrných 24,20 Kč/euro.
VÍCE V KOMENTÁŘI: Bouřlivé jednání ČNB. Nakonec převážil strach z vývoje v zahraničí a sazby se nemění
Jasné NE na adresu Siemensu. Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom, fúze by podle ní ohrozila trh v oblasti železniční signalizační techniky a vysokorychlostních vlaků. Oznámila to komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Komisi neuspokojily ústupky ani změny, které ve snaze postoj EK změnit obě firmy nabídly.

V Česku jezdí vlaky Railjet od Siemensu a Pendolino od Alstomu. Zdroj: České dráhy
Boeing chce jít do nadzvuku. Největší výrobce letadel na světě významně investoval do firmy, která vyvíjí nadzvukový obchodní letoun. Detaily transakce Boeing ani firma Aerion, sídlící v americkém státě Nevada, nezveřejnily. Boeing doufá, že mu moderní špičková letadla umožní zkrátit dobu letu. Vyvíjený typ Aerion AS2 uletí až 1 000 mil (1 609 km) za hodinu, a je tak až o 70 % rychlejší než konvenční obchodní letadla.
VÍCE K TÉMATU: Boeing zbrojí na souboj s Airbusem. Posilou bude brazilský Embraer i nadzvukový Aerion
Čeká se na sezonní práce. Nezaměstnanost v Česku dál roste, v lednu stoupla na 3,3 % z prosincových 3,1 %. Bez práce bylo 245 057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997, oznámil Úřad práce ČR. Analytici očekávali o desetinu procentního bodu nižší růst. Loni v lednu činila nezaměstnanost 3,9 %.
Graf: Meziměsíční vývoj nezaměstnanosti v Česku za posledních 12 měsíců
(v procentech)
Zdroj: Tradingeconomics.com, MPSV
Musk nakupuje za akcie Tesly. Americký výrobce elektromobilů Tesla se dohodl na převzetí společnosti Maxwell Technologies, která působí v oblasti bateriových technologií. Za Maxwell zaplatí šéf automobilky Elon Musk 218 milionů dolarů (asi pět miliard korun) v akciích Tesly. Transakce automobilce pomůže k prodloužení výdrže autobaterií v době, kdy Tesla pracuje na zvyšování produkce svého klíčového vozu Model 3.
Komárek šlape do IT. Skupina KKCG jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka se ve dohodla na koupi většinových podílů ve dvojici firem spadajících do českého IT holdingu Cleverlance. Komárek má ovládnout společnost Cleverlance Enterprise Solutions (Cleverlance ES) a její sesterský podnik AEC, a to za neupřesněnou sumu. Ta podle odhadu Hospodářských novin dosáhne řádu stovek milionů korun. Po získání obou firem, které musí ještě potvrdit antimonopolní úřad, se IT byznys skupiny KKCG zvětší zhruba o polovinu. Jeho konsolidovaný obrat tak dosáhne bezmála pěti miliard korun.
Superhrubá mzda: neverending story. Zrušení superhrubé mzdy vláda odsunula na rok 2021. Chystá ale výraznější snížení daní, než s jakým ve spojení s koncem superhrubé mzdy původně počítala. Lidé by mohli nakonec státu platit méně než 19 % z hrubého příjmu, řekla České televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh hodlá spojit s reformou veřejného zdravotního pojištění. Část opozice ale tvrdí, že to bude znamenat větší výpadek ve státním rozpočtu.

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš. Zdroj: ČTK
Tahanice kolem Huaweie. Evropská komise podle agentury Reuters údajně uvažuje o zákazu využívání zařízení od čínské společnosti Huawei pro stavbu telekomunikačních sítí páté generace (5G). Důvodem by měla být bezpečnostní rizika, která se aktuálně prozkoumávají. Huawei se podobným nařčením brání. Podle Deníku N i v Česku, kde je připravena se kvůli varování úřadu NÚKIB bránit u soudů také prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Deník uvádí, že napsala v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi, aby bylo varování zrušeno nebo upraveno.
Hudba Spotify už konečně „vydělává“. Největší služba na streamování hudby na světě Spotify vykázala první čtvrtletní provozní zisk od svého vzniku v roce 2008. Ve čtvrtém kvartálu loňského roku činil 94 milionů eur, analytici přitom předpovídali 16milionovou ztrátu. Investory nicméně švédská firma zklamala oznámením, že očekává ztrátový letošní rok, když počítá se ztrátou mezi 200 až 360 miliony eur a s růstem tržeb mezi 21 a 29 %. Celkový počet jejích uživatelů, včetně servisu podporovaného reklamami, se v roce 2018 zvýšil na 207 milionů, z toho 96 milionů platících.
Historické kořeny. Český průmysl se podle ČSÚ řadí na 12. místo žebříčku členských zemí EU s dvouprocentním podílem na její celkové produkci. Průmyslová výroba loni v Česku meziročně stoupla o 3 %. Rostla pátým rokem po sobě, ale pomaleji než o rok dřív. Přesto tempo růstu zůstalo nad evropským průměrem. „Česko lze tradičně označit za jednu z nejprůmyslovějších zemí Evropy, což má své historické kořeny. Více než polovina naší průmyslové produkce míří na export,“ uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu ČSÚ Radek Matějka.
Křetínský zase nakupoval. Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupil prostřednictvím své dceřiné společnosti EP New Energy Italia (EPNEI) italskou elektrárnu Fusine. Jde o další z investic holdingu do odvětví biomasy. Uvedl to mluvčí EPH Daniel Častvaj. Elektrárna podle něj má instalovaný výkon 7 megawattů (MW), nachází se v Lombardii v severozápadní Itálii. Cenu nebyla zveřejněna.

Daniel Křetínský šlape do obnovitelných zdrojů. Zdroj: Isifa.com
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Energetiku čeká zásadní proměna. Bude podobná revolučnímu nástupu internetu
Růst mezd zpomalil. Mzdy na českém trhu práce ve druhém pololetí roku 2018 navzdory kritickému nedostatku zaměstnanců začaly zpomalovat růst. Tento vývoj bude pokračovat i letos, vyplývá to z průzkumu personálně-poradenské společnosti Hays. Tento trend byl zaznamenán i ve vysoce exponovaných oborech, jako jsou informační technologie. „Mzdy napříč odvětvími rostly zejména v posledních dvou letech významně. Některé sektory reagovaly na změny na trhu později, a proto lze další navyšování očekávat i v průběhu roku 2019. Na druhou stranu, některé obory již pokračující růst mezd nepodporují, dokonce omezují, jejich současná výše se přiblížila maximu,“ uvedl ředitel Hays pro Česko a Rumunsko Ladislav Kučera.
Twitter hlasitě zašvitořil. Americká internetová společnost Twitter ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 255 milionů dolarů (5,77 miliardy korun) z 91 milionů před rokem. Příjmy firmě vzrostly na 909 milionů z 732 milionů dolarů a zásadně překonaly očekávání. Hospodářským výsledkům pomohly především příjmy z videoreklamy. Počet aktivních měsíčních uživatelů ale sociální síti ale klesl.
Stále horší výhledy. Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta z říjnových 2,9 procenta. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky a nejistota kolem ekonomického vývoje v zahraničí. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky o 2,5 procenta.
V područí mocných. Demokracie ve světě je v úpadku, tvrdí americká nevládní organizace Freedom House. Úroveň svobody podle tvůrců reportu už třináctým rokem v řadě celosvětově klesá. Problémem Evropy jsou pak političtí lídři, kteří podrývají autoritu institucí na ochranu právního státu. Zpráva nelichotivě zmiňuje i českého premiéra Andreje Babiše a jeho vztah k médiím.

Andrej Babiš v roli kamelota deníku 5plus2. Zdroj: web politického hnutí ANO
Dopady Trumpovy politiky. Německému koncernu Daimler ve 4. čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 49 procent na 1,64 miliardy eur. Mohou za to dopady obchodních sporů mezi USA a Čínou a také náklady na vývoj elektromobilů a samořízených vozů. Daimler se podobně jako další automobilky potýká s dopady přísnějších pravidel pro testování emisí a se zpřísněním regulace u naftových vozů. Tyto faktory poznamenaly především hospodaření divize Mercedes-Benz, kde klesla rentabilita tržeb. Prodej osobních vozů Mercedes-Benz sice v závěrečném čtvrtletí vzrostl o čtyři procenta, ale vyšší cla na automobily vyvážené z USA do Číny a problémy s odbytem měly dopad na ceny.
Pryč se špatnými úvěry. Moneta Money Bank vykázala za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč, což představuje meziroční růst o 7,1 %. Zisk byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Prodejem nevýkonných úvěrů v nominální hodnotě 5,3 miliardy Kč loni MONETA vygenerovala zisk 1,092 miliardy Kč. Vedení banky plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.
Rodina – základ ekonomiky. Spotřeba domácností byla loni hlavním tahounem české ekonomiky, shodují se analytici. K růstu nákupů v obchodech podle nich přispívá především vysoká spotřebitelská důvěra podporovaná rekordní zaměstnaností a solidním růstem mezd. Tržby v maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 procenta, rostly tak pátý rok za sebou. V letošním roce podle analytiků tempo růstu poleví, ale i nadále zůstane na velmi silné úrovni.
Když bouchne irská pojistka. Americký technologický gigant Apple se dohodl s francouzskými úřady na doplacení daně za minulých deset let. Podle francouzských médií doplatí firma na daních 500 milionů eur. Úřadům ve Francii se nelíbilo, že prodeje Applu v Evropě prudce rostly, ale výrobce ikonických iPhonů převáděl zisky do Irska, kde jsou daně výrazně nižší. Francie letos zavádí vlastní daň týkající se velkých internetových a technologických firem, jako Google a Apple.
Konec spekulacím s Ivankou Trump? Americký prezident Donald Trump chce do čela Světové banky (SB) navrhnout vysokého úředníka ministerstva zahraničí USA Davida Malpasse. Informoval o tom server Politico s odvoláním na informované zdroje, podle kterých již Trumpova vláda o výběru informovala akcionáře SB. Mluvčí Bílého domu a ministerstva financí se ke zprávě odmítli vyjádřit. V médiích se dříve objevily spekulace, že by úřad mohla řídit i Trumpova dcera Ivanka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dcera Donalda Trumpa do čela Světové banky? Jakou instituci by vlastně dostala pod palec?
První bankovní vlaštovky. Fio banka a Air Bank vykoply výsledkovou sezonu na poli domácích bank. Pro obě byl rok 2018 úspěšný. Oběma čistý zisk narostl meziročně skoro o 140 procent, a obě tak poprvé ve své historii vydělaly přes miliardu korun. Air Bank nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vykázala v roce 2018 čistý zisk 1,4 miliardy korun, Fio bance stoupl zisk na 1,013 miliardy. Fio banka už šestý rok v řadě získala přes sto tisíc nových klientů a s 900 tisíci klienty je podle tohoto parametru už pátou největší bankou v Česku. Air bank má přes 670 tisíc klientů.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Zoot nás nepřekvapil. Padat budou i další dluhopisové firmy
Čínská ekonomická lokomotiva zpomaluje. Dochází jí pára?
Roboti už jdou do Česka. Baví zákazníky, dělají pohovory nebo fungují jako recepční
Výprodej akcií matky Googlu. Zisk i tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google, překonaly v loňském čtvrtém čtvrtletí očekávání analytiků. Firma hospodařila s čistým ziskem 8,95 miliardy dolarů (asi 200 miliard Kč) po ztrátě 3,02 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Firma těžila ze silného zájmu o reklamu na svém vyhledávači Google a internetovém portálu pro sdílení videí YouTube během vánoční nákupní sezony, napsala agentura Reuters. Investory nicméně znepokojil výrazný nárůst nákladů, což vedlo k poklesu ceny akcií podniku.
Kofola prodá polský Hoop. Společnost Kofola ČeskoSlovensko prodá polského výrobce nápojů Hoop Polska firmě ZMB Capital. Součástí prodeje je výrobní závod v Kutnu. Cena transakce je minimálně 13 milionů eur, tedy zhruba 334 milionů Kč. Transakci musí ještě schválit valná hromada Kofoly a polský antimonopolní úřad. Získat souhlas úřadu by však neměl být problém, výrobce polských minerálních vod Ustronianka totiž nepatří mezi vedoucí firmy na trhu.
Ryanair padl ze zisku do ztráty. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala ve třetím čtvrtletí svého finančního roku čistou ztrátu téměř 20 milionů eur, o rok dříve ještě vytvořila zisk skoro 106 milionů eur. V posledních třech měsících firma tratila především na cenách letenek, které je nucena snižovat kvůli tlaku konkurence. Před 14 dny podnik už podruhé za tři měsíce snížil celoroční odhad zisku a tento týden firma nevyloučila, že by zisk mohl být ještě nižší.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – švédské drama Goliáš, česká komedie režiséra Jiřího Mádla Na střeše, historické životopisné drama Marie, královna skotská, americký horor Potomek a animovaný rodinný film LEGO® příběh 2.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.