Poslední týdny na Wall Street probíhají v nervózním duchu. Investoři v návaznosti na růst dluhopisových výnosů a poměrně rychlé utahování měnové politiky dostali nejen americké akcie pod prodejní tlak. Situace do jisté míry připomíná jarní výprodeje na trzích, kdy akcie během přibližně týdne propadly až o deset procent. Následně však poměrně rychle své ztráty korigovaly.
Investoři mají nyní obavy mimo jiné i z dopadů mezinárodní politiky Donalda Trumpa, který rozpoutal obchodní válku s Čínou. Podle něj však může za vysokou volatilitu centrální banka. Situaci Trump dokonce komentoval slovy: „Myslím, že Fed se zbláznil.“
Kromě toho jsou namístě obavy i kvůli poměrně vysokým dluhopisovým výnosům. Desetiletý dluhopis USA se svým výnosem do splatnosti osciluje okolo hladiny 3,2 procenta a stává se tak už poměrně reálným konkurentem akcií.
Kratší splatnosti navíc nepřináší výnosy o mnoho nižší, americké státní dluhopisy tak už začínají být poměrně atraktivní pro defenzivnější investory. Také se dá očekávat pokračující nárůst jejich výnosů kvůli Fedu, který bude nadále brzdit na velkou rychlost rozjetou americkou ekonomiku postupným zvyšováním úrokových sazeb.
Do toho se navíc přidává probíhající výsledková sezona, v jejímž průběhu je kolísavost akciového trhu tradičně nadprůměrná. Klidné vody čeří i dění okolo plánovaného schodkového rozpočtu v Itálii, které přináší nervozitu zejména na evropské burzovní parkety.
Nejistota se zrcadlí v indexu VIX
Mezi finančníky je tak patrná zvýšená nervozita, o čemž svědčí i nárůst indexu VIX, který je považován za barometr strachu a nejistoty investorů. Jedná se o měřítko očekávané volatility, která se počítá v tomto případě z cen měsíčních opcí na index S&P 500. Pokud jsou opční prémie vysoké, investoři očekávají vyšší pohyby na trzích, a tím pádem je vyšší i hodnota indexu VIX.
Ten tradičně roste v dobách, kdy akciové indexy ztrácejí, naopak při stagnaci či pozvolném růstu akcií dosahuje ukazatel VIX zpravidla nejnižších úrovní. Oproti akciovému trhu je však tento index daleko kolísavější a dokáže i během několika dní vyrůst o více než sto procent.
Díky tomu představuje pro řadu intradenních obchodníků příležitost ke spekulacím na jeho pohyby. Index VIX sice nejde obchodovat přímo, existuje však řada nástrojů, které jsou na jeho vývoj navázány.
Graf: Vývoj ukazatele VIX od začátku roku 2017 do současnosti
O čem ukazatel VIX vypovídá?
Pro většinu investorů však jeho kouzlo spočívá v tom, že z něj lze vyčíst očekávání trhu ohledně volatility indexu S&P 500 pro budoucí období. Konkrétně například denní očekávaný pohyb největšího amerického akciového indexu zjistíme tak, že vydělíme index VIX číslem 16 (nebo ještě přesněji odmocninou z počtu obchodních dní v daném roce).
Ukazatel lze vykládat rovněž tak, že s přesností jedné směrodatné odchylky stanovuje pásmo relativní změny indexu S&P 500 v horizontu jednoho roku. Pokud je tedy hodnota indexu VIX například 20, vypovídá to o tom, že s pravděpodobností 68 % by index S&P 500 neměl podle očekávání trhu v příštích 12 měsících poklesnout o více než 20 % a zároveň by neměl ani posílit o více než 20 %.
Ticho před bouří?
Pro zajímavost, v dobách největší paniky na trzích v říjnu 2008 atakoval VIX hodnotu 90 bodů. To jsou však již skutečně extrémní úrovně, ke kterým jsme se v posledních letech ani zdaleka nepřiblížili. Naopak. Minulý rok byl (co se týče volatility) extrémně mírný, když se VIX dostal často až pod deset bodů.
Na podobně nízké úrovně se podíval naposledy právě před hypoteční krizí z roku 2008. Nezbývá tedy nic jiného než se nechat překvapit, zda se naplní staré námořnické přísloví hovořící o tom, že největší klid přichází před bouří. V případě minulé krize se to totiž jednoznačně potvrdilo.
Bohužel i k nám se blíží recese. Kvůli spomalování eurozóny. Deutche Bank má obrovské problémy a je na pokraji krachu.
http://www.epshark.cz/clanek/782/problemy-deutsche-bank-vzbuzuji-obavy-ohledne-budoucnosti-eurozony
pravdivý článek!!!
Další zajímavé čtení ohledně financí apod., např. „Co nesmíme vědět“ a „Ruce pryč od této knihy“ Doporučuji také