Australská dynastie chovající dobytek prodala největší pozemky na světě za téměř 7,5 miliardy korun. Vlastnila je přitom více než 100 let. Novým vlastníkem bude australsko-čínské konsorcium.
Cesta přes rozsáhlé pozemky, které v Austrálii změnily majitele, by trvala týden, než byste si je prohlédli. A to byste museli letět letadlem.
Po více než roce tak končí prodejní anabáze, když kupující zaplatí 386,5 milionu australských dolarů (téměř 7,5 mld. Kč). Úspěšným kupcem se stala důlní magnátka Gina Rinehartová s pomocí čínského kapitálu.
Obří pozemky
Pro bližší představu předmětu transakce – celková prodávaná půda má v úhrnu výměr přes 100 tisíc kilometrů čtverečních, přičemž australsko-čínskému konsorciu Australian Outback Beef (AOB) připadne zhruba 77 tisíc kilometrů čtverečních. Pro srovnání – Česká republika má rozlohu 79 tisíc kilometrů čtverečních.
MAPA: Co prodává rodina Sidneyho Kidmana
Schéma: Přehled největších pozemků na světě v soukromých rukou v Austrálii, které vlastnila rodina Sidneyho Kidmana. Zdroj: clien.net
Součástí prodávané půdy byl i pozemek s největší chovnou stanicí na světě Anna Creek, jehož výměra představuje bezmála čtvrtinu té celkové.
Nicméně tento pozemek Rinehartová a spol. nezískala, nově bude patřit rodinné farmě Williams Cattle. Důvodem je, že na této části pozemku se nachází vojenská raketová střelnice, a tudíž ho Australané chtěli v rámci národních zájmů „uchránit“ v domácích rukou.
Australsko-čínské spojenectví
O pozemky v australském vnitrozemí se ucházelo zhruba 30 zájemců. Byly mezi nimi jak další farmářské rodiny, lokální i zahraniční investoři, masokombináty, tak i globální penzijní fondy.
Prodej zároveň provázely obavy veřejnosti i zástupců státní správy, aby půda neskončila pouze v rukou zahraničních vlastníků.
O pozemky v australském vnitrozemí se ucházelo zhruba 30 zájemců.
Místní zákonodárci dokonce volali po tom, aby byl zakázán prodej půdy takového rozsahu cizím zemím, nebo zahraničním firmám se státním podílem v nich – čímž měli na mysli hlavně Čínu.
Prodej v mezích národních zájmů
Konečný prodej však “dopadl” v mezích zákona v pořádku, když ho dokonce posvětil australský ministr financí Scott Morrison.
Rinehartová totiž bude v AOB prostřednictvím své firmy Hancock Beef vlastnit 67 procent a zbytek podílu bude v rukou čínské společnosti Shanghai CRED Real Estate, za níž stojí čínský developer Gui Goujie.
„Rozhodl jsem, že akvizice pozemků Kidmanových neohrožuje národní zájmy. Austrálie naopak vítá takové zahraniční investice, které s národními zájmy korespondují,“ prohlásil Morrison.
Současný honák dobytka v Austrálii už nezahání stádo do ohrady na koni, ale na čtyřkolce. Zdroj: iStockphoto
Konsorcium AOB se navíc zavázalo, že rozšíří velikost stád, která nyní čítají zhruba 185 tisíc kusů, o dalších 20 tisíc kusů. Celkové investice do projektu by měly činit 19 milionů dolarů a vytvoří dalších 35 pracovních míst.
Dědictví Dobytčího krále
Vlastníkem jednoho z největších pozemků na světě v soukromých rukou, který zahrnuje řadu dobytčích rančů, byla australská rodina Kidmanových, které půda patřila po pět generací.
Unikátní kolekci deseti obrovských pozemků ve vnitrozemí Austrálie v dnešním státu Queensland začal hromadit legendární australský rančer sir Sidney Kidman před více než 100 lety.
Pěstování skotu mu dokonce vyneslo přezdívku „Dobytčí král“ (The Cattle King).
Jeho začátky však tak skvělé nebyly, Kidman vyšel z velmi chudých poměrů. V roce 1870 v pouhých 13 letech utekl z domova s trochou peněz a poloslepým koněm. Zpočátku se živil na rančích jako honák a jezdec na býcích a postupně nashromáždil jmění. Od té doby začal skupovat pozemky a dobytek v australském vnitrozemí.
Společnost Kidman Co založil v roce 1899. Během následujících 60 let nashromáždil rozsáhlé pozemky i velmi početná stáda dobytka. Za to byl v roce 1921 povýšen do šlechtického stavu, bylo mu 64 let.
Díky svému impériu propojených pozemků mohl Kidman chovat dobytek, který zároveň postupně vykrmoval a přesouval ze Západní Austrálie na pobřeží do Nového Jižního Walesu, kde ho se ziskem prodával.
Když „Dobytčí král“ v roce 1935 zemřel ve věku 78 let, bylo v držení jeho rodiny 68 rančů na více než 260 tisících km čtverečních půdy, na nichž choval přes 200 tisíc kusů skotu a 250 tisíc ovcí. A pozemek zasahoval do čtyř australských teritorií: Jižní Austrálie, Queenslandu, Severního teritoria a Západní Austrálie.