V červnu minulého roku vládní výbor pro jadernou energetiku ústy tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky pravil, že nejpozději na jaře 2018 vláda vybere finální variantu financování nových jaderných zdrojů. (mimochodem psali jsme tom zde).
Byli jsme deset měsíců opravdu napnutí, jak to dopadne. A máme zde jaro 2018. Stálý vládní výbor pro jadernou energetiku se před Velikonocemi opět sešel a… Nevybral nic.
Trio variant
Ovšem pozor, tým expertů ze všech ministerstev pojmenoval celé tři varianty možného řešení. Slyšte!
- První z nich je ta, že polostátní ČEZ postaví nový blok za své peníze.
- Druhá, že vznikne společnost, kterou bude vlastnit ČEZ.
- A konečně třetí, podle které státem vlastněná společnost odkoupí zatím blíže nespecifikované majetky od ČEZu.
Tvorba finančního modelu, který souvisí s investorským, ale bez kterého není možné spustit samotný tendr, je ještě před námi, upozorňuje výbor. Správně, hlavně se neukvapit.
Jehla v kupce sena? Pro Čechy určitě
Je opravdu v nalezení řešení financování taková svízel? Finové ho s pomocí privátní firmy vyřešili (a to hned dvakrát), Maďaři, aby mohli stavět, nalezli řešení ve vládní smlouvě s Ruskem (bez vládního týmu “odborníků”), Britové to vyřešili tržně (a rychle), Francouzi vše zvládli pomocí státní firmy. Dokonce i Turci našli řešení.
Tedy všechny tyto země měly stejný problém jako my, hledaly řešení a každá z nich jej našla. Rychle. Bez výboru.
Češi oproti tomu na každém z těchto řešení hledají problém. Už deset let. Velmi úspěšně a hlavně draze – temelínský tendr se stal jen dírou na vyhození několika miliard korun, aby se posléze zrušil.
Že by Češi nikdy žádný jaderný reaktor nestavěli, nefinancovali ani neprovozovali?
Kdy jindy, než teď?
Zažíváme dnes v Česku období největšího ekonomického růstu v historii (HDP v posledním čtvrtletí 2017 po zpřesnění rostl o 5,5 procenta, za celý rok to bylo +4,6 procenta) a nejnižších úrokových měr (před rokem reálně nula).
Ekonom by řekl: kdy jindy investovat do infrastruktury, když než teď? Místo toho ale vláda dotuje slevy na jízdenky studentům a důchodcům… Naozaj múdré.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
ČEZ versus zbytek světa aneb jak si firma stojí v jaderné energetice
Co se Česku vyplatí víc? Nové jaderné bloky, nebo obnovitelné zdroje?
Propřemýšlí se Česko k novému jadernému reaktoru? Těžko
Ale teď vážně. Jak by asi s takovým přístupem pak vypadala nová jaderná elektrárna? Skutečně chceme, aby tato vláda opravdu stavěla jaderné reaktory?
Doprava: „vzor marnosti“
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Vláda – vezměme si příklad nějakého investičního ministerstva. Třeba dopravy, kde ministr Dan Ťok není půl roku schopen odstranit billboardy od silnic.
Nebo, kde nám stejný ministr pět let maže med kolem pusy, že budeme mít nové dálnice, a místo toho stále rozkopává jedinou, dokola opravovanou dálnici D1? Aby nás letos ujistil, že ji ještě rozkopávat několik let bude (Alespoň víme, na co platíme dálniční známku).
Co na tom, že Polsko mezitím postavilo stovky kilometrů nových nerozpadajících se dálnic. Bez známky…
Díky za každý dobrý výbor
Ano, stejně jako v případě polských dálnic, také u výstavby jaderných bloků se lze podívat za hranice, jakým způsobem je možné nacházet řešení a nevytvářet problémy.
Než se toto naučíme, možná nakonec můžeme být vděční za “výbor pro nekonečný jaderný výběr”.
Plyne mě, že: 1) pisálek nemá rád české silnice, 2) má rád Poláky, Maďary, Finy, Francouze, Brity a Turky, 3) dělá si srandu ze Slováků ve vládě, 4) ten „Výbor“ je ideální zašívárna pro pádla-nemakačenka; taky jaký esa by tam asi tak za ty prachy šly, že?
Škoda je dnes v ČR asi jediný jaderník, který si vidí dal než na vlastní nos. Pamatuji si ho v roce 2008 v CEZ, kde navrhoval převzít od Slovenska vinou EU nucene odstavovane ale bezpečne a dobre 2 reaktory V1 v Jaslovskych Bohunicích. A ty provozovat z ČR jako výzkumné reaktory, samozrejme s připojením k síti. Technicky ředitel na nej koukal, jak ukazoval, ze by se dalo vydělat circa 5 miliard Kč ročně. Ale Romanuv CEZ a Topolánek na to byli moc velcí poserove. Asi jako členové tohoto “výboru”.