Český rozpočet láme nové rekordy. Za první čtyři měsíce deficit narostl na rekordních 192 miliard korun (ze 125 miliard v březnu), „pochlubilo“ se před pár dny Ministerstvo financí.
Zatímco na počátku roku vypadal plán ministryně Schillerové počítající s deficitem 500 miliard korun jako přehnaně pesimistický a již tradičně vytvořený s velkou rezervou, po čtyřech měsících je vše jinak.
Třetina roku je za námi, a pokud se něco zásadního nezmění, můžeme být za deficit okolo půl bilionu korun ještě rádi.
GRAF: Vývoj salda státního rozpočtu za leden až duben
V letech 2009 až 2020, v mld. Kč
Zdroj dat: MF ČR
Konsolidace chybí
Je třeba si ale uvědomit, že rekordní schodek v roce 2021 sám o sobě zatím není pro investory a trhy velkým problémem.
Co Česku „vzkázala“ Moody’s |
Ratingová agentura Moody’s mimo jiné upozornila, že formulace strategie ke snížení rozpočtových deficitů a ke stabilizaci či snížení vládního zadlužení bude klíčová pro budoucí vývoj hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky.
|
Potíž mají tyto subjekty, podobně jako ratingová agentura Moody’s, s tím, že daňový balíček zadělal na vysoké deficity i po skončení pandemie covidu-19. Absence jakýchkoliv smysluplných dlouhodobějších plánů je rozhodně větším trnem v oku než aktuální rekordní deficit.
Zatím s námi mají investoři a ratingové agentury díky celkově nízkému zadlužení trpělivost a vyčkávají na to, co vymyslí nová vláda po podzimních volbách.
Nejde přitom o to veřejné finance skokově vyrovnat, to by pro ekonomiku i samotný rozpočet bylo kontraproduktivní. Jde o to, jak se do roku 2024 rozumně zbavit strukturálního schodku tak, aby šrámy na ekonomickém výkonu byly co nejmenší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tři poznámky k nové – místy nekonkrétní – ekonomické prognóze ministryně Schillerové
Cesta k normálu: promoříme se a proočkujeme. A pak snad už zavedeme chytrou karanténu
Německý ekonomický „vlak“ nám ujede. U nás začíná tvrdý lockdown, u sousedů otvírají kadeřnictví a ZOO
Opačný problém u Němců
Podobnou debatu dozajista povede sousední Německo, které má opačný problém. Patří tradičně k nejvíce rozpočtově konzervativním zemím a současný postpandemický plán na snižování veřejných deficitů je řadou ekonomů považován za příliš rychlý.
GRAF: Vývoj německého rozpočtu ve vztahu k HDP
Od roku 2015 do roku 2025 (období 2020 až 2025 je odhad), v procentech HDP
Zdroj: Statista
Německé veřejné finance |
|
Německý rozpočet by se měl již letos z deficitu přesahujícího osm procent HDP dostat na úrovně okolo tří procent HDP.
To ostře kontrastuje nejen s Českem, kde dva roky v řadě zaznamenáváme deficit přes sedm procent HDP, ale zejména s řadou dalších velkých vyspělých ekonomik v čele s USA. Spojené státy plánují stimulovat ekonomiku dva roky po sobě deficitem přesahujícím 15 procent HDP.
Proti přílišnému rozpočtovému konzervatismu však v Německu začínají vystupovat stále sílící Zelení. A pokud budou v nové vládě hrát výraznější roli, může být vše jinak.
Zelení prosazují výrazný nárůst veřejných investic (dekarbonizace, digitalizace) až o 50 miliard eur (1,5 procenta HDP) ročně a změny v systému dluhové brzdy. Podle prvních reakcí se zdá, že investoři na trzích na plány ohledně výraznějších stimulů reagují pozitivně.