Mohlo by vás také zajímat
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
- ČLÁNEK
Němci řeší Putinovy „sluhy a služky“. Premiérka Meklenburska má kvůli Nord Streamu 2 rezignovat
Premiérka východoněmecké země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová v minulých letech zarputile obhajovala dokončení plynovodu Nord Stream 2, který přímo spojuje Rusko a Německo. Ukazuje se, že sloužila Putinovu režimu jako užitečná loutka, a čelí výzvám k odstoupení.
Nejen Češi mají proruské politiky. Své vazby na Rusko řeší v poslední době i Němci. Z interních dokumentů vyplývá, že silné vazby měla i premiérka severoněmecké spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová z německé sociální demokracie (SPD).
Její údajné napojení na ruský státní koncern Gazprom bylo už příliš silné. Není divu, že vyvolává otázky, do jaké míry hájila zájmy německých voličů, nebo spíše zájmy Putina a Ruska.
Politička byla přitom před lety vnímána jako naděje pro německé sociální demokraty. Už v roce 2013, když jí bylo 39 let, se stala ve vládě Angely Merkelové německou ministryní pro rodinu. Po roce 2017 se stala premiérkou Meklenburska-Předního Pomořanska, jež sousedí u Baltského moře s Polskem. A loni na podzim svůj post v čele zemského sněmu spolkové země obhájila.
Někteří jí do začátku konfliktu na Ukrajině prorokovali skvělou politickou budoucnost. Dokonce zaznívaly hlasy, že by se mohla stát další německou kancléřkou.
Prokremelská politika nefunguje
Po napadení Ukrajiny Ruskem se ale ukazuje, že vstřícná německá politika vůči Kremlu v posledních dvaceti letech nefungovala.
Objevuje se častější kritika dlouholeté kancléřky Merkelové, která ani po okupaci Krymu neztratila zájem o přátelské vztahy s Moskvou. Navíc celá politická reprezentace včetně německých manažerů hájila výstavbu rozšíření plynovodu na dně Baltu. Nejhorlivěji právě Schwesigová.
Noviny Welt am Sonntag před pár týdny zveřejnily dokumenty z kanceláře premiérky Schwesigové, ze kterých vyplývá, jak hluboko do německé státní správy sahá vliv korporace Gazprom a jakým způsobem působila na rozhodování místních politiků.
Užitečný idiot
Nyní se musí politička bránit nařčením, že hrála roli „užitečného idiota“ ve prospěch ruských zájmů. Tyto narážky vždy odmítala jako nesmyslné spekulace.
„Nikdy jsem nemluvila s prezidentem Putinem ani jsem neobhajovala jeho činy na Ukrajině,“ brání se.
Nicméně jen těžko může vyvrátit pochybnosti, protože prosazovala vytvoření speciální „klimatické nadace“, jež obcházela americké sankce.
Její politika umožnila, aby se fakticky dokončil plynovod Nord Stream 2. Samozřejmě jednala s konsorciem firem, kde měl většinu Gazprom. Vláda Meklenburska totiž velmi úzce koordinovala své kroky s dceřinou firmou Gazpromu Nord Stream 2 AG, která plynovod stavěla.
Plyn od Gazpromu. Samá pozitiva a jistoty
Politička si také od dcery Gazpromu, jež měla sídlo ve Švýcarsku, vyžádala „argumentační papír“, ve kterém měly být shrnuty body, jak jednat s německými novináři o „výhodách a pozitivech“ nového plynovodu.
Spekulovalo se o tom, že společnost Nord Stream 2 AG po propuštění všech zaměstnanců na začátku března vyhlásí insolvenci, firma takovou informaci popřela.
V propojení německých politiků SPD a ruského Gazpromu hraje zásadní roli bývalý kancléř Gerhard Schröder, jenž byl ve funkci předsedy vlády v letech 1998 až 2005. Nyní je považován za hlavního lobbistu navyšování odběru ruského plynu v Německu, zasedá ve vedení několika ruských firem (Nord Stream AG, Rosněfť, nominován do dozorčí rady Gazpromu).
Jak torpédovat sankce
Schröder také opakovaně jednal se Schwesigovou. Tématem osobních schůzek byla hlavně strategie, jak torpédovat americké sankce a jak plynovod, který má roční kapacitu 55 miliard kubíků plynu, co nejrychleji dokončit, napsal týdeník Der Spiegel.
Úřad premiérky to popírá, Schröder odmítl námět schůzek komentovat.
Politička podle ekologické organizace Deutsche Umwelthilfe přímo porušila německou legislativu tím, že protlačila zemským parlamentem v Meklenbursku-Předním Pomořansku založení nadace, jež měla obejít americké sankce.
Podle ekologů se nejedná o nadaci, jež má chránit přírodu, protože ji financuje ruský Gazprom a ve skutečnosti podporuje výstavbu plynovodu.
Důstojník Stasi, starý kamarád Putina
V celé záležitosti „nových ruských trubek“ se angažovala pestrá směsice lidí.
Jedním z nich byl také generální ředitel Nord Stream 2 AG Matthias Warning, bývalý důstojník východoněmecké tajné policie Stasi a také spolupracovník tehdejšího agenta KGB Putina v NDR v osmdesátých letech.
Warning se po únorovém ataku Ruska na Ukrajinu dostal i na americký sankční seznam. Také s ním se Schwesigová a Schröder opakovaně scházeli.
V zemské vládě Schwesigové pak zasedá člen SPD Heiko Geue jako zemský ministr financí. Starý přítel Schrödera, jemuž psal projevy, když byl kancléřem. Později byl osobním asistentem Franka-Waltera Steinmeiera, tehdejšího ministra zahraničí. Ten je nyní už druhé období německým prezidentem (asi není náhoda, že jej prezident Zelenskyj nechtěl pozvat do Kyjeva, protože se dlouhodobě „kamarádil“ s Putinem).
Schrödera vždy hájila
Schwesigová v posledních letech vůbec nezastírala, že šla na ruku Kremlu. Když se Schröder stal v roce 2017 členem dozorčí rady společnosti Rosněfť Igora Sečina – dalšího blízkého přítele Putina –, toto povýšení nekritizovala.
V roce 2020, když byl otráven opozičník Alexej Navalnyj, jenž se léčil v berlínské nemocnici, zdůraznila, že jeho kauza nesmí stát v cestě dokončení plynovodu. Kritiku Američanů odbývala tím, že jim jde pouze o zvýšení dodávek amerického zkapalněného plynu do Evropy.
Politiku Ruska nikdy veřejně nekritizovala. Naopak, pravidelně se zúčastňovala německo-ruského obchodního setkání, jež se koná každé dva roky za přítomnosti ruského velvyslance a sponzoruje ho Gazprom.
Dubnové prozření
Na začátku dubna politička „prozřela“ a uvedla, že pracovala v dobré víře rozvoje dialogu s Ruskem. „To, co se zdálo správné, se zpětně ukázalo jako špatné,“ okomentovala svou slabost pro Moskvu.
Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk považuje její chování za vrchol pokrytectví v době, kdy ruské jednotky vraždí na Ukrajině civilisty. Premiérka totiž na Twitteru zveřejnila snímek zámku ve Schwerinu nasvícený do ukrajinských národních barev modré a žluté s tím, že se jedná o gesto solidarity s Ukrajinci.
Solidarität mit der #Ukraine. Ein wichtiges Zeichen des Landtages. 🙏🇺🇦 pic.twitter.com/eaFwNzju9S
— Manuela Schwesig (@ManuelaSchwesig) February 25, 2022
Kritika premiérky je u německých politiků stále silnější. Šéf Zelených v lokálním parlamentu Harald Tarpe zdůraznil, že má Gazprom přílišný vliv na vládu na severu Německa.
Generální tajemník CDU Mario Czaja zase žádá vysvětlení, do jaké míry Schwesigová hájí ruské zájmy. „Premiérka nemůže být zároveň Putinovým lobbistou,“ kritizuje ji a žádá rezignaci.
Vliv Kremlu je na SPD obrovský
Obecně je podle opoziční CDU vliv Kremlu na německé sociální demokraty silnější, než se dosud předpokládalo.
Kroky kancléře Olafa Scholze jsou opakovaně terčem kritiky zejména na Ukrajině, v Polsku, Pobaltí i Česku, protože vytrvale blokuje dodávky německých těžkých zbraní na Ukrajinu.
Pokud se vrátíme do spolkové země na severu Německa, vliv si tu Kreml kupuje delší dobu. Ruské peníze hrají v severovýchodním regionu velkou roli. Ruští podnikatelé opakovaně „zachraňovali“ loděnice ve Wismaru i Rostocku.
Vitalij Jusufov v roce 2014 koupil loděnici Volkswerft v přístavu Stralsund. Nejedná se o nikoho neznámého. Jusufov je synem bývalého ruského ministra energetiky Igora Jusufova, jenž byl také ve vedení Gazpromu.
Kauza „Putinovy služky“ nekončí
Kauza „Putinovy služky“ zdaleka nekončí. V květnu má začít speciální výbor v místním parlamentu ve Schwerinu vyšetřovat, proč je předsedkyně zemské vlády neodolatelně přitahována k Moskvě.
Ona sama nevidí nic špatného na tom, že obhajovala výstavbu ruského plynovodu a prosazovala speciální nadaci. Uznává, že ve světle války na Ukrajině se jedná o chybu, ale takového omylu se dopustila v Německu celá řada politiků. O rezignaci neuvažuje.
Že je situace v německé sociální demokracii stále více výbušná, ukazuje i to, že sílí hlasy na vyloučení z partaje bývalého kancléře Schrödera.
Současná předsedkyně SPD Saskia Eskenová prohlásila, že je neudržitelné, aby Schröder byl jako člen německé tradiční strany stále v dozorčích radách ruských státních koncernů. Zklamaně ale dodala, že doporučení, aby se těchto funkcí vzdal, nevyslyšel.