Je to tak trochu paradox. Zatímco Němci „skončili“ s jádrem ve svém energetickém mixu v roce 2011, nyní budou pomáhat Francouzům s dokončením výstavby nového reaktoru ve Flamanville.
Německý koncern Bilfinger SE má pomoci odstranit závady na problémových svarech v novém tlakovodním reaktoru EPR ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville. „Byli jsme požádáni, abychom vyřešili problémy se svary, které se tam vyskytly. To hovoří o naší kvalitě,“ řekl k nové zakázce generální ředitel firmy z Mannheimu Tom Blades pro Welt am Sonntag.
Kvůli nedostatkům však bude nezbytné posunout termín spuštění nového bloku francouzského koncernu EDF minimálně do konce roku 2022.
GRAFIKA: Schéma jaderné elektrárny s tlakovodním reaktorem
Zdroj: CC0/ U. S. NRC
„Naší specializací je spojení potrubí mezi jadernou částí a generátorem energie. Není mnoho společností, které umí spojit metr tlusté potrubí se stěnou, jež je tlustá 20 centimetrů, jako my. Umíme potrubí v případě potřeby i zauzlit,“ vysvětlil Blades.
O údržbu reaktorů bude zájem
Speciální služby pro výstavbu a údržbu jaderných reaktorů patří mezi jednu z činností, na které se chce koncern Bilfinger zaměřit.
Blades vidí dobrou příležitost na trhu v souvislosti s tím, jak v Evropě stárnou jednotlivé reaktory a jak poptávka po těchto službách bude růst.
Nelegální reaktory? |
Německá politička Zelených Sylvia Kotting-Uhlová tvrdí, že podle legislativy EU vyrábí v Evropě elektřinu 18 reaktorů nezákonně, protože při prodlužování jejich životnosti nebyl posuzován přeshraniční vliv na životní prostředí.
Mezi zeměmi, které podle Zelených porušují platnou evropskou legislativu, je například Nizozemsko, Bulharsko, Belgie, Finsko, Spojené království nebo Švédsko. Zelení kritizují zejména stav francouzských reaktorů, protože většina z nich je starší 30 let. |
„Francie zahájila projekt Grand Carénage, což znamená revizi všech 58 rektorů v zemi. A my jsme rovněž u toho,“ pochlubil se. Podle něj není možné snižovat emise skleníkových plynů v celosvětovém měřítku bez využívání jádra v energetice.
Již jen tři roky?
Jaderný blok Flamanville se začal stavět v prosinci 2007 a má být chloubou francouzského jaderného průmyslu.
Evropský tlakovodní reaktor EPR se řadí do generace III+, který je bezpečnější a má životnost plánovanou na 60 let. Jeho instalovaný výkon je 1 650 MW. Původně měl být hotov už v roce 2012. Po necelých 12 letech od začátku stavby se spuštění reaktoru opět posouvá.
Dalším termínem je podle státního koncernu EDF rok 2022, poté, co francouzský úřad pro jadernou bezpečnost ASN rozhodl, že osm špatně dostupných svarů musí být v pořádku ještě před spuštěním nového bloku.
„Vzhledem k času potřebnému k přípravě, provedení a testování oprav, dojde ke zpoždění o více než tři roky,“ potvrdil generální ředitel EDF Jean-Bernard Levy.
VÍCE K TÉMATU:
Pohrobci Arevy usilují o renesanci výstavby francouzských jaderných elektráren
Jiří Denner (MICo): Pro jadernou elektrárnu Hinkley Point máme kontrakty do roku 2023
To zvýší rozpočet z původně plánovaných 3,3 miliardy eur až na 12 miliard eur. EDF přitom ještě na začátku roku 2019 tvrdila, že začne do konce roku se zavážkou jaderným palivem a reaktor začne vyrábět elektřinu v roce 2020.
TABULKA: Počet reaktorů ve vybraných zemích EU
Pozn.: * Německo postupně odstavuje své jaderné elektrárny. Poslední bloky mají skončit v závěru roku 2022.
Zdroj: World Nuclear Association
Průtahy provázejí výstavbu tohoto typu reaktoru i ve Finsku a Číně. Tam nicméně už byly dva reaktory typu EPR Taišan 1 a Taišan 2 spuštěny. Dva bloky staví EDF i ve Spojeném království v elektrárně Hinkley Point. První blok by měl být hotov v roce 2025.