Česká národní banka ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny. S novou prognózou v ruce však guvernér Aleš Michl trhům naservíroval o něco více jestřábí komentář, než pravděpodobně čekaly.
Jádrem Michlova sdělení je, že silná koruna se centrální bance líbí. A tedy nehledě na ni plánuje bankovní rada držet úrokové sazby delší dobu beze změny na 7,0 procentech. To je konzistentní s naším výhledem, ve kterém počítáme s prvním poklesem sazeb až v posledním kvartále tohoto roku.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby v Česku
Za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Podle našeho očekávání ČNB zlepšila prognózu HDP na tento rok a očekává nyní podobně jako ministerstvo financí jen kosmetický pokles o 0,3 procenta. Náš výhled pro rok 2023 počítá ještě s mělčí recesí (+0,3 procenta). Ovšem podobně jako centrální banka pak nevěříme ve výrazný růst ekonomiky v roce nadcházejícím. Doznívání výrazného nabídkového šoku bude totiž omezovat prostor pro růst poptávky napříč celou Evropou.
Pokles inflace bude rychlý
ČNB také podle očekávání zvýšila výhled na inflaci pro tento rok (10,8 procenta), který se od našeho příliš neodlišuje. Co je však překvapivé, je poměrně rychlý předpokládaný návrat inflace k cíli v roce 2024, kdy centrální bankéři očekávají již průměrnou inflaci v okolí cíle (2,2 procenta). Takový scénář považujeme za dosti optimistický.
Inflační „optimismus“ prognózy na horizontu měnové politiky ovšem může odrážet prognózou předpokládané další zvýšení úrokových sazeb k 8 procentům. K tomu však ve skutečnosti nedojde.
Bankovní rada se opět v tomto bodě vůči prognóze vymezila – sazby dále zvyšovat nechce a raději je bude držet stabilní na 7 procentech po „delší dobu“. Jak dlouhá ta doba bude, to je otázka.
Mohou to naznačit detaily citlivostního scénáře, který ČNB představí zítra. Již nyní však Aleš Michl hovořil o tom, že trhy se v tuto chvíli ve svých sázkách na pokles sazeb „mýlí“ – podceňují ochotu ČNB držet sazby relativně vysoko delší dobu.
Současně s tím Aleš Michl několikrát zopakoval, že se mu líbí silná koruna.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru za posledních 12 měsíců
Zdroj: tradingeconimcs.com
V tuto chvíli rovněž pro centrální banku není tématem její nebezpečí pro export, ale především její pozitivní působení na inflaci. I proto koruna zůstává po zasedání relativně silná (a to nehledě na to, že ČNB předpokládá v prognóze dál spíše oslabování české měny).