Notářská komora ČR mění v rámci digitalizace a zlepšení svých služeb pravidla pro úschovu peněz. Tu jako nezávislý prostředník poskytuje veřejnosti při nákupu a prodeji, a to většinou v případě nemovitostí.
Od srpna bude systém zasílat SMS, e-maily a datové zprávy při pohybech na účtu jak těm, kteří peníze k notáři složili, tak těm, kteří je mají obdržet. Tedy například, když notář odešle platbu po zapsání nového majitele bytu do katastru nemovitostí z úschovního účtu na účet prodávajícího.
Automatická komunikace
Dosavadní systém, kdy pohyby na úschovních účtech jednotliví notáři zadávali ručně, nahradí automatická komunikace s bankou UniCredit, která na systému s Notářskou komorou spolupracuje. Účastníci transakce budou mít i možnost náhledu na účet úschovy.
„Nový systém zabezpečení funguje tak, že všechny transakce na účtech pro notářské úschovy jsou povinně notifikovány bankou. Zároveň jsou všechny úschovní účty na základě přímé komunikace s bankou povinně registrovány u Notářské komory. V případě pohybu na účtu systém rozešle SMS, email a datovou zprávu o tom, na jaký účet se suma přesouvá,“ říká Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.
Navíc podle jeho slov kdykoli notář obdrží od účastníka úschovy na účet úschovy peníze, nebo kdykoli notář odešle peníze prodávajícímu, dostane informaci i Notářská komora. „V případě nesrovnalostí začneme věc okamžitě řešit,“ dodává.
Notář nově zadá do systému komory i účty účastníků, na které poté peníze vyplatí. A v případě změny zadaného účtu nebo odeslání na jiný účet se o tom kupující i prodávající okamžitě dozví.
Pokud by prostředky neoprávněně odešly na jiný účet, bude možné je ve spolupráci s orgány veřejné moci posléze zadržet.
Speciální účet
Notářská komora ČR jako jediný poskytovatel bezpečných úschov používá systém CIS (Centrální informační systém). Do něj jsou povinně zařazeni všichni notáři v ČR. Propojení zabezpečuje rozhraní API sloužící k předávání dat mezi softwarovými aplikacemi.
Bezpečná úschova peněz při koupi či prodeji funguje tak, že notář jako prostředník transakce na speciálním úschovním účtu uloží peníze kupujícího. Prodávajícímu je poté vyplatí, až když je majetkové právo k prodávané věci přepsáno na kupujícího. To může u nemovitostí trvat i měsíc či déle.
Notář samozřejmě majiteli vyplatí i bankou zaslaný úrok, který u těchto vysokých částek dosahuje mnohdy i desetitisíců korun.