Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Nová parta ČNB je komplet, konec spalovacích motorů na obzoru a zase vyšší inflace aneb souhrn 23. týdne 2022
Zeman posílá do ČNB Zamrazilovou, Kubelkovou a Fraita; EU vyhlásila sbohem spalovacím motorům; jedna nabíječka (USD-C) „povládne“ všem; na daních stát nejvíc „podojil“ Škodu Auto; hypotéky jsou u nás v průměru už na dohled 6 %; inflace sráží reálnou mzdu do minusu; renomované instituce zhoršují výhled globální ekonomiky; Musk dál „rétoricky tancuje“ kolem Twitteru; Apple ukázal pár novinek pro podzim; o burzy (IPO) letos moc zájem není; Ukrajina bude moci rozjet proces vstupu do EU.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
po nějakém čase o sobě dal zase vědět Brusel. Asi se shodneme, že krokem kupředu jsou pravidla pro výrobce elektroniky sjednocující, že na dobíjení mobilů a tabletů bude od podzimu 2024 stačit jedna nabíječka. Preferovaný standard je USB-C, takže snad postupně skončí doba, kdy jsme doma (konečně) našli kabel, ale ten nám do přístroje nepasoval. O to hůře se hodnotí plán zákazu spalovacích motorů u výroby aut od roku 2035. Od tohoto roku už musí automobilky vyrábět jen bezemisní vozy. Zatím jde „jen“ o rozhodnutí na úrovni europarlamentu, které nyní zamíří k Evropské komisi a Radě EU zastupující členské státy, které budou o zákazu dále vyjednávat. Když si ale uvědomíme, že právě této Radě budou od července předsedat Češi, jimž místní autoland zajišťuje zhruba desetinu výkonnosti ekonomiky, tak stojíme docela před paradoxem. Ať už bychom ale chtěli na Brusel jakkoli nadávat, připomenu vám jeden z Murphyho zákonů: „Člověk se nenaučí nadávat, dokud se nenaučí řídit auto.“ (Což bude platit do té doby, dokud nám Brusel nenařídí autonomní vozy.)
Nová parta v ČNB
Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu nové členy Bankovní rady, kteří začnou působit od 1. července. Do party k dříve jmenovanému guvernérovi Aleši Michlovi (nahradí Jiřího Rusnoka) přibydou Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková. Prvně jmenovaná, předsedkyně Národní rozpočtové rady bude viceguvernérkou, další dva – hlavní analytička Hospodářské komory a poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) s ředitelem sekce finanční stability ČNB – budou členy Bankovní rady. V radě nahradí od července stávajícího guvernéra banky Jiřího Rusnoka, viceguvernéra Tomáše Nidetzkého a člena bankovní rady Vojtěcha Bendu.
Inflace poskočila na 16 procent
Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Analytici ale očekávají další nárůst v tomto a příštím měsíci. Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v květnu podle ČSÚ stouply o 1,8 procenta.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních 24 měsíců, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Sbohem, spalovací motory
Nově vyráběná osobní a lehká užitková auta v Evropě nebudou smět od roku 2035 vypouštět emise, říká v klimatickém balíčku Fit For 55 zahrnutý návrh, který ve středu schválil Evropský parlament. Přestože o konečné podobě nařízení ještě budou evropské orgány jednat, už nyní je zřejmé, že výrobě vozů se spalovacími motory dává Evropská unie dle očekávání sbohem. Nahradit vozy na naftu a benzin mají elektromobily. Potvrzení evropské trajektorie dává jasný signál i českému autoprůmyslu, který čekají zásadní strukturální změny.
Daňová „dojná kráva“ je Škoda Auto
Na dani z příjmů právnických osob stát loni nejvíce získal od Škody Auto, a to 4,5 mld. Kč. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, je Česká spořitelna s 3,1 mld. Kč. Spořitelna se v loňském žebříčku umístila na prvním místě. Třetí skončila Generali Česká pojišťovna s 2,6 mld. Kč zaplacených na dani z příjmů. Čtvrté místo patří ČSOB a páté mobilnímu operátorovi T-Mobile. Ministerstvo financí sestavuje žebříček jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů.
Hypoteční sazby už u 6 %
I když tempo růstu úrokových sazeb hypoték mírně zpomalilo, průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu se v červnu přiblížila hranici 6 % p. a. Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla za poslední měsíc o 0,38 procentního bodu a k 6. červnu činila 5,71 % p. a. O měsíc dříve vzrostla průměrná sazba o 0,45 procentního bodu. Vrcholu se ale hypoteční sazby zatím nedotkly, ČNB totiž chystá další zvyšování sazeb.
GRAF: Vývoj průměrné nabídkové sazby hypoték
Za posledních 14 měsíců, v procentech
Zdroj Fincentrum Hypoindex
Kvóty z EU: více žen ve vedení firem
Evropské firmy obchodovatelné na burze by měly mít od roku 2026 ve svém vedení alespoň 40 % žen. V kombinaci s výkonnými pozicemi by pak tato kvóta měla činit 33 %. Shodli se na tom zástupci členských zemí a Evropského parlamentu. Europoslanci chtěli do návrhu prosadit postihy pro firmy nesplňující tento požadavek, avšak po nesouhlasu některých států bude tato otázka výhradně pravomocí orgánů unijních zemí. Shodu musí ještě formálně potvrdit plénum europarlamentu a ministři členských států.
Mráz přichází z Kremlu
Částka, kterou mají nyní v Rusku zmrazenou západní investiční banky a jiné finanční společnosti, dosahuje nejméně 17 mld. USD, uvedl ruský list Izvestija s odvoláním na údaje 12 největších investičních bank a společností z jejich čtvrtletních a ročních výsledků. Jedná se o banky a společnosti JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BlackRock, Credit Suisse, Deutsche Bank, Barclays, State Street, Bank of America, HSBC, UBS a Citigroup. Prostředky společností v Rusku fakticky zmrazilo rozhodnutí ruské centrální banky zakázat nerezidentům prodávat ruské akcie a vyvádět ze země peníze.
Nabíječky budou už jen jedny
Výrobci spotřební elektroniky budou mít od roku 2024 povinnost používat standardizovaný konektor USB-C, potvrdily Evropská komise i Evropský parlament. Nařízení týkat se bude všech chytrých telefonů, tabletů, čteček, sluchátek, konzolí, reproduktorů a fotoaparátů prodávaných v zemích EU. Za dalších 40 měsíců budou muset na nový konektor přejít i všechny notebooky. Stávající zařízení úpravou zákona nijak zasažena nebudou.
Škoda Transportation hlásí pocovidové oživení
Přestože skupina Škoda Transportation v roce 2021 čelila nelehkým výzvám, dosáhla solidních finančních výsledků, dokončila množství důležitých projektů a získala nové zásadní kontrakty. Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 mil. Kč a překonala tak negativní dopady covidové pandemie. Ty se projevily nejvýrazněji v roce 2020. EBITDA vzrostla o 178 % na 1,06 mld. Kč. Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 % na 15,5 mld. Kč. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.
Reálnou mzdu sráží inflace
Průměrná mzda v Česku v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 7,2 % na 37 929 Kč. Po započtení inflace ale průměrný měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesl o 3,6 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ČSÚ. Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy po očištění od sezonních vlivů dvě procenta, uvedli statistici. Podle ekonomů je téměř jisté, že kvůli rostoucí inflaci budou v reálném vyjádření mzdy klesat celý letošní rok.
GRAF: Vývoj tempa růstu průměrné reálné mzdy v Česku
Za posledních 10 let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Rekordně nízká nezaměstnanost ještě menší
Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu o další desetinu procentního bodu na 3,2 %. V evidenci úřadů práce bylo na konci měsíce 235 468 uchazečů o zaměstnání, o 8 190 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se snížil proti předchozímu měsíci o zhruba 7 000, zaměstnavatelé jich nabízeli 337 331. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Výsledek se shoduje s odhady analytiků. Loni v květnu byla nezaměstnanost v Česku 3,9 %.
Výhledy na globální ekonomiku se zhoršují
Ekonomické prognózy výrazně ovlivňuje válka na Ukrajině. Světová ekonomika by se ale i tak měla vyhnout stagflaci, uvedla ve zprávě OECD. Současně snížila výhled globálního růstu na letošní rok na 3 % z prosincového odhadu 4,5 %. V případě ČR zhoršila výhled letošního růstu na 1,82 % z 2,96 %. V příštím roce tempo globálního růstu podle OECD dále klesne a dosáhne na 2,8 %. Původně očekávala zpomalení na 3,2 %.
Svůj výhled zhoršila i Světová banka (SB). Růst světové ekonomiky podle ní v letošním roce zpomalí téměř na polovinu – z loňských 5,7 % se sníží na 2,9 %. SB tak zhoršila svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 %. Za zhoršením výhledu podle banky stojí válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.
A podle slov mluvčího MMF Gerryho Rice zřejmě příští měsíc dále sníží výhled globálního ekonomického růstu pro letošní rok i MMF.
Nvidia loví v Česku
Jeden z nejdůležitějších hráčů v celosvětovém byznysu s čipy se chystá v Česku vybudovat vývojářský tým. Americká společnost Nvidia, jejíž tržní hodnota se na burze pohybuje okolo pěti set miliard dolarů, podle informací deníku E15 začíná hledat odborníky v Brně. Nvidia v moravské metropoli doplní dalšího giganta Intel, který tam díky akvizici části firmy Netcope provozuje výzkumné a vývojové centrum.
Červenání Afriky s Coca-Colou
Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola v Etiopii otevřel novou továrnu za 100 mil. USD. Vyrábět může až 1,68 mil. lahví denně, informoval web Africanews. Továrna leží asi 25 kilometrů od hlavního města Addis Abeba. „Coca-Cola už je v Etiopii 60 let a má zde nenahraditelné místo. Založení této továrny je příslibem rozvoje v Etiopii,“ řekl při slavnostním otevření závodu ministr průmyslu Melaku Alebel. Továrna by měla vytvořit asi 30 000 pracovních míst.
Aero rozšíří družbu s Embraerem
Zástupci společností Aero Vodochody a brazilského výrobce letounů Embraer podepsali memorandum, které prohlubuje spolupráci a společný vývoj mezi oběma subjekty. Aero vyrábí významné části letounu C-390 od roku 2016. V Aeru se v rámci úzké kooperace s brazilským renomovaným výrobcem značky Embraer kompletně vyrábí náběžná hrana křídla, dveře, nákladní rampa a druhá část zadního trupu letounu C-390. Český letecký průmysl má velký podíl na obchodním úspěchu stroje, který si kromě Brazílie vybralo i Maďarsko a Portugalsko. S rostoucími prodeji letounu C-390 evropským zákazníkům by rozšířená spolupráce poskytla společnosti Embraer silného výrobního a servisního partnera v České republice.
Muskovy tanečky kolem Twitteru
Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk varoval, že by mohl odstoupit od smlouvy o převzetí internetové společnosti Twitter, za kterou nabídl 44 mld. dolarů. Jeho právní zástupce uvedl, že Twitter odmítá žádosti o poskytnutí údajů ohledně falešných a spamových účtů na stejnojmenné sociální síti. Dodal, že tento postup je porušením podmínek dohody a že Musk si vyhrazuje právo dohodu zrušit.
Apple ukázal novinky
Úvod vývojářské konference WWDC společnosti Apple patřil představení nových funkcí pro telefony, tablety, hodinky i počítače a došlo i na dva nové produkty. Apple na podzim chystá desítky vylepšených aplikací, lepší propojení s automobily a nečekanou změnu práce na počítačích Apple Mac. Po letech se iPhony naučí také automaticky sdílet fotografie v rodině a k tomu Apple nabídne nový úvěrový produkt – cokoliv na čtyři splátky během šesti týdnů. Hlavní novinkou pro druhou polovinu roku je čip Apple M2 použitý hned ve dvojici nových počítačů Macbook Air a Macbook Pro.
Tchajwanské investice do Česka
Celkem 200 mil. USD plánuje v následujících 10 letech investovat do firem střední a východní Evropy Investiční fond pro střední a východní Evropu (CEE Fund), který spravuje národní společnost Taiwania Capital. Až 80 % všech investic z CEE fondu bude směřovat pouze do tří zemí – České republiky, Slovenska a Litvy. Podle ředitele Taiwania Capital Davida Wenga, který v týdnu navštívil inovační agenturu JIC v Brně, se fond zaměřuje na hlavní strategická odvětví, jako jsou polovodiče, biotechnologie, letectví a kosmonautika, finanční technologie, elektromobily a laserová optika.
Zájem o vstup na burzu opadl
Hodnota primárních veřejných nabídek akcií (IPO) v USA a v Evropě od začátku roku do konce května klesla meziročně o 90 %. Hlavním důvodem je válka na Ukrajině a růst inflace a úrokových sazeb. S odvoláním na údaje společnosti Dealogic o tom informoval list Financial Times (FT). Celkem 157 společností získalo do konce května z nabídky akcií 17,9 mld. USD, zatímco ve stejném období loni 628 firem získalo 192 mld. USD. Celosvětově se hodnota primárních nabídek snížila o 71 % na 81 mld. USD, přičemž počet primárních nabídek se propadl na 596 z 1 237 loni.
Fin-tech start-up Portu nabízí kryptoinvestice
On-line investiční platforma Portu přichází s nabídkou další investiční alternativy pro diverzifikaci portfolia. Je jím produkt Portu Crypto, který umožňuje investici do nejznámějších kryptoměn nebo do kryptoměnových košů prostřednictvím burzovně obchodovaných produktů (ETP). Výhodou Portu Crypto je jednoduché založení, bezpečná správa, možnost daňového osvobození a nízký poplatek ve výši jednoho procenta.
Genesis Capital naplnilo nový fond
Genesis Capital, významná skupina v oboru private equity ve střední Evropě, dokončila fundraising nového fondu, Genesis Private Equity Fund IV (GPEF IV), přičemž dosáhla jeho maximální cílové velikosti 150 mil. eur. GPEF IV je již šestým private equity fondem Genesis Capital za dobu dosavadní více než dvaadvacetileté existence společnosti. Proces fundraisingu GPEF IV se završil přistoupením posledního investora, Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). EBRD poskytla fondu investici ve výši 15 mil. eur, a vrací se tak po třináctileté přestávce opět do Česka. Dále prostředky do fondu vložily: EIF, Česká spořitelna, dvě pojišťovny ze skupiny VIG, investiční společnosti Amundi Czech Republic, Raiffeisen investiční společnost, Sirius investiční společnost, RSJ Investments, švýcarský fond fondů Alpha Associates, penzijní fondy litevské skupiny INVL, family office SPM Capital a penzijní fond významné světové společnosti.
Ukrajina ano pro vstup do EU?
Evropská komise pravděpodobně doporučí příští týden, aby byl Ukrajině udělen status kandidátské země pro vstup do EU. S odvoláním na své zdroje o tom informuje agentura Bloomberg. K plnému členství však ještě povede velmi dlouhá cesta. Doporučení komise totiž ještě musí schválit všechny členské státy. Např. Dánsko uvedlo, že Ukrajina bude muset výrazně zlepšit fungování svých institucí a prokázat, že dodržuje vládu práva, bojuje s korupcí či ochraňuje menšiny. Pochybnosti mají i další země, podle nichž Kyjev nemůže ve vstupu do unie předběhnout již existující kandidáty.