Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- Článek
Nové Silicon Valley? Kanadská provincie Quebec
Minirampa na skateboarding, vlastní barista na přípravu opravdu dobré kávy. Tak vypadá softwarová firma současnosti, která si chce udržet nejlepší lidi. Ale nenechte se mýlit, není v kalifornském Silicon Valley, ale v kanadském Montrealu. Kanadská provincie Quebec zažívá v poslední době doslova boom ohledně vytváření nových pracovních míst. Ze všech kanadských provincií jich v roce […]
Minirampa na skateboarding, vlastní barista na přípravu opravdu dobré kávy. Tak vypadá softwarová firma současnosti, která si chce udržet nejlepší lidi. Ale nenechte se mýlit, není v kalifornském Silicon Valley, ale v kanadském Montrealu.
Kanadská provincie Quebec zažívá v poslední době doslova boom ohledně vytváření nových pracovních míst. Ze všech kanadských provincií jich v roce 2016 přidala nejvíce – celkem 85 400 pracovních míst na plný úvazek. Při přepočtu na celou Kanadu to je nárůst o 42 procent. Přitom kanadská míra nezaměstnanosti od roku 2009 klesá a v listopadu se dostala na 6,2 procenta.
GRAF: Vývoj kanadské míry nezaměstnanosti
Z grafu je patrné, že nezaměstnanost v Kanadě od roku 2009 klesá.
Jde o údaje za posledních deset let, v procentech.
Zdroj: Tradingeconomics.com
Server Statista a magazín Forbes nedávno provedly průzkum mezi více než osmi tisíci zaměstnanci, aby zjistily, který ze zaměstnavatelů v Kanadě má nejlepší reputaci. Z průzkumu mezi více než 300 firmami (s více než 500 zaměstnanci) a neziskovými organizacemi vyplynulo, že pomyslné stupně vítězů obsadily domácí instituce.
Nejlépe hodnocena byla Queen’s University v Kingstonu ve státě Ontario, kde studuje 24 tisíc studentů a pracuje přes sedm tisíc lidí. Za ní se umístily společnost Nav Canada provozující navigační systémy a Toronto Hydro, která je největší distribuční energetickou firmou v zemi. Až za nimi skončili velikáni jako Google, SAP nebo Costco (viz tabulka).
Největším městem provincie Quebec je Montreal, který jako druhé největší město v zemi v posledních letech láká investory. Hlavním magnetem jsou výrazně nižší ceny nemovitostí na rozdíl od dalších kanadských metropolí, jako jsou Toronto nebo Vancouver.
Navíc se nachází jen kousek od hranic se Spojenými státy, přičemž například let letadlem do New Yorku trvá jen hodinu a půl.
Firmám, jež se zaměřují na export, pomáhá také kurz kanadského dolaru, který vůči tomu americkému od roku 2012 neustále oslabuje.
GRAF: Vývoj měnového páru USD/CAD
Od roku 2010 do současnosti
Zdroj: TradingView.com
Technologické firmy loví kanadské mozky
Simon De Baene, jenž založil montrealskou softwarovou firmu GSOFT, jen minulý rok přijal šedesát nových spolupracovníků. A další nábor plánuje i tento rok. Firma se zaměřuje na vývoj softwaru, který „mění životy lidí a jejich práci po celém světě“.
„Máme v Quebecu neuvěřitelnou kvalitu života, skvělé inženýry, jsme kreativní a životní náklady jsou vážně dobré,“ vysvětluje De Baene, proč se z Montrealu stává oblíbené místo technologických firem.
„Je zde dobré prostředí pro vznik nových firem.“ A na nové firmy se nabaluje potřeba služeb pro dobře vydělávající lidi, takže pak se daří i tomuto sektoru.
Přitom GSOFT, který založil De Baene před deseti lety jako student ve svých 21 letech, skoro polovinu všech tržeb (43 procent) realizuje ve Spojených státech. Zaměstnává dvě stovky lidí a mezi jeho klienty jsou Tesla Motors, Walt Disney, NASA nebo další „kanadská“ firma Ubisoft.
Herní byznys
Posledně zmíněná společnost zapustila kořeny v Montrealu jako jedna z prvních technologických firem již dříve. Původně francouzsko-britská firma Ubisoft začala s vývojem počítačových her již v roce 1986.
O 11 let později se zabydlela právě v Montrealu, kde vznikly herní hity jako Prince of Persia: The Sands of Time nebo série Heroes of Might and Magic.
Právě v Kanadě má Ubisoft největší vývojářské centrum, přičemž v posledních letech studiu největší věhlas přinesla asi nejznámější hra Assassin´s Creed (podle jejího námětu byl natočen stejnojmenný film, který běžel nedávno v kinech, pozn. red.).
VIDEO: Trailer k filmu Assassin’s Creed
Premiéra filmu s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli proběhla na přelomu loňského a letošního roku.
Zdroj: YouTube.com, 20th Century Fox
Jen v Quebec City a Montrealu zaměstnává Ubisoft 3 400 lidí. A tato početná rodina se stále rozrůstá, od loňského dubna přibrala 180 lidí, tento rok pak plánuje přijmout dalších 120.
Další firma Breather, startup z Montrealu, zase boduje se svým nápadem rezervací zasedaček a pracovních prostor po celém světě. Zejména v centrech byznysu, jako jsou Londýn, San Francisco nebo New York.
Zatímco ještě před dvěma lety v Breatheru pracovalo pár zaměstnanců, loni stoupl jejich počet o 60 procent na 83 lidí.
Přesun firem ze Států?
Kanada se snaží chytit příležitosti, aby nebyla závislá na cenách ropy a zemního plynu, a podporuje chytrý průmysl s přidanou hodnotou.
V současné atmosféře ve Spojených státech bude mnoho liberálně uvažujících firem stále častěji uvažovat o přesunu ze Států do Kanady.
Tržby firem zaměřených na informační technologie by tak podle kanadské centrální banky mohly růst o desítky až stovky procent ročně.
Politická změna
Dříve frankofonnímu Quebecu prospívá i politická změna. V dubnu 2014 tu vyhrála profederální Liberální strana premiéra Justina Trudeaua.
„Nestačíme se divit, co se v Quebecu děje,“ hodnotí pozitivně poslední vývoj v dříve opomíjeném koutě země javorového listu Hosen Marjaee, který vede Manulife Asset Management s aktivy za 27 miliard dolarů z Toronta.
Provincie navíc hospodaří s rozpočtovým přebytkem, což v době separatistické strany Parti Québécois bylo něco nepředstavitelného.
Tradiční výrobci propouštějí
Jak ale upozornila agentura Bloomberg, nejsou tu jen samá pozitiva. Zatímco technologické startupy nabírají, velké společnosti ořezávají svoje náklady.
Firma Bombardier, výrobce letadel, vlaků a tramvají, oznámila, že bude muset propustit 1 500 lidí v následujících dvou letech. Také Mondelez vyrábějící sušenky Oreo zavře fabriku v Montrealu s 450 zaměstnanci.
Kanadská populace navíc stárne, takže musí spoléhat na imigranty. Prognóza růstu ekonomiky se ale i tak zlepšuje, pro Quebec by to mělo být za minulý rok 1,7 procenta.
Pokud ekonomika poroste, firmy budou nabírat a lidé utrácet a tím se vytvoří další pracovní místa. Kolo ekonomiky by se mělo roztočit, míní Eric Corbeil, ekonom z Laurentian Bank z Montrealu.
Nenaštvat Donalda
List Financial Times nedávno poukázal na určité riziko pro kanadskou ekonomiku. Premiér Justin Trudeau by neměl naštvat šéfa sousední mocnosti Donalda Trumpa, jehož „zloba“ dosud směřovala hlavně jižním směrem, na Mexiko.
V sázce je obchod v objemu 500 miliard dolarů. „I když Trumpovy kroky jsou v souladu s tím, co řekl, jsou pro nás šokem,“ řekl Roland Paris, poradce kanadského premiéra pro zahraniční politiku.
Zatím se Trump vymezoval zejména vůči Mexiku a Číně, ale severoamerická obchodní dohoda NAFTA již padla.
„Naštěstí má Kanada s USA společnou obchodní dohodu již od osmdesátých let, ještě před NAFTA,“ uvedl k historii obchodních vztahů profesor Max Cameron z University of British Columbia.
Kanada na tenkém ledě
Nicméně Trudeau již částečně vstoupil na tenký led, když v reakci na Trumpovy imigrační dekrety prohlásil, že jeho země na rozdíl od USA uprchlíky přivítá.
GRAF: Důvody přijetí imigrantů do Kanady Jde o relativní podíly v procentech.Zdroj: Kanadský imigrační úřad |
„Vy, kdo utíkáte před pronásledováním, terorem a válkou, jste v Kanadě vítáni. Bez ohledu na vaši víru. Různorodost je naší silou,“ napsal Trudeau na Twitteru. Podle listu New York Times do Kanady za Trudeauovy dosavadní vlády přišlo během necelých dvou let na 40 tisíc uprchlíků ze Sýrie. A celkem za loňský rok Kanada přijala přes 160 tisíc lidí.
Podle odhadů serveru Quartz hodlá Kanada letos přijmout až 300 tisíc imigrantů a uprchlíků. Bude to nejvíc od roku 1913, ale podle ministra imigrace Johna McCalluma by to měl být jeden z hlavních nových impulsů pro kanadskou ekonomiku. Tomu odpovídá i odhad poměrů důvodů pro přijetí do země. Na konci roku tvořil podíl imigrantů na celkové populaci více než jednu pětinu.
Jak New York Times dodává, kanadský premiér by se měl setkat i s Trumpem, přičemž jedním z bodů jednání by měla být i uprchlická politika. Otázka je, zda nedopadne jako mexický prezident Enrique Peňa Nieto, jemuž Trump vzkázal, že pro předem naplánovanou vzájemnou schůzku není důvod. Nieto totiž předtím odmítl, že by se Mexiko mělo finančně podílet na tzv. Trumpově zdi, která by měla bránit právě přílivu běženců z Mexika do USA.