Známe složení nové Bankovní rady ČNB. Kromě nového guvernéra, jehož jméno známe již od května, už víme i to, kdo nahradí Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého a kdo usedne na poslední židli po odcházejícím guvernérovi.
V Bankovní radě (BR) tak od 1. července usednou dva staronoví (Eva Zamrazilová, Jan Frait) členové a jedna nová členka (Karin Kubelková). Co o nich víme a co to znamená pro měnovou politiku?
Úloha Bankovní rady ČNB |
Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. |
Jestřáb Zamrazilová
Eva Zamrazilová je přesvědčený jestřáb. Společně s Karlem Janáčkem při svém prvním pobytu v Bankovní radě byla v letech 2010-2012 jediná, kdo opakovaně (byť neúspěšně) navrhoval růst sazeb.
V posledním čtvrtletí roku 2010 nebo v prvním polovině roku 2011 byla dokonce jediná, kdo hlasoval za vyšší sazby. Dle jejích novějších vyjádření ji trápí rozhazovačná politika vlády, kterou správně identifikuje jako jeden zdroj současné velmi vysoké české inflace, a také vidí podstatný zdroj inflace v domácí poptávce.
To i důvěra v prognostický aparát naznačuje, že ji jestřábí přesvědčení nejspíš neopustilo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Velká „holubičí“ rotace v ČNB? Aleš Michl míří nahradit Jiřího Rusnoka
Devizové rezervy jako zbraň pro ČNB proti inflaci? Názory odborníků se různí
ECB v těžké pozici pro boj s inflací. Vrásky při hledání řešení přidělává zadlužená Itálie
Renegát Frait
S Janem Fraitem je to komplikovanější. Jakožto dlouholetý zaměstnanec centrální banky by – předpokládám – měl být sžitý (a v souladu) se způsobem práce ČNB včetně práce sekce měnové.
Renegát, který by apriori odmítal modelování jakožto podklad pro rozhodování, to tedy asi nebude.
Na druhé straně jakožto ředitel sekce finanční stability může mít obavu (byť je vzhledem ke kapitálovému vybavení našich bank dle mého nedůvodná), že se vysoké sazby negativně podepíšou na bankách a na stabilitě finančního sektoru.
Z kroků z dubna 2020, kdy ČNB uvolnila limity pro hypotéky (i když zpráva o finanční stabilitě měla ceny nemovitostí za nadhodnocené „v rozmezí o 15-25 %“), a z toho, že je
těžko představitelné, že by se takový krok uskutečnil přes odpor sekce finanční stability, je ale možné dovodit, že „nadšení“ pro vyšší sazby u něj nebude tak velké jako u (kupř.) Tomáše Holuba.
O holubičích sklonech Jana Fraita mluví i fakt, že se při svém předchozím působení v Bankovní radě ČNB někdy (viz třeba roky 2001 nebo 2003 ) holubičím způsobem odchyloval od doporučení sekce měnové.
Tajemná Kubelková
U Karin Kubelkové je předvídání její měnově-politických postojů vinou nedostatku zdrojů věnujících se měnové politice prakticky nemožné.
Jakožto analytička Hospodářské komory ale může mít pochopení pro nabídkovou stranu ekonomiky (firmy), na které samozřejmě zdražování financování dopadá.
Podtrženo, sečteno – trojice nových členů bude nejspíš vybalancovaná, s mírným tíhnutím na holubičí stranu.