Nejnovější čísla potvrdila, že léto nebylo pro českou ekonomiku až tak špatné. Po jarním propadáku se dokázala nadechnout a vzrostla mezikvartálně o více než 6 procent. To však do značné míry kvůli velice nízké “jarní” srovnávací základně.
I po letním růstu zůstávala úroveň HDP meziročně skoro o 6 procent nižší.
GRAF: Vývoj českého HDP
Sloupce ukazují meziroční statistiky po čtvrtletích (levá osa Y), tečkovaná čára pak mezikvartální údaje (pravá osa Y), obojí v procentech.
Zdroj: tradineconomics.com
Na meziročním poklesu se podle předběžných odhadů statistického úřadu podílí prakticky všechna odvětví a z pohledu poptávky jsou to pak zejména slabé investice a spotřeba domácností.
Druhá vlna padnemie
Navíc optikou trhů je “dobrý třetí kvartál” starým číslem a většina pozornosti zůstane na aktuálně se rozjíždějící druhé vlně pandemie. Ta přinese na konci roku nový propad celé evropské ekonomiky.
Ten povede ke snížení odhadů nejen na rok 2020, ale také k nižším sázkám na oživení v roce 2021.
I vzhledem k horšícím se ekonomickým výhledům se tento týden ECB jednomyslně rozhodla, že v prosinci připraví pro ekonomiku nový stimul. Co od něj čekat?
Christine Lagardeovou a její kolegy podle vystoupení trápí zejména klesající úvěrová aktivita. Je tedy pravděpodobné, že v prosincovém balíku nebude chybět nový atraktivnější design programu TLTRO.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Jak se krotí pandemie: vláda už sahá i po plážové inspiraci z jihu Evropy
Ekonomické oživení se v Česku odkládá. Otázkou je, jak velkou škodu napáchají nová ochranná opatření
Efekt restartu ekonomiky už vyprchal, karanténní restrikce v Česku zase zesilují
Štědřejší ECB
Současně věříme, že bude chtít zrychlit kvůli druhé vlně i mimořádné pandemické kvantitativní uvolňování (PEPP). A kvůli klesající inflační prognóze bude asi nakonec štědřejší i klasické kvantitativní uvolňování (skrze APP, do kterého se nevejde například Řecko).
Jednoduše řečeno, ECB bude skupovat ještě rychleji velice široké spektrum aktiv. Na druhou stranu nepočítáme s dalším poklesem sazeb, který by na současných úrovních mohl být kontraproduktivní.
To může být jedna z mála dobrých zpráv pro euro, které jinak zůstává pod tlakem druhé vlny pandemie a globální nejistoty před americkými volbami a ani vidina dalšího uvolňování měnových kohoutů mu není po chuti.