Koruna se v posledních dnech dostala na páru s eurem pod hranici 25,50. Je to úroveň, pod níž od ukončení devizových intervencí v dubnu roku 2017 strávila jen něco lehce přes půlroku, a tak je namístě následující otázka: posílí koruna dále a dostane se letos i pod hranici 25 korun, pod kterou byla za poslední 4 roky jenom pár dní v posledních před-pandemických týdnech únoru minulého roku?
Domnívám se, že letošní prostor pro posilování je již z velké části vyčerpán. Ano, krátkodobě se koruna ještě může svézt na technickém trendu posledních týdnů, ale k posílení pod 25 korun za euro letos sílu nenalezne.
GRAF: Vývoj kurzu české koruny proti euru v posledních třech měsících
Zaprvé, fundamentálního „paliva“ už jí moc pro letošek nezbývá. Korunu na stávající silné úrovně posunula kombinace tří faktorů: normalizace pandemické situace a opadnuvší hrozba zavření průmyslových podniků, výhled brzkého začátku utahování měnové politiky ČNB a relativně (ve srovnání se západní Evropou) uspořádané vnější a vnitřní vztahy (relativně nízký dluh a přebytek běžného účtu).
Pokles intenzity pandemie, pokračující vakcinace a otevírání ekonomiky jsou samozřejmě jasným plusem pro investory, stejně tak jako květnová prognóza ČNB, která v letošním roce slibuje trojí zvýšení sazeb.
Za obrovský nárůst dluhu sice vládu pochválit nejde – při troše přemýšlení mohl být výrazně menší – ale pro investora ze staré (rozuměj západní) Evropy je pohled na konvergující ekonomiku s dluhem „jen“ 50 % HDP balzámem na duši.
To vše je pro korunu pozitivní. Jenže prokorunový vliv zmíněných faktorů již, jedině možná s výjimkou posledně uvedeného, bude v budoucích měsících mizivý. A je jasné proč: pandemie nemůže donekonečna zpomalovat, ČNB víc jak třikrát sazby letos také nezvedne.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Spořte na penzi, vyzývá stát a chystá pro občany investiční účet. Důvod jeho uvedení ale pokulhává
Očima ekonoma: deset důvodů, proč Češi rekordně prahnou po hypotékách
PODCAST: Hodnotové akcie přebírají taktovku, oproti růstovým se jim daří čím dál lépe
Zadruhé, fundamentální hodnota, tedy hodnota odpovídající současným makroekonomickým parametrům (růst, inflace) ve srovnání s makroekonomickými parametry eurozóny, je dle většiny modelů někde mezi 25 a 25,50. Jinými slovy, současná tržní úroveň koruny je v tomto pásmu.
A zatřetí, stále platí, že koruna je překoupená. I více než 4 roky po konci devizových intervencí je v dlouhých korunových pozicích nemálo investorů, kteří se nejpozději při hranici 25 korun za euro zvednou směrem ke dveřím.