Mohlo by vás také zajímat
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
- KOMENTÁŘ
Opatrně se zvyšováním sazeb a krocením inflace! Předvolební kampaň prověřuje nezávislost ČNB
Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby. Podle ní to citelně zdraží obsluhu státního dluhu, stoupne tlak na růst mezd a zkomplikuje soukromé investice. Prohlášení neušlo reakci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Nabízí se otázka, zda si dokáže ČNB udržet svoji nezávislost?
Centrální banka je jednou z nejdůležitějších institucí v zemi. Zároveň je garance její nezávislosti na ministerstvu financí, vládě a politicích jedním ze základních stavebních kamenů naší demokracie.
Čas od času tuto nezávislost právě vláda či ministerstvo financí podrobí zkoušce či vyvolá určitou míru pochybností o ní. Své o tom ví premiér Andrej Babiš, který se nedávno prezentoval ve svém pořadu Čau lidi čísly o inflaci, za kterou jeho vláda nemůže. Tehdy z papíru četl konkrétní statistiky o růstu světových cen surovin, třeba ropy, cukru, hliníku nebo cukru.
O den později vyšel s navlas stejnými čísly (i ve stejné pořadí) komentář člena Bankovní rady Aleše Michla, který byl mj. dříve ekonomickým poradcem Andreje Babiše. Pomíjím fakt, že Michlův text vyšel v deníku MfD, jenž spadá do vlastnictví Babišova svěřenského fondu. Toliko dílčí pochyby o nezávislosti ČNB poprvé.
MF: Sazby zvyšujte, ale ne razantně
Další semínko do pochyb o nezávislosti ČNB zasela o víkendu ministryně financí Alena Schillerová. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla, že využila svého práva a zúčastnila se 5. srpna jednání Bankovní rady.
„Varovala jsem před razantním zvyšováním úrokové sazby. Argumentovala jsem především prodražením úvěrů pro podnikatele a občany. Zároveň nám zdraží obsluha státního rozpočtu,“ prohlásila v diskusním pořadu ČT.
Schillerová pak také zopakovala předchozí mantru svého šéfa Babiše, že současná míra inflace je z velké části dovezená ze zahraničí. Což dokladovala cenami ropy, plynu a dalších komodit.
VÍCE K TÉMATU:
Šok, který se (zatím) nečekal: inflace je nejvýše za 13 let, růst sazeb je neodvratný
Předzvěst dalšího zdražování: výrobní inflace je nejhorší za 30 let
Inflace jako dílek složité stavebnice centrálních bank
Zákaz přijímat pokyny od kohokoliv
To už bylo zřejmě příliš pro guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který se proti tomu bezprostředně poměrně obsáhle ohradil na twitterovém účtu centrální banky (celé sdělení Jiřího Rusnoka v boxu vpravo, pozn. red.).
Reakce Jiřího Rusnoka na slova ministryně Aleny Schillerové |
Právo zúčastnit se jednání bankovní rady s poradním hlasem dává ministru financí nebo jinému pověřenému členovi vlády zákon o ČNB. Ten však zakazuje bankovní radě nebo jejím členům vyžadovat či přijímat pokyny od kohokoliv, včetně vlády. Bankovní rada proto paní ministryni na svém měnověpolitickém jednání 5. srpna vyslechla, avšak většinově došla k závěru, že pro plnění hlavního mandátu, tedy zajištění cenové stability, je za dané makroekonomické situace nutné dále zvýšit úrokové sazby a současně avizovat jejich další nárůst v nejbližším období. ČNB dle zákona podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu pouze za předpokladu, že tím není dotčen její hlavní cíl, kterým je péče o cenovou stabilitu. Zvyšování sazeb v době inflačních tlaků a jejich snižování v obdobích, kdy naopak hrozí recese spojená s poklesem cen, je principem fungování měnové politiky. Cílem zvyšování sazeb je prostřednictvím snížení dostupnosti úvěrů a tím celkové poptávky v ekonomice brzdit inflační tlaky. ČNB byla dána nezávislost právě proto, aby vystupovala výhradně ve veřejném zájmu a nezvýhodňovala specifické skupiny osob, instituce či sektory ekonomiky. Tímto veřejným zájmem je nyní z pohledu ČNB její úsilí o to, aby se dočasně zvýšená inflace nepřelila do dlouhodobého růstu cen nad 2procentní inflační cíl ČNB, který by byl pro ekonomický vývoj této země škodlivý. ČNB je proto odhodlána upevňovat očekávání domácností i firem, že současná zvýšena inflace je pouze dočasná a že se příští rok začne vracet ke 2 procentům, a k tomu použít hlavní nástroj své měnové politiky v podobě úrokových sazeb. Připomínám, že současné úrokové sazby jsou po odečtení inflace stále hluboce záporné, a proto je třeba pokračovat v jejich návratu směrem ke kladným úrovním. Zdroj: Twitter ČNB (https://twitter.com/CNB_cz) |
Mj. uvedl, že ministryně (či jiný pověřený člen vlády) má právo se jednání bankovní rady zúčastnit s poradním hlasem. Zákon o ČNB ale „zakazuje bankovní radě či jejím členům pokyny od kohokoliv, včetně vlády.“
A ještě dodal, že cílem zvyšování sazeb je snaha brzdit inflační tlaky. „ČNB byla dána nezávislost právě proto, aby vystupovala výhradně ve veřejném zájmu a nezvýhodňovala specifické skupiny osob, instituce či sektory ekonomiky,“ uvedl také Rusnok.
Ačkoli ČNB (řada jejích členů) již nějaký čas zvyšování sazeb avizuje a obecně je tak i nastaveno očekávaní analytiků a ekonomů, svoji roli zde ve hře o nezávislost může hrát i faktor času.
Faktor jménem volby
Sám Jiří Rusnok již po srpnovém zasedání rady avizoval, že ČNB je připravena zvyšovat sazby na každém letošním zasedání. Ta mají být ještě tři – v prosinci, listopadu a na konci září.
A do parlamentních voleb to máme akorát tři týdny, tedy Bankovní rada bude zasedat (a rozhodovat o sazbách) přesně v době vrcholící předvolební kampaně. A rostoucí ceny rozhodně nejsou nic dobrého pro voliče jakéhokoli politického uskupení.
I proto se Babiš ohání čísly, že inflace je do Česka dovezená z vnějšího ekonomického prostředí. Naopak jeho konkurenti již vidí, že rostoucí ceny by mohly vládě zavařit. Koalice Spolu již má reklamní leták přisuzující zdražování špatnému hospodaření vlády. A krotit ceny (i třeba jen ty nejviditelnější v obchodech) slibují či budou jistě slibovat i další politici.
Zářijové ponechání sazeb na současné úrovni by tak jistě udělalo Schillerové radost. Na druhou stranu inflace se politikou neřídí. Tak snad si svoji nezávislost při krocení rostoucích cen dokáže ČNB udržet…