Mohlo by vás také zajímat
PPF spojí O2 TV a Voyo do Oneplay; ČEZ má u Gazpromu miliardu a evropský dovoz se „dočkal“ amerických cel aneb souhrn ekonomických událostí 10. týdne 2025
Libor Akrman 1. března 2025Hádkou skončila páteční schůzka Ukrajiny v Bílém domě s Američany; cla na Mexiko a Kanadu začnou platit v březnu, směrem…
Strategické opatření, nebo spekulace? Amerika volá po bitcoinové rezervě
Jakub Rochlitz 19. února 2025Už více než 20 států USA předneslo návrh na vytvoření strategické bitcoinové rezervy. Mezi důvody patří upevnění vedoucí pozice USA…
Bitcoin v rezervách ČNB: Zápis do dějin finančnictví, odvážný krok, šílenství, hodnotí odborníci Michlův záměr
Libor Akrman 31. ledna 2025Guvernér České národní banky Aleš Michl chce nejznámější kryptoměnu - bitcoin začlenit do devizových rezerv centrální banky. Chce o tom…
- KOMENTÁŘ
Osm let bitcoinu aneb proč kryptoměny nabývají na významu?
Velmi rychlý nástup kryproměn či virtuálních měn s trochou nadsázky zamával finančními trhy v posledních letech. A ačkoli je spousta lidí považuje jen za spekulativní instrument, nelze jejich roli brát na lehkou váhu. Ostatně to potvrzuje i chování některých centrálních bank ve světě.

Řada obchodů již akceptuje platby v bitcoinech- Zdroj: iStock
Raketový vzestup kryptoměn stále pokračuje a zatím to nevypadá, že by se zastavil či aspoň zpomalil. Jejich vlajková loď bitcoin míří neustále k novým rekordům, když ve středu 6. prosince posunul své maximum výrazně nad hranici 13 tisíc dolarů.
Termínované kontrakty |
Termínové kontrakty obchodují s komoditami nebo finančními produkty za předem stanovenou cenu k určitému budoucímu datu. To umožňuje kupujícím a prodejcům zajistit se proti kolísání cen. |
Za dalším prudkým růstem bitcoinu stojí očekávané zavedení termínových kontraktů, čímž se tato měna stane lépe obchodovatelnou pro institucionální investory.
První kontrakt by měl být na trhu již tento týden, kdy ho chce uvést burza CBOE Global Markets, další burzovní CME Group se má připojit 18. prosince, uvedla agentura DPA.
Médii přiživený růst
Kryptoměny jsou nyní jedno z nejoblíbenějších témat zpráv a článků nejen odborně zaměřených médií. To do určité míry také přiživuje jejich růst, protože se dostávají do povědomí čím dál širšího spektra obyvatel, které mohou lákat ojediněle vysoké výnosy, a rozhodnou se do kryptoměn investovat.
VÍCE O KRYPTOMĚNÁCH:
Bitcoin je, když… aneb proč jeho kurz stále roste?
Realita, nebo utopická vize? Pět let a bitcoin může stát přes 20 tisíc dolarů
Zařadily se kryptoměny mezi tradiční prostředky finančního světa?
Bitcoin už před časem přesáhl hranici 10 tisíc dolarů a aktuálně se pohybuje na hodnotách přes 12 tisíc dolarů.
Celkový objem kryptoměn v oběhu je nyní 337 miliard dolarů, právě jen bitcoin z toho tvoří přes 188 miliard dolarů. Jak u bitcoinu, tak u kryptoměn obecně se jedná o více než dvojnásobný nárůst za necelé dva měsíce.
Počet kryptoměn přitom neustále stoupá. Nyní jich je více než 1 320 na více než sedmi tisících trhů.
TABULKA: Přehled 50 vybraných kryptoměn
Jde o 50 kryptoměn s nejvyšší valuací, přehled je k 6. prosinci 14.45 hodin, v dolarech.
Zdroj: Comsense, Reuters
Centrální banky ve hře
Že je třeba s kryptoměnami počítat a brát je vážně, potvrdily poslední dobou také některé centrální banky či vlády. Objem těchto měn a jejich vliv již nelze ignorovat, ale ne všechny země se k regulaci staví stejně.
Například Čína zakázala získávání financí pomocí primární nabídky mincí (ICO – Initial Coin Offering), což je proces, který se děje při vydávání nových kryptoměn.
Je to tedy poprvé, kdy země zakročila proti kryptoměně v rámci celého trhu. Následně Čína zakázala obchodování s virtuálními měnami na čínských burzách.
Vzniknou vlastní státní kryptoměny?
Historie bitcoinu |
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. |
Že by u Pekingu šlo o totální odklon od kryptoměn, není ale tak úplně pravda. Čínská lidová banka již v září provedla zkušební provoz vlastní kryptoměny. Stala by se tak první centrální bankou, která by vydávala vlastní virtuální měnu.
Z hlediska vývoje kryptoměn je jejich společným rysem, že by měly být nezávislé, což v tomto případě však neplatí. Navíc kroky Číny mají i další následníky ve světě.
Na konci listopadu prohlásil prezident Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley, že i americká centrální banka již uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny.
Spása venezuelské tragédie?
V neděli 3. prosince se k těmto zemím přidala poněkud nečekaně také Venezuela. Prezident Nicolas Maduro o tom lidi informoval ve svém televizním pořadu Neděle s Madurem.
Venezuelská kryptoměna Petro by však měla být výjimečná v tom, že by její hodnota byla kryta venezuelskou ropou, diamanty a zlatem. Účel této kryptoměny je poměrně jednoduchý – obejít sankce uvalené na Venezuelu ze strany USA.
VÍCE O VENEZUELE:
Kdysi nejbohatší země Jižní Ameriky. Co se ve Venezuele pokazilo?
Ekonomická mizérie Venezuely. Socialisté se blíží na pokraj bankrotu
V srpnu přijaté sankce například zakazují obchodování s novými emisemi státních dluhopisů či s dluhopisy státní ropné společnosti PDVSA, což Venezuele značně komplikuje obsluhování státního dluhu včetně splátek.
Země se nachází na pokraji bankrotu a v indexu ekonomické mizerie obhájila loňské prvenství. Nová měna by mohla Venezuele pomoci nejen obejít sankce.
Tragický stav ekonomiky má za následek drastický pokles venezuelského bolívaru. Když se k tomu připočítá astronomická, obtížně změřitelná inflace, venezuelská měna ztrácí v zemi jakoukoliv hodnotu.
GRAF: Vývoj venezuelské inflace
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.cz
Vytvoření nové měny by tak v určitých případech teoreticky mohlo zemi pomoci. Prakticky je však vysoce pravděpodobné, že zůstane pouze u planých řečí, jak už to v případě venezuelského prezidenta bývá zvykem. Ten se snaží veškeré problémy země házet na USA, a pokud možno na opozici. Ale zpět ke kryptoměnám.
Nový impuls (nejen) pro bitcoin
Jak už bylo napsáno výše, nový rostoucí impuls (po předchozím propadu hodnoty z 11 tisíc k 9 tisícům) nabral bitcoin, který je jinak velmi volatilní a citlivý na jakékoli zprávy, minulý týden. Derivátové burzy CME Group a CBOE Global Markets totiž dostaly od americké Komise pro termínové obchodování s komoditami povolení k obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin.
Ještě před Štědrým dnem se tak začne – poprvé v historii na amerických burzách – obchodovat s deriváty navázanými na tuto nejznámější kryptoměnu.
GRAF: Vývoj ceny bitcoinu
Od začátku letošního roku, v dolarech
Zdroj: TradingView
Bublina, nebo ne?
S rostoucí popularitou kryptoměn jsou ale čím dál hlasitější také jejich odpůrci. Jako jeden z nejvýznamnějších se profiloval nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.
Ten volá po úplném zákazu bitcoinu, protože lidem nepřináší nic užitečného a dle něj je úspěšný jen kvůli obcházení legislativy a nedostatku dohledu.
V rozhovoru pro Bloomberg TV také opět prohlásil oblíbenou frázi, že jde o bublinu a že by kontrola digitálních peněz měla zůstat v rukou státu.
Nutno podotknout, že Joseph Stiglitz je řazen ke škole nové keynesiánské ekonomie upřednostňující státní zásahy do ekonomiky před liberální „neviditelnou rukou trhu“. Čím dál častěji se můžeme setkat s přirovnáním bitcoinů k tulipánové horečce ze 17. století.
Bitcoin: žrout energie
Na začátku listopadu služba PowerCompare.com.uk provedla zajímavý výzkum, který zkoumal, jaký má těžba bitcoinu vliv na spotřebu energie. Výsledky většinu lidí celkem dost překvapily.
Z výzkumu totiž vyplynulo, že na těžbu je potřeba více energie, než spotřebuje dohromady 159 států. Dle serveru Digicomist má tato kryptoměna spotřebu přibližně 30 TWh za rok, což je asi tolik, jako má celé Slovensko, Irsko, Dánsko či polovina ČR nebo přibližně 0,13 procenta světové spotřeby elektřiny.
Spotřebu energie na jednu transakci web přirovnává k provozu běžného domu po dobu čtyř týdnů či 200 pracím cyklům. Pro srovnání, jedna transakce platebního systému Visa spotřebuje 20tisíckrát méně elektřiny.
Očekává se, že s růstem počtu transakcí poroste také spotřeba energie. Zároveň se ale také budou zvyšovat výpočetní parametry pro těžbu. Bitcoiny se těží a uvolňují do oběhu postupně, ale zároveň se objem uvolněných bitcoinů snižuje.
Jejich počet by se měl zastavit někdy okolo roku 2140, avšak drtivá většina bude vytěžena již v roce 2030. Pokud bude jejich cena neustále růst závratným tempem, bude se vyplácet investovat do výpočetní techniky, a tím pádem bude raketově růst i spotřeba energie.
Těžební velmoc Čína
UŽ JSTE SI OBJEDNALI? |
Týdenní newsletter Peak.cz
|
Největším těžařem je dle očekávání Čína, která podle odhadů stojí za 80procentním podílem výkonu celé sítě. Tito těžaři dostávají bitcoiny jako odměnu za ověřování transakcí, což je výpočetně poměrně náročný úkol. To klade vysoké nároky na techniku a zároveň na spotřebu energie.
Díky přehlcené bitcoinové síti bylo na listopad naplánované další dělení měny. Právě kvůli velkému objemu transakcí se celý systém zpomaluje a ověření transakce trvá čím dál delší dobu. Toto dělení se však v této komunitě nesetkalo s dostatečnou podporou a bylo pak zrušeno.
Jedno dělení bitcoinu již proběhlo v létě, když vznikla nová měna s názvem Bitcoin Cash, který mají pod palcem především velcí čínští těžaři. Tento systém je technologicky vyspělejší a rychlejší při větším objemu transakcí.
Následovníci míří do obchodů
Kromě bitcoinů se objevují možnosti platit i dalšími kryptoměnami, jako je například ethereum či litecoin. Obecně lze však říci, že možnost platby v digitálních měnách je stále v plenkách.
Existují ale i globálně fungující výjimky. Příspěvky v bitcoinech nebo jiných kryptoměnách můžete třeba poslat Wikipedii či ThePirateBay. Díky virtuálním měnám si můžete, ať už přímo, či nepřímo, nakoupit ve Wholefoods (pomocí dárkových karet Gyft), objednat si zpravodajství od Bloombergu, uživatelé Microsoftu si mohou objednávat skrze Xbox a Windows Store.
Příznivci pornofilmů mohou za služby zaplatit společnosti Naughty America a na tyto snímky by se mohli dívat v domě, který si za bitcoiny zakoupili skrze londýnskou franšízu RE/MAX.
A pokud budete chtít letět na dovolenou, můžete díky Virgin Galactic známého miliardáře Richarda Bransona nebo si letenku koupit u LOT Polish Aerlines. I u nás již bitcoiny akceptuje e-shop Alza.cz.
Počet možností, kde platit bitcoiny či jinými kryptoměnami, stále roste, avšak mohl by růst rychlejším tempem.
Stále tak platí, že většina lidí přicházejících s kryptoměnami do styku je bere jen a pouze jako spekulaci s potenciálním vysokým výnosem.